Budi dio naše mreže
Izbornik

Duhovna obnova za roditelje prvopričesnika

Slavonski Brod (IKA)

Duhovnu obnovu  za roditelje ovogodišnjih 84-ro prvopričesnika Župe Gospe Brze Pomoći u Slavonskom Brodu održao je 15. prosinca u Katehetskom centru župe dr. Ivica Raguž, profesor na đakovačkom KBF-u.

Svjestan da su roditelji svojoj djeci najbolji primjer kako živjeti kršćanske vrednote u životu domaći župnik Anđelko Cindori pozvao je dr. Raguža da roditeljima prvopričesnika približi ljepotu pripadnosti Katoličkoj Crkvi te je za temu odabrao „Sinodalni put pape Franje“.

U prvom dijelu predavanja dr. Raguž govorio je o sinodalnom putu koji je papa Franjo stavio pred nas, pojasnio što znači sinodalnih hod Crkve, odnosno što znači da je kršćanin kao takav sinodalan. Citirajuči Sveto pismo dr. Raguž je naglasio kako nije dobro da čovjek bude sam jer je stvoren da bude sinodalan, suputnik.

„Sinodalnost znači suputništvo. Čovjek treba biti suputnik s Bogom i s drugom osobom. Od početka je čovjek stvoren kao sinodalno biće, a đavlu je cilj to razoriti, a onda čovjek postaje ranjiv. Mi smo raskinuli sinodu između Boga i čovjeka, ali Bog u Isusu Kristu stvara novu sinodu. I po Isusu Kristu mi se učimo ponovno ulaziti u sinodu s Bogom. Bog nas poučava kako biti sinodalani jedni s drugima. Živeći za Isusa Krista, tumačeći njegove riječi, gledajući njegova djela, živeći sakramentalno mi ponovno ulazimo u sinodu s Bogom, snažimo se da ne budemo samci, nego živimo sinodalno“, rekao je uz ostalo dr. Raguž

Govoreći pak o sinodalnosti Crkve, naglasio je kako onaj tko vjeruje u Isusa Krista živi svoju sinodalnost s Crkvom koja je Kristovo tijelo. Istaknuo je da smo kao kršćani pozvani živjeti sinodalnost koja nas oslobađa od tzv. samačkih zajednica koje su prisutne u današnjem vremenu, zajednice koje zadiru da čovjek živi po svojoj volji. „Tako nastaju getoizirane zajednice, koje Crkva ne dopušta. Tamo gdje se čovjek izdvaja iz Crkve postaje samac. Važno je živjeti sinodalnost na katolički način. Zato papa Franjo želi da kroz ove dvije godine živimo zajedno, poštujemo jedni druge. Lijepo je biti katolik, jer nisi samac, ne živiš samo za sebe, nego i za druge i za Crkvu“, rekao je dr. Raguž.

U nastavku je pojasnio kako se u povijesti Crkve konkretno radi sinodalnost i kako se kršćani trebaju okupljati. „ Sinodalanost Crkve je najljepša sinodalnost, jer se u Crkvi čovjek najbolje okuplja i unutar Crkve pronalazi samoga sebe i to iz nekoliko razloga: bavimo se istinom slušajući Kristove riječi, njegove zapovijedi, slavimo sakramente, upoznajemo sebe, druge. Zato je važno da potičete svoju djecu da idu na misu. Drugi razlog okupljanja u Crkvi je uvježbavanje u kreposnom životu“, ustvrdio je dr. Raguž.

U drugom dijelu izlaganja dao je nekoliko poticajnih misli kako upoznati sebe i rasti u kreposnom životu. Ukazao je na važnost šutnje te naglasio da je istinski kršćanin onaj koji je  brz u slušanju, a spor u govoru. „Budimo svjesni opasnosti suvišnih riječi, dopustimo drugima da govore. Trebamo staviti naglasak na šutnju kao slušanje drugoga, a riječi koje bi jedino trebali govoriti su riječi Svetoga pisma, da iz naših usta u svakodnevnici dolaze jedino Kristove riječi. Slušajući Sveto pismo oblikujmo svoje riječi i ne dopuštajmo da one zagađuju ni mene ni drugoga. Da bi se šutnja mogla ostvarivati važno je da nam Dan Gospodnji –  bude dan šutnje, dan oslobođen komunikacije s vanjskim svijetom“, rekao je uz ostalo dr. Raguž te pozvao nazočne da u ovom adventskom vremenu otkrivaju kulturu i vrijednost šutnje. Dodao je kako se šutnjom i čitanjem oslobađamo od opasnih slika koje u čovjeku bude pohotu, požudu te preporučio da u svojim kućama imaju pobožne slike kako je to nekada bilo u kućama naših predaka.