Budi dio naše mreže
Izbornik

"Kršćanska obitelj – dobra vijest za treće tisućljeće"

Manila

U glavnom gradu Filipina od 22. do 26. siječnja održan IV. Svjetski susret obitelji na kojem je sudjelovalo više od milijun vjernika. U svom obraćanju sudionicima posredstvom izravne televizijske veze papa Ivan Pavao II. skrenuo pozornost na tri područja: ženidbu kao sakrament ljubavi, svjedočanstvo “istine o obitelji” te molitvu u obitelji

Manila, (IKA) – U glavnom gradu Filipina od 22. do 26. siječnja održan je IV. Svjetski susret obitelji koji je imao za temu “Kršćanska obitelj – dobra vijest za treće tisućljeće”. Na petodnevnom susretu sudjelovalo je više od milijun osoba te oko 5.000 izaslanika iz 81 zemlje. Svečano euharistijsko slavlje, kojim je označen početak Svjetskoga obiteljskog kongresa predvodio je predsjednik Filipinske biskupske konferencije nadbiskup Orlando Quevedo, a koncelebrirali su kardinali Francis Arinze, pročelnik Kongregacije za evangelizaciju naroda, Crescenzio Sepe, krakovski nadbiskup Franciszek Macharski, Papin izaslanik na tom susretu i predsjednik Papinskog vijeća za obitelj kardinal Alfonso Lopez Trujillo, zatim dva filipinska kardinala manilski nadbiskup Jaime Sin i nadbiskup Cebua Ricardo Vidal, nadbiskup Kinshase kardinal Frederic Etsou te još stotinu devedeset nadbiskupa, biskupa i pet stotina svećenika. Pjevanje, plesovi i glazba stvorili su iznimno lijep ugođaj na tome misnom slavlju.
Istog dana u Manili je započeo Međunarodni teološko-pastoralni kongres posvećen teološkom i pastoralnom promišljanju uloge kršćanske obitelji u svijetu u trećem tisućljeću. Kongres, koji je trajao do 24. siječnja, imao je za cilj ponuditi teološku strukturu i pastoralnu strategiju koje će obitelji učiniti sposobnima za novu svijest i shvaćanje kako da na što djelotvorniji način, u novom tisućljeću, ogovore na zadaću evangelizacije.

