Budi dio naše mreže
Izbornik

Kardinal Puljić: Pogrešno je pristupiti dijalogu tajeći svoje

Sarajevo (IKA )

Godišnji pastoralni skup hrvatskih pastoralnih djelatnika iz Zapadne Europe o temi „Iskustvo Crkve u multikulturalnom i multireligijskom svijetu (primjer BiH)“ započeo je u utorak 25. rujna na Katoličkome bogoslovnom fakultetu u Sarajevu, u organizaciji Hrvatskoga dušobrižničkog ureda iz Frankfurta na Majni.

U popodnevnim satima toga dana predavanje o religijskoj i kulturalnoj različitosti u BiH kao izazov za Katoličku Crkvu u Bosni i Hercegovini održao je predsjednik Vijeća Hrvatske biskupske konferencije i Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine za hrvatsku inozemnu pastvu vrhbosanski pomoćni biskup Pero Sudar. U potresnom i iscrpnom predavanju mons. Sudar istaknuo je kako je izazov svih izazova za Crkvu u Bosni i Hercegovini kao viševjerskom i višekulturalnom društvu njezin opstanak u zemlji u kojoj je prema nijemome, a pred neporecivu svjedočanstvu ostataka starokršćanskih bazilika nazočna već skoro dva tisućljeća. Da bi tome izazovu odgovorila, Crkva se našla pred obvezom bezazlenog evanđeoskog viđenja i tumačenja drugoga kao bližnjega kojemu treba služiti i crkvene ekumenske i dijaloške otvorenosti prema drugim Crkvama i vjerskim zajednicama. Držim da se posvemašnjom temeljitošću može ustvrditi da je Crkva dosljedno odgovorila ovom izazovu. Međutim, ne prestaje njezin izazov zbog činjenice da bosansko-hercegovačko društvo nije samo viševjersko i višekulturalno nego je ono i višenacionalno. Zbog povijesnih okolnosti, pretrpljenih nepravdi i baštinjenja pogubnoga shvaćanja drugoga kao prijetnje i opasnosti, bosansko-hercegovačko društvo i u različitim mjerama svi njezini narodi žrtve su već stoljećima. To pogubno uvjerenje praćeno prenaglašenom važnošću teritorija kulminiralo je u zadnjem ratu u kojem je ne samo malobrojniji i očito u sebi najsučeljeniji i najpodjeljeniji hrvatski narod doveden na put nestanka. Ta činjenica u Crkvi zahtijeva mudrost djelovanja u korist vlastitog opstanka koje ne bi bilo u suprotnosti s bezazlenom otvorenošću s drugima, nego u autentičnom i prijateljskom skladu i na dobrobit svih građana i naroda. Ostaje teško pitanje, je li Crkva odgovorila o ovoj sastavnici temeljnog izazova. Tim više što se čini da je sve manje vremena i prostora za možebitno čupanje krivo posađenoga. Unatoč, ili zbog svega rečenoga, a još više zbog onog prešućenog, ostaje vjera da je Bogu sve moguće i da u ovoj zemlji ima još dostatan broj Abrahamovih pravednika zbog kojih će On ovoj zemlji ostaviti još jednu priliku da se od sukobišta preobrazi u susretište i od prijetnje životu u priliku za životom i suživotom. Kada mu se učini da za svoju domovinu ne može više ništa učiniti, vjerniku ostaje ipak ono najvažnije i najmoćnije, a to je moliti, zaključio je biskup Sudar

U sklopu Godišnjega pastoralnog skupa hrvatskih pastoralnih djelatnika iz Zapadne Europe svečano misno slavlje u sarajevskoj katedrali predvodio je vrhbosanski nadbiskup metropolit kardinal Vinko Puljić. U propovijedi je kazao kako svatko tko Isusovu riječ prenosi i sluša može biti blizu Isusu, kao njegova majka, brat i sestra, ako istinski upija njegovu riječ i prenosi je i svjedoči. „To je zapravo ono temeljno na putu dijaloga. Da bismo s nekim uspostavili komunikaciju, potrebno je svjedočiti ono što jesmo. Tada ćemo biti vjerodostojni. I upravo mi koji ovdje živimo u različitoj kulturi, naciji, vjeri trebamo biti vjerodostojni u onome što jesmo, u svojim korijenima, u krsnoj milosti, u opredjeljenju za Isusa Krista. I time zapravo ulazimo u komunikaciju s drugima i drugačijima. Svojim svjedočenjem rađamo vjeru u ljudima. U tome i jesmo njegova majka, braća i sestre. Zato je dobro probuditi tu svijest svoga identiteta. Samo iz onoga što jesmo, možemo djelovati i govoriti. I dobro je da čovjek uvijek ponovno postane svjestan toga. Za dijalog su uvijek potrebne dvije strane, ali je uvijek važno biti vjerodostojan. Pogrešno je pristupiti dijalogu tajeći svoje. Dosljednost izaziva poštovanje. Kod nas u Bosni i Hercegovini, a i drugdje postoji važno načelo ´Svoje voli, a tuđe poštuj´. Živimo u vremenu kad se kršćanstvo progoni. Ostaje pitanje, što je pogubnije za kršćanstvo – progoni ili ovo što se na perfidan način radi kroz zakone da bi se uništila obitelj, moralne vrednote. Zato je važno naše dostojanstvo djece Božje istinski svjedočiti i ostvarivati u našem svakodnevnom životu. Samo onaj koji služi Bogu, služi i čovjeku na spas duša“, istaknuo je kardinal Puljić u propovijedi.

Skup se nastavlja u srijedu 26. rujna duhovno-studijskim putovanjem u franjevačke samostane Fojnicu i Kraljevu Sutjesku. Misu u crkvi Drinskih mučenika u Sarajevu predvodit će biskup Sudar.