Foto: Glas Koncila // Logo
Zagreb (IKA)
Iz tiska je izišao novi, 19. broj katoličkog tjednika Glas Koncila s nadnevkom od nedjelje 9. svibnja.
Naslov „Pobjeda se slavi ponosno i čiste savjesti, u poniznosti, bez trijumfalizma i umišljenosti“ i naslovna fotografija iz Okučana s proslave 26. obljetnice vojno-redarstvene akcije „Bljesak“, otvaraju novi broj.
„Pomirenje i miran suživot iziskuju priznanje istine, prihvaćanje krivice i spremnost na praštanje. Ovu 26. obljetnicu slavimo ponosno i čiste savjesti – i u poniznosti, bez trijumfalizma i umišljenosti“, rekao je, među ostalim, je vojni ordinarij Jure Bogdan, koji je predvodio komemoraciju i molitvu za poginule branitelje kod spomenobilježja „Kristalna kocka vedrine“ u Okučanima.
„Suvremena medijska publika posljednjih se mjeseci nalazi u gotovo bespomoćnom stanju suočena s informacijama i dezinformacijama, počevši od onih povezanih s koronavirusom, cjepivima pa do odnosa između najviših državnih dužnosnika, a sada su se u taj koloplet uključile i predizborne kampanje ususret lokalnim izborima.“ Od te tvrdnje polazi, u redovitome komentaru, urednik Glasa Koncila Branimir Stanić. Medijski prostor nije ništa manje zagađen od okoliša – ali nema „zelenih“ koji bi to pitanje formulirali kao ozbiljan politički problem. Medijski sadržaj jednako je tako ljudskih ruku djelo, proizvod, kao i automobil – ali je odgovornost proizvođača automobila daleko veća od odgovornosti proizvođača medijskih sadržaja, piše urednik Stanić zaključujući, pozivajući se i na suvremene analitičare svijeta medija, da je ipak politika ta koja jedina može zaštititi medijski prostor.
„Izvješće o netrpeljivosti i napadima na Katoličku Crkvu i katoličke vjernike u Hrvatskoj u 2020. godini“, naslov je dokumenta koji je predstavljen 6. svibnja, a Glas Koncila donosi neke utvrđene činjenice, također i kroz razgovor sa izvršnom direktoricom udruge „U ime obitelji“ Željkom Markić, koja je pripremila izvješće.
Među izvještaje iz života Crkve u hrvatskom nacionalnom tkivu također se ubraja „bizaran slučaj“ zvonjave crkvenih zvona. Naime, nakon što se prema prvostupanjskoj presudi zvona ne smiju čuti između 22 navečer i 6 ujutro, sud u Požegi ukinuo je tu presudu i vratio slučaj na početak. U izvještaju se iznose argumenti koje je odvjetnik Anđelko Jureško podastro pred sud da bi se osporila prvostupanjska presuda.
„Ime hrvatsko neka bude vječno“, naslov je izvještaja s blagoslova temeljnog kamena buduće „Hrvatske kuće“ u Subotici. Zemljište za izgradnju kuće kupljeno je sredstvima hrvatske Vlade, koja će također financirati izgradnju „Hrvatske kuće“.
Da Europu ne čine samo bruxelleski hodnici i mnoštvo birokrata, najbolje dokazuje marijanski mjesec u kojem se, u nedjelju 9. svibnja, slavi Dan Europe, u spomen na dokument za koji je zaslužan pobožni francuski katolik i budući blaženik Robert Schuman. Stoga redovita reportaža u novome broju Glasa Koncila, umjesto u jednu od župa u Hrvatskoj, vodi čitatelje na Gibraltar u svetište Majke Božje od Europe, prikazuje povijesnu priču o zastavi EU-a kao marijanskom stijegu, a progovara i o utemeljiteljima Europske unije, Schumanu i Alcideu de Gasperiju, koji je također kandidat za oltar.
Uz tu reportažu, Europom se bave i neki naglasci knjige „Je li Europa kršćanska“ francuskog politologa Oliviera Roya koji konstatira sve veću sekularizaciju i dekristijanizaciju Europe, uviđa probleme koji time nastaju, a kao nekatolik bavi se i Katoličkom Crkvom i njezinim opcijama u takvome stanju.
Pedeset i četiri izgubljena života u prva četiri mjeseca ove godine, što je 10 posto više nego lani, povod je Glasu Koncila da tu temu stavi „u fokus“. Tako se, naime, naziva rubrika u kojoj se tretiraju društveno ili crkveno posebno važna pitanja. Gost priloga je sudski vještak za cestovni promet mr. Robert Spudić.
U povodu predstojećeg blagdana sv. Leopolda Bogdana Mandića, Glas Koncila pozabavio se pitanjem što se događa s „našim“ svecem u koronakrizi, tim više što je vatikanska Kongregacija za bogoštovlje baš prije izbijanja prvog razornog vala epidemije u Italiji prihvatila prijedlog Talijanske biskupske konferencije da se sv. Leopolda proglasi zaštitnikom oboljelih od tumora. Na pitanje odgovara rektor Svetišta sv. Leopolda Mandića u Padovi fra Flaviano Gusella.
Hrvatski branitelj Zvonko Jambrešić gost je rubrike „Susret“. Nakon 22 operacije i životnoga sloma shvatio je da ga Bog nije „ostavio na ovozemaljskom životu i dva puta pridigao iz mrtvih“ da bi se „izležavao i dalje pio, pušio travu, zabavljao se“, nego da on i Bog „budu jedno“, da pronosi Boga…
Gost redovite rubrike „Vjernici laici aktivni u Crkvi“ je producent Religijskoga programa HTV-a Draško Vrgoč, obiteljski čovjek, otac četvero djece, pastoralni vijećnik u svojoj Župi Blažene Djevice Marije Anđeoske u Sesvetskoj Sopnici u Zagrebu.