Budi dio naše mreže
Izbornik

Molitveno-ekumenski susret "Da svi budu jedno"

Zagreb

Sugovornici pokušali odgovoriti na pitanje najljepšega i najbolnijeg ekumenskog iskustva, te obogatiti nazočne informacijama o sebi i svome radu

Zagreb, (IKA) – “Da svi budu jedno” naziv je ekumenskog susreta koji je 31. siječnja održan u organizaciji Zajednice MiR u dvorani Centra za bolji svijet na Zavrtnici u Zagrebu. U trosatnom programu sugovornici su pokušali odgovoriti na pitanje najljepšega i najbolnijeg ekumenskog iskustva, te obogatiti nazočne informacijama o sebi i svom radu. “Ako samo nešto novo saznamo, bit ćemo bogatiji, a ako milošću Božjom osjetimo Isusove suze koje nas dotaknu, počet ćemo graditi svijet mira”, riječi su voditeljice i organizatorice susreta prof. Marine Peterlin. O značenju pojma ekumenizam i definiranju ključnih pitanja govorio je Boris Peterlin, tajnik Ekumenskog koordinacijskog odbora Crkava u Hrvatskoj.
Tajnik Studentskoga evanđeoskog pokreta Momir Blažek i Iva Beranek pjesmom i svjedočenjem govorili su o svojim ekumenskim iskustvima. Prof. Marija Žnidarčić s nazočnima je podijelila iskustvo ekumenskog djelovanja Kršćanskoga mirovnog kruga u posljednjih 10 godina. O grkokatoličkoj baštini i bogatstvu tradicije, te o njezinu nedovoljnom poznavanju i nerazumijevanju kod dijela vjernika govorila je Ivana Vranešić, aktivna suradnica mladih Zajednice MiR. Prof. Josip Blažević u svom je izlaganju svjedočio primjere konkretne ekumenske djelatnosti. O bogatstvu devetogodišnjeg bračnog života u različitosti izlagali su glazbenici Vlatka i Aleksandar Ćolić. Vlatka je odgojena u katoličkoj tradiciji, a Aleksandar u pravoslavnoj. “Trudimo se da nam Isus Krist bude u središtu braka. Prava ljubav ne poznaje prepreke. Oboje smo fascinirani Isusom Kristom. Naše su razlike kulturološke, a Crkve neka budu duhovne oaze”, zaključila je supruga Vlatka. Katolička pjesnikinja Ljiljana Matković-Vlašić u izlaganju je istaknula kako se osjeća da je u ekumenskom djelovanju “uvijek na početku”. Govoreći o pothvatu Svjetskoga molitvenog dana žena, Matković-Vlašić napomenula je da Ekumenski odbor žena djeluje u Hrvatskoj od 1998., a kasnije se pridružio Kršćanskome mirovnom krugu. Ove godine molitva će se održati 5. ožujka, a molitveni obrazac pripremile su žene iz Paname. U kratkom izlaganju svoje ekumensko iskustvo s nazočnima je podijelila Mala sestra Charlesa de Foucaulta s. Blaženka. O humanitarnom radu svjedočila je Bosiljka Radulović, vjernica Srpske pravoslavne crkve. Iskustvo mladih zaručnika katolkinje Rašeljke i baptista Senada svojom neposrednošću oduševilo je prisutne. Na samom kraju o radu i djelovanju Franje Juraka ukratko je govorio član upravnog odbora inicijative mladih “Katolici na djelu” Tomislav Golubić, a o ekumenskom radu i djelovanju projekta H-epicentar, voditeljica Marica Marinović.