Budi dio naše mreže
Izbornik

Izjava Poslovnog odbora Napretka o obrazovanju u BiH

Sarajevo (IKA )

Traži se da budu praktično ostvarena prirodna, povijesna i ustavna prava hrvatskoga naroda u BiH sukladno europskim standardima proisteklim iz međunarodnih dokumenata

Sarajevo, (IKA) – Na sjednici Poslovnog odbora Hrvatskoga kulturnog društva Napredak u Sarajevu 11. rujna usvojena je Izjava o obrazovanju u BiH, u kojoj se Odbor očituje o potrebi dosljednog poštivanja i provedbe Ustava BiH, zakona i međunarodnih konvencija u odnosu na ustanovljenje i provođenje reforme obrazovnog sustava u toj zemlji.

Ističe se kako proces modernizacije školstva ne pruža očekivani ishod te je potrebna puna pozornost i odgovornost u procesu određivanja smjera reforme koja neće ići na uštrb i protiv pozitivne zakonske regulative u oblasti odgojno-obrazovnog sustava. Hrvatski narod je suveren i konstitutivan narod u BiH te stoga ima pravo obrazovati se na hrvatskome jeziku s latiničnim pismom. To podrazumijeva, koliko god je to moguće, posjedovanje nastavnih programa, udžbenika i ostalog didaktičkog materijala kao pretpostavke ostvarenju ustavnih načela o jednakopravnosti zastupljenosti hrvatskoga jezika u procesu odvijanja nastave. Neprihvatljiva su zalaganja nekih predstavnika međunarodne zajednice koja idu u smjeru uskraćivanja prava na organiziranje nastave po hrvatskome planu i programu kao sastavnom dijelu bosanskohercegovačkoga plana i programa. Hrvatski narod ne prihvaća bilo koji oblik majorizacije i pokušaja asimilacije u tako osjetljivom području društvenog života kao što je pitanje prava na uporabu jezika. To pravo ne osporava ni drugima.

Odbor također ističe često marginaliziranje hrvatskoga jezika u društvenome i javnom životu, počev od elektronskih medija, tiskovina, promidžbe kao i službene uporabe jezika. Premda nije lako naći za sve najbolja rješenja, upozorava se da na dugi rok nije dobro da se jedan narod u toj zemlji osjeća zakinutim u svojim temeljnim pravima. Na kraju izjave Poslovni odbor ističe svoju potporu svima koji se bore za očuvanje, promicanje i daljnju modernizaciju bosanskohercegovačkog obrazovanog sustava i u njemu hrvatskoga kao sastavnoga dijela, počevši od predškolskog odgoja i obrazovanja do sveučilišne razine. Traži se da budu praktično ostvarena prirodna, povijesna i ustavna prava hrvatskoga naroda u BiH sukladno europskim standardima proisteklim iz međunarodnih dokumenata.

Na sjednici su, uz ostalo, utvrđena i pravila o radu Napretkove knjižnice “Mijo Poljak”, bilo je riječi o pojavi neafirmativnih tekstova o Napretku u nekim bosanskohercegovačkim i hrvatskim tjednicima te se izvijestilo o dodijeljenim sredstvima Vlade Republike Hrvatske kao pomoć Hrvatima u BiH, aktivnostima na donošenju okvirnog zakona o restituciji u BiH, organiziranju kulturne manifestacije bijenale “Šopovi dani na Plivi” 26. i 27 rujna u Jajcu te sudjelovanju Napretka u radu okrugloga stola o tome “Hrvatski jezik u BiH danas i sutra” 17. listopada u Mostaru u organizaciji Matice hrvatske te sudjelovanju Napretka na Trećemu Hrvatskom žrtvoslovnom kongresu početkom 2004. i u programu dvadesetog međunarodnog festivala “Sarajevo – Sarajevska zima”.