Budi dio naše mreže
Izbornik

Đakovo: Seminar za misijske animatore

Đakovo (IKA )

U završnoj raspravi predloženo je da se u biskupiji osnuje misijsko središte koje bi moglo bolje pratiti, poticati i koordinirati misijski rad na biskupijskom području te župne misijske skupine djelotvornije povezivati s misionarima

Đakovo, (IKA) – Cjelodnevni seminar za animatore i suradnike župnih misijskih skupina održan je 7. rujna u Đakovu. Na seminaru je sudjelovalo oko stotinu sudionika, ponajviše laika, te po desetak redovnica i svećenika s područja cijele biskupije. Sudionike seminara pozdravio je dijecezanski biskup Marin Srakić. Animator seminara bila je s. Ignacija Ribinski, vjeroučiteljica u Đakovu. Cilj seminara bio je oživljavanje misijske svijesti u župnima zajednicama.

U tijeku dopodneva održana su četiri izlaganja. Mr. Bože Radoš u svom predavanju Suradnja svih kršćana u misjskom poslanju i djelovanju Crkve, temeljenom na novim crkvenim dokumentima, izložio je teološki okvir misijskog poslanja Crkve. Istaknuo je da je prvi korak vjernikove misijske suradnje osobna duhovna obnova i kršćansko življenje i da se ono treba očitovati kroz molitvu i spremnost na žrtvu, jer su to osnovni preduvjeti za darivanje svoga vremena, svojih sposobnosti i materijalnih sredstava za misije.

Drugo izlaganje, pod naslovom Pregled misijskog djelovanja u Đakovačkoj i Srijemskoj biskupiji, imao je mons. Luka Strgar, direktor Papinskih misijskih djela (PMD) u biskupiji. To su: “PMD za širenje vjere”, “PMD svetog Petra apostola”, “PMD svetog djetinjstva” i “Papinska misijska zajednica”. Informirao je nazočne o svrsi tih djela. Spomenuo je realne poteškoće za misijsko djelovanje na razini biskupije, budući da su danas pojedini dijelovi biskupije u vrlo različitim okolnostima i mogućnostima. No, nabrojao je i niz primjera koji potvrđuju da misijska svijest vjernika u nas ipak živi: u župama se redovito slavi misijska nedjelja, svi dobivaju i prenose Papinu misijsku poruku, dotične se nedjelje propovijeda i katehezira o misijama, prigodno se priređuju susreti s misionarima i misionarkama, na Teologiji je u nastavni program uvedena misiologija, preporučuje se misijski časopisi… Župe i materijalno pomažu misije: milodarima na misijsku nedjelju i u drugim prilikama, a u posebnim prigodama i biskupija svojim prilogom potpomaže misijski rad. “Sva ta raznolika djelatnost nije uvijek strogo strukturirana, ali svjedoči da povezanost s misijama živi danas u različitim oblicima”, zaključio je mons. Strgar.
Treće izlaganje, pod naslovom Ustroj i profil župnih misijskih skupina prema novom Planu i programu župne kateheze, održao je dr. Ivica Pažin, profesor katehetike na Teologiji u Đakovu. Potvrdio je da je u predloženom planu i programu “misijska skupina” jedna od temeljnih skupina župne zajednice i pripada skupu “živih vjerničkih krugova”, dodavši da bi po naravi stvari svaka kateheza morala imati i misijsku dimenziju, a da djelovanje misijske zajednice u župi nije samo služenje, nego jednako tako naviještanje, svjedočenje i slavljenje…
Četvrto izlaganje održala je redovnica Svetog Križa s. Ignacija Roibinski, voditeljica misijske skupine u đakovačkoj župi Svetih Svetih i promotor razvoja misijskih skupina u Đakovačkoj i Srijemskoj biskupiji. Njezina je tema bila Mogućnosti i poteškoće djelovanja te oblici rada misijske skupine u župnoj zajednici. Posebno je istaknula: “Misije se tiču svih u Crkvi i nikako se ne smiju shvaćati kao nečiji hobi. U Crkvi svi imaju posla i svaki ga može naći, a smjernice za misijski rad daju Papinska misijska djela. Navela je da misijska skupina koju vodi ima “tri grane”. U dvije su djeca, u trećoj odrasli. A postoje i “vanjski suradnici”, povremeni dobročinitelji. Članovi svake subote, upravo “iz misijskih motiva”, idu na misu. Sastanci su redoviti, uhodani i posjećeni. Ispunjeni su zajedničkom molitvom, upoznavanjem misijskih područja te izradom ukrasnih i paktičnih predmeta i “ručnih radova”. Sve što se tako napravi bude ponuđeno na izložbama, koje skupina organizira nekoliko puta godišnje. Te se izložbe oglase u crkvi i na mjesnom radiju i vrlo su posjećene. Obično ih otvara biskup ili župnik. Mnogi posjetioci rado “kupuju” ponuđeno. O novčanim darovima koje članovi prilažu, skrbi se blagajnica. “Štede se” u banci i u pojedinim prilikama daju za misije. Posebni događaji za misijskun skupinu i za župnu zajednicu su susreti s misionarima i misionarkama. Takvih je u protekloj godini bilo osam.

Poslijepodne se u pet skupina raspravljalo o praktičnome misijskom radu. U završnoj raspravi predloženo je da se u biskupiji osnuje misijsko središte (misijski ured) koje bi moglo bolje pratiti, poticati i koordinirati misijski rad na biskupijskom području te župne misijske skupine djelotvornije povezivati s misionarima ili misijskim postajama. Predloženo je da se bogatijim sadržajem proslavlja misijska nedjelja. Rečeno je da je najvažnije misijsko djelovanje odraslih, ali je potaknuto i oživljavanje misijske svijesti kod djece. U to se trebaju uključiti vjeroučitelji i, dakako, roditelji. Biskup Hranić, inicijator tog susreta, istaknuo je da “to nije kraj, nego početak sustavnijeg misijskog rada”. Ovakav “biskupijski seminar”, rekao je, održavat će se svake godine. Svima je preporučio da se u svojoj župi, u suradnji sa župnikom, uključe kao animatori misijskog rada. Tamo gdje toga rada nema, treba započeti malim koracima. “Sve leži u Kristovom poslanju i našem odazivu”, zaključila je susret s. Ignacija.