Napomena: Ova web stranica uključuje sustav pristupačnosti. Pritisnite Control-F11 da biste web mjesto prilagodili osobama s oštećenjima vida koji koriste čitač zaslona; Pritisnite Control-F10 da biste otvorili izbornik pristupačnosti.
Istina je prava novost.

Misa na Cvjetnicu u Vatikanu

Na Nedjelju Muke Gospodnje ili Cvjetnicu, spomen Isusova ulaska u Jeruzalem prije svoje muke, 13. travnja na Trgu sv. Petra u Vatikanu održano je svečano euharistijsko slavlje koje je u Papino ime predvodio njegov delegat kardinal Leonardo Sandri, vicedekan Kardinalskog zbora i prefekt emeritus Dikasterija za Istočne Crkve. Na kraju mise na Trg je u invalidskim kolicima došao Papa te s oltara blagoslovio sudionike misnog slavlja.

Misa je započela svečanom procesijom u kojoj su se nosile blagoslovljene palmine i maslinove grane. Kardinal Sandri je na misi, na kojoj se kao i u mnogim crkvama diljem katoličkog svijeta pjevala Muka, predvodio obrede Cvjetnice i pročitao homiliju koju je za tu svetkovinu priredio papa Franjo, koji se oporavlja u Domu svete Marte nakon višetjedne hospitalizacije zbog obostrane upale pluća.

“Blagoslovljen Kralj, Onaj koji dolazi u ime Gospodnje!” (Lk 19, 38). Tako mnoštvo kliče Isusu dok ulazi u Jeruzalem. Mesija prolazi kroz vrata Svetog grada, širom otvorena da dočeka Onoga koji će nekoliko dana kasnije kroz njih izići proklet i osuđen, noseći križ, navodi se na početku Papine homilije.

I mi smo danas slijedili Isusa, najprije svečanom procesijom, a zatim na križnom putu, započinjući Veliki tjedan koji nas priprema za slavljenje muke, smrti i uskrsnuća Gospodinova, dodaje Papa.

U homiliji, koju je pročitao kardinal Sandri, Papa podsjeća da u mnoštvu koje pozdravlja Isusa prilikom njegova ulaska u Jeruzalem, pogled privlači lik neznanca, čovjeka čije se ime iznenada pojavljuje u Evanđelju – Šimun Cirenac. Kako piše evanđelist, “vojnici uhvatiše nekog Šimuna Cirenca koji je dolazio s polja i stave na nj križ da ga nosi za Isusom”.

Papa ističe da Šimunov čin nosi dvostruko značenje: “S jedne strane, Šimun je prisiljen – križ ne nosi iz uvjerenja, nego pod prisilom. S druge strane, time postaje neposredni sudionik Isusove muke. Isusov križ postaje Šimunov križ.”

Papa Franjo ujedno naglašava da to nije križ onoga Šimuna zvanog Petar, koji je obećao da će Gospodina slijediti do smrti, ali je i nestao u noći izdaje. “Isusa sada ne slijedi učenik, već Cirenac. Šimun iz Galileje govori, ali ne čini; Šimun iz Cirene čini, ali ne govori. Između njega i Isusa nema riječi, nema dijaloga – samo križ koji ih povezuje. Da bismo razumjeli je li Cirenac pomogao iscrpljenom Isusu iz sućuti ili s ogorčenjem, je li križ ponio ili ga samo podnio – moramo zaviriti u njegovo srce. U trenutku kada se otvara Božje srce, probodeno bolom koji otkriva njegovu milosrdnu ljubav, ljudsko srce ostaje zatvoreno. Ne znamo što se krije u srcu Šimuna Cirenca.”

“Ako se pak prisjetimo što je Šimun učinio za Isusa, prisjetimo se i što je Isus učinio za Šimuna – kao i za mene, za tebe, za svakoga od nas – otkupio je svijet!”, naglašava Sveti Otac: “Križ, to teško drvo koje Cirenac nosi, jest Kristov križ – križ koji nosi grijehe cijeloga čovječanstva. Isus ga nosi iz ljubavi prema nama, u poslušnosti Ocu, trpeći s nama i za nas. Upravo to je neočekivan i potresan način na koji Cirenac biva uvučen u povijest spasenja – u povijest u kojoj nitko nije isključen i nitko nije stranac.”

Isus dolazi svakome u susret, u svakoj situaciji. Kad vidimo mnoštvo muškaraca i žena nabacuju mržnju i nasilje na put Kalvarije, sjetimo se da Bog taj put pretvara u mjesto otkupljenja, jer je prošao njime dajući svoj život za nas. Koliko cirenaca nosi Kristov križ! Prepoznajemo li ih? Vidimo li Gospodina u njihovim licima, rastrganima ratom i bijedom? Pred okrutnom nepravdom zla, nošenje Kristova križa nikada nije uzaludno, naprotiv, to najkonkretniji način dijeljenja njegove spasonosne ljubavi, ističe Papa.

Isusova muka postaje suosjećanje kad pružimo ruku onima koji više jednostavno ne znaju kako dalje, kad podiženo one koji su pali, kad zagrlimo one koji su obeshrabreni. Braćo i sestre, da bismo doživjeli to veliko čudo milosrđa, izaberimo kroz Veliki tjedan kako nositi križ: ne oko vrata, nego u srcu. Ne samo svoj vlastiti, nego i onih koji pate uz nas, možda neke nepoznate osobe koju ćemo sasvim slučajno – no, da li baš slučajno? – susresti. Pripravimo se za Uskrs Gospodinov postajući cirenci jedni za druge, pozvao je Papa na kraju homilije koju je pripremio za misu Nedjelje Muke Gospodinove.

Nakon završnog misnog blagoslova, koji je udijelio kardinal Sandri, Sveti Otac je u invalidskim kolicima došao na Trg sv. Petra te s oltara na otvorenom na kojem se slavila misa blagoslovio sudionike euharistijskog slavlja. “Neka vam je sretna Cvjetnica! Neka vam je sretan Veliki tjedan”, rekao je Papa u svom kratkom obraćanju vjernicima. Sveti se Otac na Trgu zadržao desetak minuta pozdravljajući okupljene vjernike.

Cvjetnicom ili Nedjeljom Muke Gospodnje počinje niz liturgijskih slavlja kojim se u Velikom tjednu i Vazmenom trodnevlju Crkva spominje Isusove muke, smrti i uskrsnuća.

Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?

SLAŽEM SE
Ne slažem se