Budi dio naše mreže
Izbornik

Međunarodni dan zborskog pjevanja: Koncert „Od srca Gospi Osječkoj“

Osijek (IKA)

Međunarodni dan zborskog pjevanja obilježen je u Osijeku na zahvalnu nedjelju 9. listopada svečanim koncertom „Od srca Gospi Osječkoj“ u franjevačkoj crkvi sv. Križa u Tvrđi.

Uz koncert je ispričana priča o Mješovitom zboru franjevačke crkve sv. Križa, koji je tako proslavio 75 godina postojanja, a njegovi su zboraši i glazbenici sudjelovali 60-tih godina u liturgijskim slavljima u obližnjoj župnoj crkvi sv. Mihaela te od 1967. godine u prvim hodočasničkim devetnicama Gospi Osječkoj u franjevačkoj crkvi. Kulturnim se događajem, uz pjevanje i svirku, podsjetilo na povijest štovanja Gospe Osječke.

Repertoar zborske duhovne glazbe ponudio je marijanske skladbe u amaterskoj izvedbi te je u programu izvedeno dvanaest skladba.
Koncertni je program počeo nastupom Zbora franjevačke crkve Sv. Križa, uz orguljsku pratnju Ivke Kaurinović i ravnanje Silvestra Vrčeka, idejnog začetnika koncerta, koji su zborsku večer otvorili himnom Osječkoj Gospi Dva drevna naroda (autor vlč. Mitar Dragutinac) i pjesmom Majko draga (glazba i tekst Jerko Gržinčić).

Pjesmom ispričana povijest štovanja Gospe Osječke

„Večerašnji koncert od srca posvećujemo Gospi Osječkoj, zaštitnici i čuvarici našega Osijeka. Gospin kip je uslijed povijesnih okolnosti sklonjen 1703. godine iz mađarskog prošteništa Marije Juda (Máriagyűd) u utvrđeni Osijek gdje ostaje i tijekom 18. stoljeća svjedoči o čudesnim događajima po Gospinu zagovoru. Ime ‘Premoćna Majka, Gospa Osječka’ spominje se od 1762., a 1967. godine u dogovoru s osječkim franjevcima biskup Stjepan Bäuerlein odredio je za grad Osijek i osječke župe ‘da se svečanom devetnicom na blagdan Bezgrješnog začeća BDM (8. prosinca) slavi Judska, odnosno Osječka Gospa’. Od tada, ’67. u crkvi sv. Križa u devetnici hodočasnici osječkih župa i zborovi slave misu i časte Gospu Osječku čiji je kip smješten u uređenu vitrinu (1752.) iznad glavnog oltara. Tijekom 1991. godine tadašnji gvardijan fra Roko Pleše kip je dao zazidati u crkvi kako bi ga zaštitio u Domovinskom ratu. Gospa je tako zazidana čuvala grad i znamo da je sačuvala Osijek. Kip je 1992. izvađen iz niše i izložen na štovanje. Nakon što je crkva obnovljena od ratnih oštećenja, prvi apostolski nuncij u RH Giulio Einaudi na blagdan Blagovijesti, 25. ožujka 1994. tijekom svečane mise (s đakovačko-srijemskim biskupom Ćirilom Kosom i provincijalom hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda fra Mirkom Mataušićem) okrunio je dvjema obnovljenim krunama kip Gospe Osječke s Djetešcem Isusom, koje je u veljači 1994. blagoslovio papa Ivan Pavao II.“, kazao je uvodno Ivica Lučić, voditelj koncertnog programa.

Dobrodošlicu okupljenima izrazio je fra Venancije Mihaljević, OFM, gvardijan Franjevačkog samostana sv. Križa i rektor crkve.
U programu, uz tehničku pripravu fra Miroslava Petraca, su nastupili: Muški zbor franjevačke crkve Sv. Križa (Kraljici majci, autor kapucin fra Zvonko Marija Pšag) te Sara Bićan i Fran Almaši, koje je gitarski pratio Mario Flais, otpjevali su skladbe Marijo, o Marijo (Jerko Gržinčić) i Cvijeće za Mariju (Vilim Grbac).
Uz tamburaški sastav Allegro iz Vukovara fra Miroslav Petrac raspjevao je i publiku pjesmama Osječka Gospo, moli za nas (tekst Ankica Svirač, glazba Miroslav Petrac; arr. Juraj Elez i Željko Nikolin) i Ave Marija (tekst Denis Šučurević, glazba Miroslav Petrac, aranžman Josip Cvitanović), a TS Allegro također je odsvirao i otpjevao pjesmu Zdravo Djevo (o. Petar Perica, Anton Smolka, harm. Franjo Dugan).

„Već na prvoj devetnici Gospi Osječkoj gitara je imala svoje mjesto u pjesmama kojima se iskazivala pobožnost Majci Božjoj, Mariji i tada su u duetu zapjevali brat i sestra Viktorija i Silvestar Vrček koje je gitarski pratio legendarni kapelan župe Sv. Mihaela u Tvrđi mons. Antun Čečatka (ekumenist). U to vrijeme tvrđavski župnik bio je preč. dr. Emil Mayer, gvardijan samostana fra Marijan Mikić, a sjećamo se i č.s. Tihomire i tvrđavskog zbora (brojni i danas pjevaju u Zboru franjevačke crkve), u to vrijeme jednog od najjačih u Osijeku, koji je vodio Silvestar Vrček, voditelj Mješovitog zbora franjevačke crkve“, kazao je voditelj I. Lučić najavljujući skladbu Sred burne noći (nepoznat autor) koju je gitarski pratio i otpjevao sa Viktorijom Škoro.

Skladbu Dajte mi sladak pjev (F. K. Engelhart) otpjevao je trio: Miroslav Petrac, Hrvoje Juzbašić i Marko Vrček, a u završnici je Mješoviti zbor franjevačke crkve uz orguljsku pratnju I. Kaurinović svečano otpjevao skladbe Hoćemo Boga (tradicional) i Ljiljane bijeli (fra Anzelmo Canjuga) te su svi pjevači s publikom izvanredno otpjevali još jednu pjesmu Kraljici neba.
Fra Venancije Mihaljević je naposljetku zahvalio svima zazivajući nebeski zagovor BDM na sabrane i pozvao na druženje u samostanu.

Koncert je održan nakon večernje mise koju je predvodio samostanski vikar i ispovjednik fra Svetislav Stjepan Krnjak, OFM, uz liturgijsko pjevanje Zbora franjevačke crkve i orguljsku pratnju Hrvoja Juzbašića. Propovjednik je razmatrao o zahvalnosti naglasivši važnost zahvale za darovana dobročinstva, Božju dobrotu i ljubav, zaključujući kako zahvalno ljubiti BDM koja je kroz povijest pomagala, čula zazivanja i uvijek štitila.