Budi dio naše mreže
Izbornik

MEĐUVJERSKI POZIV NA SUŽIVOT PRIPRAVNIKA ZA VJERSKE SLUŽBENIKE

Sarajevo (IKA/KTA )

Američka ekumenska i međureligijska teološka ustanova "Bostonski teološki institut" priredila je od 12. do 21. veljače 2000. u švicarskom mjestu Caux studijski susret za kandidate za službu imama, katoličkih i pravoslavnih svećenika te protestantskih pastora iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i s Kosova

Sarajevo, Caux, 22. 2. 2000. (IKA/KTA) – Američka ekumenska i međureligijska teološka ustanova “Bostonski teološki institut” priredila je od 12. do 21. veljače 2000. u švicarskom mjestu Caux studijski susret za kandidate za službu imama, katoličkih i pravoslavnih svećenika te protestantskih pastora iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i s Kosova. Sudjelovalo je 12 pravoslavnih, 12 protestanata, 10 muslimana i 16 katolika. Pravoslavne studente pratio je profesor dr. Radovan Bigović s Teološkog fakulteta Srpske pravoslavne crkve u Beogradu, muslimanske studente pratili su prof. Džabir Hamiti s Islamskog fakulteta u Prištini i asistent Nedžad Grabus s Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu, protestantske studente pratio je pastor Driton Krasnići s Kosova, katoličke studente pratili su fra Ivo Marković i dr. Mato Zovkić iz Sarajeva.
Prvi prijedlog o takvoj konferenciji dala je Laurie Johnston, doktorantica na teološkom fakultetu harvardskog Univerziteta, a podržali su je direktor Bostonoskog teološkog instituta dr. Rodney Petersen te isusovac Raymond Helmick, profesor na teološkom odsjeku Bostonskog koledža. U izvođenju programa pomogli su dr. David Steele iz Centra za strateške i međunarodne studije u Washingronu i dr. Barry Hart s Istočnoga menonitskog sveučilišta.
Sudionici su raspravljali o temama: identitet, nasilje i pomirenje, istina i pravda, pokajanje i oproštenje te mirno preoblikovanje sukoba. U traganju za načinima, kako odstraniti sve oblike nasilja iz svojih društava uočili su da pravda također znači obnovu pokidanih relacija u društvu, dok svaka osoba koja je počinila zločin treba odgovarati za svoja djela te biti pravedno kažnjena.
Rabin Arthur Resnicoff, koordinator vojnih kapelana u mornarici Sjedinjenih država, zatim o. Vladimir Zielinsky, pravoslavni svećenik i profesor na Katoličkom sveučilištu u Bresci, Paolo Mancinelli iz Zajednice sv. Egidija u Rimu te Cornelio Sommaruga, nekadašnji predsjednik Međunarodnog crvenog križa i sadašnji predsjednik švicarske fundacije “Moralno naoružanje”, obratili su se također skupu.
U Izjavi sa skupa ističe se kako su kandidati za vjerske službenike iz zemalja koje su bile pogođene ratom nakon raspada Jugoslavije spremni odgajati vlastite vjernike za život u miru s pripadnicima drugih religija i etničkih zajednica. Neki su od njih izjavili kako su prvi puta susreli vjernike i teologe drugih religija te učili s poštovanjem slušati izlaganje drugih i drukčijih. Katolički, muslimanski, pravoslavni i protestantski sudionici s Kosova objavili su na engleskom jeziku Izjavu kojom se vežu na međusobno poštovanje zbog vjere u jednoga Boga. Istaknuvši kako mržnja nije vrlina vjernika obećali su da će nastaviti s kontaktima te dizati svoj glas “protiv onih koji vrše nasilje nad divnim Božjim stvorenjima kao što su ljudske osobe, ali i protiv onih koji nasilno razaraju vjerske građevine bilo koje konfesije”. Izjavu su završili molitvom Bogu da im dadne snage i ljubavi te da oprosti grijehe svih ljudi na Kosovu i udijeli mir njihovu području. Svjesni da jedni od njih ne mogu Kosovo smatrati dijelom Jugoslavije a drugi tvrde kako je Kosovo i dalje sastavni dio te zemlje, upotrijebili su engleski izraz “our place – naše područje, naše mjesto”.