Budi dio naše mreže
Izbornik

Đakovo: Biskupijsko savjetovanje o pastoralu mladih

Đakovo

O svojim iskustvima govorili odgovorni za pastoral mladih dviju "najmlađih" biskupija, Gospićko-senjske i Požeške

Đakovo, (IKA) – U organizaciji Biskupskog ordinarijata Đakovačke i Srijemske biskupije u subotu 30. studenoga u prostorijama Teologije u Đakovu održano je Biskupijsko savjetovanje o pastoralu mladih u Đakovačkoj i Srijemskoj biskupiji. Na savjetovanju je bilo 28 sudionika, većinom predstavnika mladih te deset svećenika. Moderator savjetovanja bio je đakovački i srijemski pomoćni biskup Đuro Hranić.

Prvo izlaganje na temu “Suvremene pastoralne smjernice Crkve o radu s mladima i njihova primjena u praksi” održao je mr. Tomislav Rogić, generalni vikar Gospićko-senjske biskupije. U svom izlaganju predavač je naznačio osnovne koordinate koje trebaju voditi organiziranje pastorala mladih danas. “Svi bismo htjeli da se mladi mole, a jesmo li ih naučili moliti? Mladi su danas zasuti svime, mnoštvom ponuda, a jesmo li ih naučili birati?”, pitao je predavač. Kao središnji motiv koji je potrebno uputiti mladima mr. Rogić istaknuo je kako “mlade treba pozvati da žive evanđelje Isusa Krista u zajedništvu sakramenata Crkve, uvodeći ih u njihovo otajstvo, uvijek iznova, na sve dubljoj i ozbiljnijoj razini”. Dolazeći iz neposrednog rada s mladima, predstavio je konkretna ostvarenja pastorala mladih u Gospićko-senjskoj biskupiji, koji se danas najviše oblikuju kroz Sabor katoličke mladeži Gospićko-senjske biskupije, biskupijsko glasilo mladeži “Osvit” te kroz “Mrežu prijateljstva”.

Povjerenik za mlade Požeške biskupije vlč. Robert Mokri predstavio je pastoral mladih u “Izvješću o radu s mladima u Požeškoj biskupiji”. Njegovo je izlaganje predstavilo organiziranje mreže suradnika u pastoralu mladih u obliku Škole za animatore u čijem radu, kroz ciklus tematskih susreta, sudjeluju svećenici, vjeroučitelji te sami mladi, te Biskupijsku udrugu mladih (BUM) Požeške biskupije. Kao osobito plodonosna iskustva vlč. Mokri istaknuo je organizirane višednevne Križne putove i taborovanja, na kojima se okupi više tisuća mladih vjernika.

U drugom dijelu savjetovanja biskup Hranić govorio je o ostvarenjima, poteškoćama i očekivanjima u radu s mladima u Đakovačkoj i Srijemskoj biskupiji. Zajednička rasprava dotaknula je teme: Mogućnosti pastorala mladih u Biskupiji đakovačkoj i srijemskoj; Umreženje pastoralnih projekata; Organiziranje škola za animatore u radu s mladima; Koordinacijski tim rada s mladima; Biskupijski ured za pastoral mladih u Biskupiji i služba povjerenika za pastoral mladih; Suradnja s povjerenicima drugih (nad)biskupija te suradnja s Nacionalnim uredom za mlade HBK. Savjetovanje je predstavljanjem konkretnih modela u dvjema “mladim” biskupijama, čiji su povjerenici za pastoral mladih predstavili iskustva, organizirani rad i programe, obogatilo današnje korake obnove i sustavnoga razvoja pastorala mladih u Đakovačkoj i Srijemskoj biskupiji.

Susret je završio s produbljenim uvjerenjem kako, i na planu pastorala mladih, zajednička traženja i suradnja s drugim biskupijama pružaju dragocjeno obogaćenje, osvjetljujući željene putove obnove pastorala mladih u smjeru integracije pastorala mladih u redoviti pastoral i život svake župe, čiji je on, ne jedini, ali svakako jedan od eminentnih nezaobilaznih dijelova. Snažno je istaknuta potreba stvaranja prepoznatljivijega i jasnijeg sustavnog “potpornja” pastorala mladeži na biskupijskog razini, koji bi trebao povezati djelovanje i inicijative samih mladih, uključujući i već postojeće zajednice i pokrete, s naporima pastoralnih djelatnika u različitim sredinama u Đakovačke i Srijemske biskupije.