Budi dio naše mreže
Izbornik

EUROPSKA EKUMENSKA ZAJEDNICA ZABRINUTA ZBOG AUSTRIJE

Ženeva (IKA )

"Cijela je europska ekumenska zajednica zabrinuta zbog Austrije", ističe se u odgovoru Konferencije europskih Crkava (KEK) na apel Ekumenskoga vijeća Crkava u Austriji (ÖRKÖ).

Ženeva, 18. 2. 2000. (IKA) – “Cijela je europska ekumenska zajednica zabrinuta zbog Austrije”, ističe se u odgovoru Konferencije europskih Crkava (KEK) na apel Ekumenskoga vijeća Crkava u Austriji (ÖRKÖ). Vijeće je, naime, pozvalo Crkve u Europi da im pomognu u nastojanjima protiv europske izolacije Austrije, između ostaloga i odmjerenim i odgovornim izvješćivanjem o prilikama i pozadini događanja u zemlji, čime bi se suprotstavilo “pretjeranoj zabrinutosti, paušalnim osudama te ojačalo pozitivne snage” u Austriji. Keith Clements, generalni tajnik Konferencije koja okuplja 123 evangeličke, anglikanske, pravoslavne i starokatoličke Crkve, navodi kako je “moguće da Slobodarska stranka predstavlja manjinu austrijskog naroda, kojoj se suprotstavljaju široki i utjecajni krugovi javnog mnijenja”. “Pa ipak se čovjek mora ozbiljno zamisliti nad činjenicom da u jednoj modernoj europskoj demokraciji i članici Europske unije takvu javnu potporu dobije politički pokret čija stajališta toliko ugrožavaju pravdu, mir i ljudska prava”, poručuje KEK.
“Konferencija europskih Crkava time se ne distancira od svojih članica u Austriji niti od ÖRKÖ”, ističe se u pismu, i ponovno izražava zahvalnost za “sve one glasove iz Austrije koji su se, ne samo u posljednje vrijeme”, dizali protiv rasizma, mržnje prema strancima i antisemitizma. Nadalje, Austrija je osobito nakon Drugoga europskog ekumenskog zborovanja u Grazu 1997. g. “zauzela posebno mjesto u srcima europskih Crkava”. KEK pritom podsjeća kako je u završnoj poruci s tog skupa riječ o “viziji Europe u kojoj nema Crkava, građana, država ili rasa #!prve i druge klase#!” i u kojoj se Crkve “obvezuju na promicanje i zaštitu ljudskih prava i demokratskih procesa i na pojačano zauzimanje za socijalnu pravdu”. Posebno se ističe onaj dio poruke u kojemu se Crkve obvezuju da će pozivati “odgovorne u politici i sve građane, na djelatno zauzimanje za dostojanstvo i prava izbjeglica, selilaca i prognanika kao i prava izbjeglica na azil i slobodni izbor mjesta gdje će živjeti.”
KEK poručuje kako činjenica da su te izjave nastale upravo u Austriji, povećava zabrinutost cijele europske ekumenske zajednice za tu zemlju.