Budi dio naše mreže
Izbornik

Mediji mogu pridonositi širenju mira ili poticati nasilje

Vatikan (IKA )

Papa Benedikt XVI. osvrnuo se danas na Svjetski dan sredstava društvene komunikacije i značenje svetkovine Uzašašća - Jučer je svečano preuzeo prvostolnicu Rimske biskupije

Vatikan, (IKA) – Papa Benedikt XVI. osvrnuo se u tijeku današnjeg nedjeljnog nagovora na Svjetski dan sredstava društvene komunikacije i značenje svetkovine Uzašašća, koja se danas umjesto u četvrtak slavi u mnogim pokrajinskim Crkvama.

Mnoštvu hodočasnika okupljenih na Trgu Sv. Petra Papa je kazao kako nas svetkovina Uzašašća poziva uprijeti pogled u onoga koji je četrdeset dana nakon uskrsnuća na čuđenje apostola uzašao na nebo i tako nam otvorio put prema našem konačnom spasenju. Sada nas, silom svoga Duha, podupire u svakodnevnom hodočašću na zemlji.

Osvrnuvši se na današnji Svjetski dan sredstava društvene komunikacije, Papa je poručio kako u ovom našem vremenu slika mediji predstavljaju doista izvanrednu mogućnost za promicanje solidarnosti i razumijevanja u obitelji čovječanstva. To se potvrdilo u tijeku posljednjih dana i pokopa pape Ivana Pavla II. No, upozorio je na važnost načina na koji se ta sredstva koriste. Ona mogu pogodovati međusobnome upoznavanju i dijalogu, ili, nasuprot tome, povećavati predrasude i prezir među pojedincima i narodima; mogu pridonositi širenju mira ili poticati nasilje. Stoga je uvijek potrebno pozivati na osobnu odgovornost; potrebno je da svi obave svoj dio zadatka kako bi u svakome obliku komunikacije osigurali objektivnost, poštivanje ljudskoga dostojanstva i pozornost na opće dobro. Na taj se način pomaže rušenje zidova neprijateljstva koji još uvijek dijele čovječanstvo, te postaje moguće učvrstiti one veze prijateljstva i ljubavi koje su znakovi Kraljevstva Božjega u povijesti, poručio je Papa.

Papa se jutros već u 10 sati pojavio na prozoru radne sobe, pod kojim je danas prvi put izvješen tepih s njegovim grbom, i pozdravio oko 2000 mladih koji su sudjelovali na 25. proljetnoj utrci ulicama Rima i drugih talijanskih gradova. Upozorio je kako odgoj novih naraštaja mora biti u središtu pozornosti svih crkvenih i javnih ustanova. Potom je podsjetio kako se danas u mnogim zemljama obilježava Majčin dan te sve pozvao da s posebnom zahvalnošću misle na majke.

Papa Benedikt XVI. svečano je jučer u večernjim satima preuzeo u posjed patrijarhalnu nadbaziliku – baziliku Sv. Ivana Lateranskoga, od doba cara Konstantina rimsku katedralu i “majku svih crkvi Rima i svijeta” – “Mater et caput omnium ecclesiarum urbis et orbis”. Slavio je prvu misu kao Rimski biskup u katedrali izvorno posvećenoj Presvetom Spasitelju, a zaštitnici su joj sv. Ivan apostol i sv. Ivan Krstitelj.

U propovijedi sa svoje katedre papa Benedikt XVI. ponovno je istaknuo kako će se po uzoru na svoga prethodnika Ivana Pavla II. braniti Božju Riječ u njezinoj veličini te ustrajati u obrani i nepovredivosti ljudskog života od začeća do naravne smrti. Ne postoji sloboda za ubijanje, poručio je Papa, i upozorio na opasnost diktature koja ljudsko biće pretvara u roba.

Rimskog su biskupa u njegovoj katedrali dočekale tisuće vjernika, a mnogi su misno slavlje ostali pratiti na velikim zaslonima ispred bazilike. Papa je s mitrom i biskupskim štapom zauzeo mjesto na mramornom tronu, gdje su mu poslušnost iskazali predstavnici cijele Rimske biskupije.

Papa se zatim pozdravljajući vjernike u otvorenom papamobilu uputio u baziliku Sv. Marije Velike, gdje se kratko zaustavio u kapeli Salus Populi Romani, te pred Marijinom ikonom koju Rimljani posebno časte, položio cvijeće. Pratio ga je i nadsvećenik te bazilike kardinal Bernard Law.
Time je papa Benedikt XVI. pohodio sve četiri patrijarhalne bazilike – Sv. Petra na dan uvođenja u službu, dan kasnije Sv. Pavla izvan zidina i sada Sv. Ivana Lateranskog i Sv. Marije Velike.

U subotu u prijepodnevnim satima Papa je primio rimskoga gradonačelnika Waltera Veltronija i izrazio zahvalnost za toplinu s kojom su ga primili rimski građani, priopćio je Tiskovni ured Svete Stolice. Papa je ponovno iskazao poštovanje i naklonost prema gradu i biskupiji koji su postali njegovi i poželio napredak i slogu svim građanima Rima, jamčeći, uvijek razlikujući uloge, prinos Crkve duhovnome i građanskome napretku grada.