Budi dio naše mreže
Izbornik

Gvatemala: Biskupi zabrinuti poništenjem presude osumnjičenima za ubojstvo biskupa Gerardija

Guatemala

"Vidjeli smo kako je u tijeku sudskog procesa za rasvjetljivanje ubojstva biskupa Juana Josea Gerardija Conedere, postalo očito da moćne skupine koje još uvijek postoje silno žele prikriti istinu", ističe se u priopćenju

Guatemala, (IKA) – Gvatemalska biskupska konferencija objavila je priopćenje u kojem poziva na pravdu u slučaju ubojstva pomoćnoga biskupa Juana Josea Gerardija Conederu. Prizivni sud u Guatemali, naime, nedavno je poništio presude protiv četvorice osumnjičenih za biskupovo ubojstvo, trojice nekadašnjih pripadnika gvatemalske vojske i jednog svećenika te se očekuje novo suđenje. U svom priopćenju sa zasjedanja biskupske konferencije gvatemalski biskupi podsjećaju kako je za pravedno suđenje potrebno neovisno i slobodno sudstvo. “Vidjeli smo kako je u tijeku sudskog procesa za rasvjetljivanje ubojstva biskupa Juana Josea Gerardija Conedere, postalo očito da moćne skupine još uvijek postoje silno žele prikriti istinu”, ističe se u priopćenju. “Eto zašto smo zabrinuti i iznenađeni nedavnom odlukom koju je donio 4. Prizivni sud”, koji je poništio prvostepenu presudu protiv osumnjičenih ubojica i suučesnika u ubojstvu.
Prema prvostepenoj presudi iz lipnja 2001. umirovljeni pukovnik Disrael Lima Estrada, natporučnik Byron Lima Oliva i podnarednik Sergeant Obdulio Villanueva osuđeni su na 30 godina zatvora dok je svećeniku don Mariju Orantesu izrečena kazna od 20 godina zatvora zbog suučesništva u ubojstvu. U presudi je navedeno kako je to bilo “politički motivirano” ubojstvo budući da je ubijeni biskup bio veliki pobornik zaštite ljudskih prava i radio na razotkrivanju zločina počinjenim nad civilnim pučanstvom u tijeku 36-godišnjega krvavog građanskog rata u toj zemlji.
Biskup Gerardi ubijen je u travnju 1998., dva dana nakon što je objavio dossier “Gvatemala, nikada više” o zločinima počinjenim u tijeku građanskog rata u Gvatemali u kojem je dokumentirano više do 55.000 slučajeva kršenja ljudskih prava.