Budi dio naše mreže
Izbornik

VIDEO Dan molitve i razmišljanja o Libanonu zaključen znakom mira

Vatikan (IKA)

Dan molitve i razmišljanja o Libanonu, koji je u četvrtak 1. srpnja u Vatikanu okupio poglavare libanonskih kršćanskih zajednica s papom Franjom, zaključen je u bazilici Sv. Petra - zbog epidemioloških mjera - paljenjem svijeća u znak nade za mir u Libanonu.

Nakon susreta u Domu Sv. Marte gdje je Papa primio maronitskog patrijarha Antiohije i cijeloga Istoka kardinala Bécharu Boutrosa Raija, grkopravoslavnog patrijarha Antiohije  Youhanna X., siropravoslavnog patrijarha Antiohije i cijelog Istoka Afrema II., grkomelkitskog patrijarha Antiohije Youssefa Absija, armenskog katolikosa Cilicije Arama I. i sirokatoličkog patrijarha Antiohije Mora Ignacija Youssefa III., te predsjednika Vijeća evangeličkih zajednica u Siriji i Libanonu Josipa Kassabija, kaldejskog biskupa Beiruta Michela Kassarjija, latinskoga apostolskog vikara za Beirut Césara Essayana, prefekta Kongregacije za istočne Crkve kardinala Leonarda Sandrija te apostolskog nuncija u Libanonu Josepha Spiteria, molitve na grobu sv. Petra i zasjedanja o stanju u Libanonu u Apostolskoj palači, program je završio u bazilici Sv. Petra ekumenskom molitvom i čitanjem svetopisamskih odlomaka na talijanskom, arapskom, sirijskom, armenskom i kaldejskom jeziku i pjesmama raznih obreda nazočnih u Libanonu.

Zbog epidemioloških mjera nije razmijenjen tradicionalni pozdrav mira već su kršćanski poglavari zapaljene svjetiljke koje su im uručila djeca i mladi prinijeli na oltar mira, a zatim je Papa održao nagovor kojim je zaključen Dan molitve i razmišljanja o Libanonu.

Libanon mora ostati mirovni projekt. To je mala i velika zemlja ali i nešto još više – Libanon je univerzalna poruka mira i bratstva koja se uzdiže s Bliskoga istoka, istaknuo je Papa. Libanon je pozvan biti zemlja tolerancije i pluralizma, oaza bratstva u kojoj se susreću različite religije i vjeroispovijesti, gdje različite zajednice žive zajedno jer im je opće dobro važnije od partikularnih interesa. No, narod je razočaran i iscrpljen i treba mu sigurnost, nada i mir. Stoga je ova molitva za mir u Libanonu i na Bliskom Istoku žurnija no ikada, istaknuo je Papa, izrazivši nadu da će rezultirati projektima koji će donijeti ploda.

Regija ne smije više biti zlorabljena za vanjske interese i profite. Libanonci moraju moći sami stvarati svoju budućnost, bez vanjskih uplitanja, poručio je Papa. Libanonce je potaknuo da se ne daju obeshrabriti već  nastave težiti miru, bratstvu i pravdi. Papa je pritom posebno istaknuo ulogu žene: „Žene daju život i nadu svima, treba ih poštovati, cijeniti i uključivati u procese odlučivanja za Libanon“.

U ljeto protekle godine katastrofalna eksplozija u bejrutskoj luci odnijela je 180 života, ranila tisuće ljudi a oko 300.000 njih ostalo je bez krova nad glavom, što je zaoštrilo gospodarsku krizu u zemlji. Usto vlada i politička kriza uslijed koje se ne uspijeva sastaviti Vlada.  

Papa Franjo već je više puta uveo posebne Dane molitve, naprimjer godine 2013. za Siriju, ili 2014. za Svetu zemlju. Posljednje inozemno putovanje pape emeritusa Benedikta XVI. bilo je upravo u Libanon 2012. godine. Papa Franjo još nije putovao u Zemlju Cedrova, premda to namjerava učiniti, kao što je danas ponovno istaknuo.