“Mnogo sam molio za uspjeh ovoga svjetskog susreta. Znamo da su Filipini jako Papi na srcu. Osobito ovih dana želimo biti svi s njim u zajedništvu, obnoviti mu svoju odanost, poštovanje, zahvalnost i moliti za njega”, rekao je manilski nadbiskup u govoru kojim se obratio sudionicima kongresa. Bez kršćanskog pogleda na budućnost civilizacija odumire, rekao je kardinal Sin, koji manilsku nadbiskupiju vodi još od 1974. godine. Moramo biti sve vjerniji Božjoj mudrosti i Božjem naumu spasenja da bismo svijetu prenijeli vrijednosti koje ne nestaju i ne zastarijevaju, rekao je kardinal Sin i sve obitelji riječima Ivana Pavla II. pozvao neka budu ono što zaista jesu – temeljne stanice društva.
Moralna snaga obitelji izvor je snage naroda, a njezine slabosti i propadanje početak su propasti naroda, rekao je u svom izlaganju poljski kardinal Macharski. U govoru kojim se drugoga dana kongresa obratio skupu od pet tisuća sudionika, kardinal je istaknuo kako samo u braku veza muškarca i žene dobiva značenje, te pravu vrijednost i dimenziju. Sve se ostale veze ne mogu smatrati takvima, jer nisu utemeljene na osobnom zajedništvu muškarca i žene i jer ne priznaju, odgađaju ili čak odbacuju bračnu obvezu. Zadaća je države da ne smije popustiti u donošenju propisa koji se protive naravnome i objavljenom zakonu. Država ne smije popustiti napasti tobožnjeg modernizma i pomoći širenju raspuštenosti u tako važnim pitanjima kao što su brak i obitelj.
Osim toga Pastoralno-teološkog kongresa, u Manili se istodobno održavao i Kongres djece i mladeži, na kojem se okupilo desetak tisuća mladih i djece različitih uzrasta. Taj je susret bio označen radošću, igrom, dijalogom te pitanjima i odgovorima, molitvom za mir u Svetoj zemlji i na Bliskom istoku. Kongres djece ponudio je također mladima mogućnost da razmišljaju o svom prinosu prenošenju vjere. Na kongresu se razgovaralo o obitelji i župi, zatim demografskim problemima u Aziji i svijetu, obitelji i bijedi trećeg svijeta u trećem tisućljeću, pokretima i evangelizaciji obitelji, pojavi selilaštva i izbjeglica. Na kongresu su, među ostalima, govorili Kiko Arguello, utemeljitelj Neokatekumenskog pokreta, zatim Salvatore Martínez, odgovoran u Italiji za Pokret obnove u duhu, Danila i Anamaria Zanzucchi u ime Fokolara, te brojne obitelji vezane uz razne duhovne pokrete u Aziji. Drugog dana kongresa sudionike je posjetio Papin izaslanik na Svjetskom susretu obitelji kardinal Trujillo. Na kraju susreta kardinal Trujillo je svima u ime Svetog Oca podijelio apostolski blagoslov.
Međunarodni teološko-pastoralni kongres o ulozi obitelji u evangelizaciji zaključen je 24. siječnja. Posljednjeg dana predavanja su održali kardinali Sepe i Arinze, a brojni izaslanici iznijeli su svoja svjedočenja. Ako stvarno želi prodrijeti u suvremenu kulturu, obitelj se mora uključiti u evangelizaciju, rekao je kardinal Sepe. Sadašnje kulturalne prilike ne smiju obeshrabriti kršćansku obitelj, nego je potaknuti na veću svijest o svojem dostojanstvu, koje je dar Duha Svetoga, da bude vjerodostojan svjedok i navjestitelj primljenoga dara. Kršćanska obitelj u Aziji u odnosu na druge velike religije, bila je središnja tema toga završnog kongresnog dana. O njoj je govorio kardinal Arinze, donedavno predsjednik Papinskog vijeća za međureligijski dijalog, koji je kao stručnjak za to pitanje dao točne upute za rad u službi Kristovih vjernika i braće ostalih velikih religija. Kardinal Trujillo blagoslovio je i otvorio u Manili novi centar Pokreta obnove u Duhu.
Zahvaljujući izravnoj televizijskoj vezi s Filipinima, papa Ivan Pavao II. u subotu 25. siječnja povezao se s više od 350.000 okupljenih u Manili. Na velikom ekranu, za tu prigodu postavljenom u dvorani Klementini u Vatikanu, Papa je pozorno pratio tijek programa u sklopu kojeg su održane glazbene izvedbe, plesovi, te svjedočanstva očeva, majki i djece iz cijeloga svijeta. Papa se sudionicima Svjetskog susreta obitelji, koji su njegovo izlaganje pratili na velikim video-zaslonima, obratio riječima: “Drage kršćanske obitelji, naviještajte radosno, cijelome svijetu, veličanstveno blago čiji ste, kao kućne crkve, nositelji!”. Blago je, rekao je Papa, svjetlo Kristovo, ljubav što izvire iz međusobnog darivanja među supružnicima i iz njihovog prihvaćanja djece.
Tri su područja na koja je Papa skrenuo pozornost obiteljima, da bi one bile “dobra vijest” za tek započeto treće tisućljeće. Prije svega, one trebaju “zauzeto” živjeti poziv na ženidbu. To je sakrament, primijetio je Papa, koji obitelji čini sposobnima za ljubav. “Ostanite uvijek čvrsto usidreni u toj sigurnosti, jedinoj koja može dati smisao, snagu i radost vašem životu: ljubav se Kristova nikada neće udaljiti od vas, nikada neće oslabiti njegov savez mira s vama”, rekao je Papa. “Na svom putu niste sami”, unatoč svakodnevnim teškoćama života, dodao je. Drugo što kršćanske obitelji mogu i trebaju činiti, prema Papi, jest da budu uvjereni i dosljedni svjedoci “istine o obitelji”. Obitelj je baština čovječanstva, ona je veliko i vrlo dragocjeno dobro, nužno za život, razvoj i budućnost naroda, rekao je Papa. “Preporučujem vama, drage kršćanske obitelji, da svakodnevnim životom, unatoč mnogim teškoćama i preprekama, svjedočite da je brak moguće živjeti u punini kao iskustvo puno smisla i kao #!dobru vijest#! za muževe i žene našega doba. Budite protagonisti u Crkvi i u svijetu”, rekao je. Treće područje na koje je Papa skrenuo pozornost jest molitva. Molitva je u obitelji jamstvo jedinstva, u načinu života dosljednom Božjoj volji. Krunica je, podsjetio je Papa, molitva obitelji i za obitelj, posebice u ovoj godini posvećenoj toj marijanskoj molitvi. Na posljetku, najavivši sljedeći, V. Svjetski susret obitelji, koji će se održati 2006. godine u Valenciji u Španjolskoj, Papa je kazao obiteljima da, uz Božju pomoć, učine evanđelje temeljnim pravilom svoje obitelji, a svaka obitelj neka bude jedna stranica evanđelja napisanoga za naše doba.
Četvrti Svjetski susret obitelji u Manili zaključen je svečanim misnim slavljem u nedjelju 26. siječnja. Društvu 21. stoljeća Katolička crkva upućuje odlučnu riječ o obitelji i nudi konkretan uzor, rekao je Papin izaslanik na susretu kardinal Trujillo, koji će sigurno obilježiti budućnost kršćanske obitelji u Aziji u ovom stoljeću. U završnoj svečanoj koncelebraciji bili su kardinali Jaime Sin, Ricardo Vidal, Franciszek Macharski, Frederic Etsou, Paul Shan Kuo-hsi, zatim apostolski nuncij na Filipinima nadbiskup Antonio Franco, 245 nadbiskupa i biskupa te 360 svećenika.