Budi dio naše mreže
Izbornik

Izašao korizmeni broj Biblije danas o novcu i materijalnim dobrima

Zagreb (IKA)

Objavljen je novi broj Biblije danas, časopisa za promicanje biblijskog pastorala koji izlazi u suradnji Hrvatskoga katoličkog biblijskog djela i Biblijskog instituta Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Zagrebu, a izdaje ga Kršćanska sadašnjost.

U korizmenom vremenu nismo pozvani samo na odricanje i pokoru, nego i na čitanje Božje riječi. Kršćanska djela milosrđa i pravednosti, koja između ostaloga uključuju novac i materijalna dobra, kako u ovome broju Biblije danas upozorava glavni urednik i voditelj Hrvatskog katoličkog biblijskog djela dr. Đurica Pardon, trebaju biti prosvijetljena biblijskom porukom. Korizma nije samo vrijeme odricanja, nego i vrijeme dubljeg razmišljanja o materijalnim dobrima koja su nam dana da se njima služimo i pravedno njima upravljamo. Mnogi kršćani smatraju da je novac opasna smetnja na putu prema kršćanskom savršenstvu. Neki ga smatraju „đavoljim izmetom“ te misle da bi svijet bio bolji da novca nema, jer nas samo ometa i navodi ljude na razne grijehe: pohlepu, neumjerenost i dovodi do nepravde među ljudima. No, u današnjem svijetu u kojemu smo pozvani živjeti svoj kršćanski poziv, teško je i gotovo nemoguće živjeti bez novca. Osobito to osjećamo kad trebamo platiti račune, hranu, stanarinu i režije. Ponekad se osjećamo stiješnjeni između stvarnosti u kojoj je novac neizbježan i želje da materijalna dobra ne upravljaju našim životom. Novi broj Biblije danas želi pomoći vjernicima graditi pravi kršćanski i na biblijskim tekstovima utemeljen odnos prema novcu i materijalnim stvarima u ovim kriznim vremenima.

Isus je često govorio o novcu i bogatstvu, kao i o siromaštvu i oskudici. Svaki kršćanin dobro zna da je novcem potrebno mudro upravljati. Evanđeoski savjeti utemeljeni su na starozavjetnom nauku. U prvome članku ovoga broja Biblije danas dr. sc. fra Stipo Kljajić analizira starozavjetne tekstove 2 Sam 11-12 i 1 Kr 21 i govori o stalnoj napasti pohlepe za tuđom imovinom te uspoređuje postupke dvaju izraelskih kraljeva, Davida i Ahaba, kao i posljedice njihove požude.

Isusove prispodobe o novcima u Matejevom i Lukinom evanđelju analizira u drugom članku dr. sc. Darko Tomašević te nas upozorava da je naše upravljanje novcem odgovorna služba samome Bogu, a novac koji nam je dan ne smijemo skrivati na sigurno, nego raditi s njime doprinoseći širenju Božjega kraljevstva.

Treći članak o davanju milostinje, što ga je napisao dr. sc. fra Domagoj Runje, otkriva eshatološku dimenziju materijalnih dobara koja je najvidljivija u djelima ljubavi učinjenima iz milosrđa prema siromasima i potrebnima.

U četvrtom članku mr. sc. Ivan Benaković piše o problematici koja i nas mnoge muči: Je li dopušteno dati porez caru ili nije? Smije li se na temelju ove Isusove pouke o porezu opravdati uskraćivanje poreznih davanja politički nekorektnim vladarima ili je poruka o davanju poreza govor o nekoj sasvim drugoj stvarnosti?

Biblija danas