Budi dio naše mreže
Izbornik

Francuski biskupi s Papom razgovarali o zlostavljanju maloljetnika

Vatikan (IKA)

Godišnji redoviti izvještaj o nedavnom plenarnom zasjedanju: tako su članovi predsjedništva Francuske biskupske konferencije (CEF) definirali audijenciju koju su imali u ponedjeljak 13. prosinca kod pape Franje u Vatikanu, prenijela je hrvatska redakcija Vatican Newsa.

O susretu s Papom biskupi su govorili na brifingu s novinarima, održanom u francuskoj bogosloviji u Rimu.

Francuski biskupi okupljeni od 2. do 8. studenoga u Lurdu posebno su se usredotočili na izvještaj CIASE (Povjerenstva za istragu seksualnog zlostavljanja u Crkvi) čija je objava 5. listopada izazvala veliki šok u Francuskoj, posebice zbog procjene od 330 000 žrtava seksualnog nasilja unutar Katoličke Crkve u Francuskoj od 1950. godine.

Predsjednik Francuske biskupske konferencije nadbiskup Éric de Moulins-Beaufort objasnio je da su francuski biskupi doživjeli „obraćenje“ tijekom skupštine u Lurdu, dok je potpredsjednik Francuske BK biskup Olivier Leborgne čak govorio o „duhovnoj avanturi“ koja ih je dovela do toga da u središte pristupa stave slušanje i brigu o žrtvama. To uključuje preuzimanje institucionalne odgovornosti, mimo pojedinačnih neuspjeha.

Predsjednik Francuske BK na brifingu je kazao da je na sastanku u Vatikanu „Papa istaknuo dostojanstvo našeg stava i našeg načina na koji uzimamo u obzir izvještaj CIASE te nas potaknuo da to nastavimo činiti na sinodalni način“. Izvješće stoga ostaje valjana osnova za rad, unatoč nedavnim kontroverzama. Papa, koji će uskoro primiti Jean-Marc Sauvéa, predsjednika CIASE-a, na datum koji tek treba odrediti, pokazao je interes za određene elemente koje su mu biskupi mogli izravno objasniti, posebice za povijesne podatke o načinu na koji je Crkva u Francuskoj postupala s „problematičnim svećenicima“.

Konkretniji i aktualniji aspekti suočavanja sa zlostavljanjima maloljetnih osoba raspravljani su i tijekom sastanaka vodstva Francuske BK s kardinalom Marcom Ouelletom, prefektima Kongregacije za biskupe, i kardinalom Joãom Brazom de Avizom, prefektom Kongregacije za ustanove posvećenog života i družbe apostolskog života, koji su također informirani o izvješću CIASE-a. Glede ostalih europskih zemalja, bilo je nekoliko neformalnih razmjena iskustava. U siječnju će se održati sastanak Francuske BK s predsjedništvima biskupskih konferencija Njemačke i Švicarske, čime će se omogućiti razmjena iskustava o drugim istragama koje se provode po drugoj metodologiji.

I sam Papa se u razgovoru s predsjedništvom Francuske BK prisjetio sastanka posvećenog zaštiti maloljetnika u Crkvi, održanog u Vatikanu u veljači 2019. godine, na kojem su sudjelovali predsjednici biskupskih konferencija iz cijelog svijeta, te ponovio da se „čini sve što je potrebno“ kako bi se iskorijenilo to zlo na globalnoj razini. Za biskupe je izazov živjeti „duhovno putovanje“ i „postaviti se pred Gospodina”, preuzimajući svoje odgovornosti „pred žrtvama i pred Kristom“.

Vezano za nedavnu ostavku Michela Aupetita, sada pariškog nadbiskupa emeritusa, biskupi su rekli novinarima da im je „Papa povjerio svoju tugu zbog toga što je morao donijeti tu odluku“, s obzirom na to da mu „klima koja je stvorena ne dopušta više upravljati biskupijom“. Papa Franjo je izrazio „priznanje za pastoralnu reakciju nadbiskupa Aupetita“ i kazao kako neke „lijepe duše“ ne prihvaćaju da biskupi mogu biti grešnici. Takav stav nekih u suprotnosti je sa stavom „Božjeg naroda koji moli, koji pati“, zaključio je nadbiskup de Moulins-Beaufort.