Budi dio naše mreže
Izbornik

Dubrovnik: Predstavljen "Zločin s pečatom"

Dubrovnik (IKA )

Knjiga Ivice Mlivončića govori o muslimansko-bošnjačkim zločinima nad Hrvatima u BiH od 1992. do 1994. godine. Ubijeno je 1.755 Hrvata od toga 1.051 civil i 644 pripadnika HVO-a. Seksualno nasilje prijavilo je 60 osoba, a logori su postojali na 70 mjesta i u njima je bilo zatočeno 9.303 Hrvata. S navedenih područja prognano je 152.950 Hrvata

Dubrovnik, (IKA) – “Zločin s pečatom. Genocid i ratni zločini muslimansko-bošnjačkih snaga na Hrvatima BiH 1992.-1994.”, naslov je knjige novinara i publicista Ivice Mlivončića koja je u petak 24. siječnja, predstavljena u sakralnoj galeriji pokraj dubrovačke prvostolnice. Promociju je organizirao Gradski župni ured, a promotori su bili prof. dr. fra Andrija Nikić, Marinko Škobić i sam autor. Odabrane ulomke čitale su učenice Mila Pavičević i Ivana Obradović, a skladbu za tu prigodu skladao je i na violini s Milom Pavičić izveo dubrovački skladatelj Pero Šiša.
“Ovo je dokument i spomenik hrvatskim žrtvama koje su mučili i ubili muslimani u Bosni i Hercegovini od 6. listopada 1992. g do 18. ožujka 1994. godine”, rekao je na predstavljanju dr. Nikić, istaknuvši kako žrtve poimenično upisane u toj knjizi glasno i poimenično ponavljaju: “Možeš me ubiti, ali rodit će se jedan tko će to zapisati!”. Govoreći o samom sadržaju, predstavljač je iznio i neke podatke iz tabelarnog pregleda u knjizi: u spomenutom obrambenom ratu u BiH ubijeno je 1.755 Hrvata od toga 1.051 civila i 644 pripadnika HVO-a. Seksualno nasilje prijavilo je 60 osoba, a logori su postojali na 70 mjesta i u njima je bilo zatočeno 9.303 Hrvata. S navedenih područja prognano je 152.950 Hrvata.
Odvjetnik iz Mostara Marinko Škobić podsjetio je nazočne kako se knjiga “Zločin s pečatom” nalazi i kao dokazni materijal u predmetu Blaškić na Haaškom sudu, a sam autor knjige bio je jedan od svjedoka u tome istom slučaju. Potvrdio je kako je vrijednost te knjige upravo u tome što autor iznosi činjenice i ne želi nametati čitatelju svoje zaključke, a također niti jednom riječju ne opravdava zločine počinjene od strane Hrvata. Ujedno je istaknuo da se Mlivončić potrudio činjenicama srušiti mit o Armiji BiH, koja je u svjetskoj javnosti predstavljana kao multinacionalna sila, a koja nije branila niti jedna prostor na kojem su bili Hrvati.
Ivica Mlivončić, dugogodišnji novinar Slobodne Dalmacije, potvrdio je kako je rad na knjizi bio naporan i težak, te da iza svake činjenice navedene u njoj stoji mnogo podataka koje je on na terenu prikupljao, poput 700 sudsko-medicinskih ekspertiza, a ukupno oko 7.000 dokumenata.
Drugo i prošireno izdanje knjige izašlo je u Mostaru 2001. g., a na 392 stranice, uz predgovor i pogovor, donosi po općinama imenom i prezimenom žrtve bošnjačko-muslimanskih snaga, te neke posebne priloge: Tabelarni pregled broja žrtava, Obredna mučenja i stradanja, Mit o Armiji BiH, Instrumentalizacija vjere i Crkve u sukobu Armije BiH i HVO-a, Kronologiju rata i političkog dogovaranja, fotografije i kazalo osoba.
Kako je na predstavljanju isticano, u knjizi nisu objavljeni svi podaci vezani za stradanja Hrvata od strane Muslimana-Bošnjaka, budući da pristup svim arhivima još nije otvoren.