Foto: KS // Kana - listopad 2022.
Zagreb (IKA)
Kršćanska sadašnjost objavila je novi broj kršćanske obiteljske revije Kana za listopad 2022.
Listopadsko izdanje Kane obilježeno je 25. obljetnicom nadbiskupske službe kardinala Josipa Bozanića. Prema riječima glavnog urednika i direktora Stjepana Brebrića, Kršćanska sadašnjost u svom djelovanju nalazi u riječima i poticajima nadbiskupa Bozanića ne samo ohrabrenje i trajno usmjerenje prema sve većim ostvarajima na području kršćanskoga nakladništva, nego se i podjednako, u duhu crkvenoga zajedništva, prepoznaje kao trajno pozvana na promicanje i življenje crkvene duhovnosti.
Još jedna obljetnica obilježava se u novom broju, a to je 32. obljetnica prijelaza u vječnost profesora Josipa Turčinovića, jednoga od osnivača i utemeljitelja same Kršćanske sadašnjosti, ali i revije Kana. Njegove mudre riječi prenosi Jelica Marković u svom prigodnom radu: „Čovjek je zvan da doista čini drugačije i novo. Ono čime to čini jest ono kako vjeruje. A ta vjera ima mnogo stupnjeva: od prirodne vjere do vjerovanja Bogu da ima smisla trošiti se, činiti i ono što znamo da nema naplate…“
Dana 25. rujna 2022. preminuo je prvi glavni urednik Kane i dugogodišnji pisac kolumne „Iz drugoga kuta“, Vladimir Pavlinić. Njegovi tekstovi obilovali su mnoštvom korisnih i važnih informacija, a osobito stavom koji je prkosio srednjoj struji i svakom obliku mitomanije. Njegov pokretački i utemeljiteljski doprinos reviji ostat će standard kojemu će list težiti.
Osim navedenih istaknutih, čitatelj će u ovom broju pronaći uobičajenu raznolikost tema i promišljanja naših stalnih, i novih mislioca.
O ekološkoj krizi kao ponajprije krizi morala i zbiljskom prijeziru prema čovjeku piše Ante Jerković u svome „Biblijskom ekološkom manifestu“.
O pitanju statusa kršćanstva u Europi, kroz prizmu koncepta sinodalnosti, Stjepan Baloban posvećuje svoju kolumnu, dok o hrvatskoj situaciji kršćanstva i kršćana progovara Josip Grbac.
O teoriji i praksi sinodalnosti te prevladavanju jaza između života i vjere uči prof. dr. Margit Eckholt, s kojom su razgovarali Tomislav Kovač i Ana s. Thea Filipović. Na istom tragu i o istoj temi sinodalnosti poručuje i biskup Hugh Gilbert, u razgovoru s Martinom Vuk Grgić.
O životu, konkretno obiteljskom životu te odnosu prema i s djecom, piše Sani Gilja u tekstu izazovnog naslova: „Želim li da moja djeca budu sretna?“
Ivan Šarčević proširuje temu na odnose s bližnjima, te promišlja o „Pomirenju s bratom, nagodbi s protivnikom“, ističući da Isusovi učenici ne mogu stati pred Boga i prinositi Mu žrtvu ako nisu međusobno i sa svima bližnjima izmireni.
Ta bi se tema mogla prenijeti i na konkretne društvene situacije na visokoj razini – kao što je trenutna kriza plina i resursa povodom sukoba Istoka i Zapada u Ukrajini, o čemu iz svoje perspektive govori Tonči Tadić.