Logo Glasa Koncila
Zagreb (IKA)
Objavljen je novi broj Glasa Koncila pripremljen za nedjelju 5. svibnja 2024., koji otvara pohod pape Franje Veneciji.
Pohod pape Franje Venecijanskomu bijenalu u nedjelju 28. travnja prepoznat je kao novi veliki korak u obnovi dobrim dijelom pokidanih spona između Crkve i suvremene umjetnosti, obnovi koja, što se tiče papinstva, traje već više od pet desetljeća, piše Glas Koncila.
„Glas rođenih za život nerođenih“ geslo je koje će u proljetnim danima ujediniti sjever i jug Lijepe Naše u zagovaranju svakoga ljudskog života od začeća do prirodne smrti kroz Hod za život, obitelj i Hrvatsku. Ususret prvomu ovogodišnjemu Hodu za život nekoliko lokalnih koordinatora za Glasa Koncila otkriva u kakvu ozračju Hrvatska dočekuje „festivale života“.
Kako okupljanje više tisuća mladih u Gospiću na Susretu hrvatske katoličke mladeži, upravo u današnje doba, može biti veliki znak za Crkvu i društvo u Hrvatskoj, znak koji ni danas ne može pobjeći od – mučeništva, u komentaru piše glavni urednik Glasa Koncila Branimir Stanić.
„Mi kršćani ne možemo zastupati euroskepticizam“, odlučno u središnjem intervjuu tvrdi predsjednik Vijeća biskupskih konferencija Europske unije (COMECE) biskup Mariano Crociata. Ipak, kao što postoji napast da se Europa vidi samo kao nešto iz čega se crpi, a ne i kao nešto čemu se daje, podjednako je izvjesna opasnost odvajanja Europe od vrjednota koje su u njezinu temelju. Upravo su zato izbori za Europski parlament vrlo važni. „Najteža pogrješka koju često činimo jest misliti da netko odozgor (…) može učiniti sve, a mi ne možemo i ne moramo ništa napraviti, nego samo čekati“, zaključuje mons. Crociata.
Od slika u samostanskim kapelama do vitraža i mozaika u nacionalnim svetištima, opus Josipa Botterija Dinija je prepoznatljiv znak moderne hrvatske sakralne umjetnosti, i znamen pobožnosti hrvatskih vjernika diljem svijeta. U povodu njegove zagrebačke retrospektive s „pjesnikom boja“ reportaža novog broja krenula je na svojevrsno hodočašće deseterim umjetničkim postajama na kojima se susreću katolička vjera, hrvatska domovina i europska likovnost.
Angažirana vjernica iz sućurske Župe sv. Jurja i nagrađivana književnica Renata Dobrić kroz svoje svjedočanstvo za Glas Koncila otkriva „tajna nadahnuća“ svojih djela i odanost Majci Božjoj koja se „skrila“ podno Kozjaka.
Od Splita 1996. godine desetci tisuća hrvatskih mladića i djevojaka u sklopu Susreta hrvatske katoličke mladeži oplemenili su brojne hrvatske gradove i domove svojom mladenačkom radošću i kršćanskom nadom. S obzirom na to da gospićki SHKM dolazi nakon „prijeloma“ prvog svibanjskog broja Glasa Koncila, iz arhiva su „izvučene“ uspomene na protekle susrete te su sjedinjene u poseban fotospomen.