Izjava predsjedništva Sinodalnog puta Katoličke Crkve u Njemačkoj po izjavi Svete Stolice
FOTO: Vatican Media // Predsjednik Njemačke biskupske konferencije limburški biskup Georg Bätzing
München (IKA)
Donosimo prijevod Izjave predsjedništva Sinodalnog puta Katoličke Crkve u Njemačkoj (21. srpnja 2022.), predsjednice Središnjeg odbora njemačkih katolika (ZdK) dr. Irme Stetter-Karp i predsjednika Njemačke biskupske konferencije dr. Georga Bätzinga nakon izjave Svete Stolice (21. srpnja 2022.) o Sinodalnom putu.
„Pozdravljamo to što Sveta Stolica još jednom ističe ono na što smo se obvezali statutom i poslovnikom prije početka Sinodskog puta 2019. godine:
‘Odluke sinodalne skupštine same po sebi nemaju pravni učinak. Ovim odlukama ostaje nepromijenjena ovlast biskupske konferencije i pojedinih dijecezanskih biskupa u donošenju pravnih normi u okviru svoje vlastite nadležnosti i vršenju svoje učiteljske službe.’
‘Odluke čije su teme rezervirane za sveopću Crkvu, prenose se Apostolskoj Stolici kao glas Sinodalnog puta.’ (članak 11. i 12.)
Neumorno naglašavamo da Crkva u Njemačkoj neće ići „posebnim putem“ (Sonderweg). Ipak, svoju dužnost vidimo u tome da jasno navedemo gdje su potrebne promjene. Već sada osjećamo da su problemi i pitanja koja smo identificirali, slični diljem svijeta.
Također želimo podsjetiti da je Sinodalni put posljedica MHG studije (‚Seksualno zlostavljanje maloljetnika od strane katoličkih svećenika, đakona i redovnika na području Njemačke biskupske konferencije’) i zahvalni smo što biskupi i Središnji odbor njemačkih katolika (ZdK) mogu zajedno koračati tim putem i biti sigurni u podršku i aktivnu suradnju hodočasničkog naroda Božjeg.
Godine 2021. papa Franjo otvorio je globalni Sinodski proces. Mi ćemo, naravno, kako je planirano, a na to nas potiče i današnja deklaracija, pridonijeti sinodskom procesu sveopće Crkve iskustvima i rezultatima Sinodalnog puta. Uvijek smo isticali da to svojim radom želimo aktivno oblikovati, jer smo uvjereni da takav stav vodi do ‘međusobnog obogaćivanja’ (Deklaracija Svete Stolice).
U poslovniku i statutu Sinodalnog puta formuliramo komunikaciju s Apostolskom Stolicom za koju smatramo da je potrebna i poželjna. Apostolski nuncij u Njemačkoj pozvan je na trajno promatračko sudjelovanje na Sinodalnom putu. Od početka Sinodalnog puta pokušavamo pronaći izravne kanale komunikacije s rimskim vlastima od strane Predsjedništva. Vjerujemo da bi to bilo mjesto za takva pojašnjenja. Nažalost, predsjedništvo Sinode još nije pozvano na raspravu. Žalimo što do sada nije došlo do ove izravne komunikacije. Sinodalna Crkva po našem shvaćanju ipak djeluje na drugačiji način! To se odnosi i na način komunikacije danas, što nas čudi, jer to nije dobar oblik komunikacije unutar Crkve.
Sljedeća skupština bit će mjesto za razmatranje i raspravu o zabrinutostima Svete Stolice. Kao predsjedništvo Sinodalnog puta još jednom naglašavamo da želimo što prije održati razgovore sa što više tijela unutar Rimske kurije“.