Mons. Martinović blagoslovio župnu crkvu i posvetio novi oltar u Orahovici
Foto: Požeška biskupija // Mons. Martinović blagoslovio župnu crkvu i posvetio novi oltar u Orahovici
Orahovica (IKA)
Požeški biskup Ivo Martinović predvodio je u nedjelju, 13. listopada 2024. slavlje blagoslova obnovljene župne crkve Našašća Sv. Križa u Orahovici i posvete novog kamenog oltara u koji su položene relikvije hrvatskog blaženika Miroslava Bulešića, izvijestila je Požeška biskupija.
Suslavili su domaći župnik Željko Strnak, svećenici Našičkog dekanata na čelu s dekanom Antom Ivićem te otac Pavle Radusinović iz manastira u Orahovici.
Mjesni župnik Željko Strnak uputio je na početku slavlja dobrodošlicu požeškom biskupu i svim sudionicima slavlja. Podsjetio je nazočne na povijest župne crkve istaknuvši kako je njezina izgradnja završena 1756. godine. Tada ju je posvetio pomoćni zagrebački biskup Maksimilijan Vrhovac. Napomenuo je da je crkva u više navrata bila obnavljana, a posljednja obnova počela je prije 13 godina. Naglasio je kako su mnogi radovi izvedeni pod stručnim nadzorom projektanta Borisa Vučića Šnepergera te Konzervatorskog odjela u Požegi na čelu s voditeljem Žarkom Španičekom.
Zamolio je na kraju biskupa da blagoslovi obnovljenu crkvu i posveti novi oltar te ugradi u njega moći bl. Miroslava Bulešića koje je im je uručio porečki i pulski biskup Ivan Štironja u Svetvinčentu 24. kolovoza ove godine. Nakon pozdrava, predstavnici vjernika su u znak dobrodošlice uručili biskupu prigodni dar.
Zahvaljujući na pozivu i dobrodošlici biskup je kazao kako je novopostavljeni oltar simbol Isusa Krista koji okuplja vjernike stoljećima i koji je jedini kadar obnavljati čovjeka. „Moleći Boga da posveti ovaj oltar i da obnovljena crkva bude blagoslovljena, želimo rasti u svijesti da Bog jedini obnavlja čovjeka i može obnoviti onoga koji mu se daje. Potpuno mu se predao i bl. Miroslav Bulešić čije ćemo relikvije postaviti u ovaj oltar da budu znak ljubavi, predanja i darivanja Gospodinu. Neka se po njemu ostvaruje i na nama Božji blagoslov i posveta. Neka se po njemu nastanjuje ljubav Božja ne samo u ovoj crkvi, nego neka se iz ove crkve širi po vama na sve župljane i ljude koje budete susretali“, zaključio je biskup.
Mons. Martinović je u homiliji pozvao vjernike da se zaustave nad naviještenom Božjom riječi. Osvrnuo se na prvo čitanje iz Knjige mudrosti. „Mudrost i razboritost su darovi Duha Svetoga. Mudrost se odnosi na ljudski razum, um, intelekt i spoznaju, a razboritost na naše srce i osjećaje i, ako su povezane, daju smisao i ljepotu života. Po njima se u ljudskom životu ostvaruje ljubav po kojoj Bog djeluje na najjednostavniji način u našim životima“, ustvrdio je biskup.
Kazao je zatim da riječ Božja ne govori samo o mudrosti, umnosti i razboritosti, nego i o zahtjevnosti. Potkrijepio je to riječima iz poslanice Hebrejima: „Živa je riječ Božja i djelotvorna; (…) prosuđuje nakane i misli srca.“
Potom je rekao kako se zahtjevnost Božje riječi osobito očituje u naviještenom evanđeoskom ulomku toga dana u kojem Isusu prilazi bogati mladić s pitanjem „Što mi je činiti da baštinim život vječni?“.
S tim mladićem, koji se nalazio pred životnim izazovima, svatko se može poistovjetiti, smatra biskup. „Svatko od nas želi baštiniti život vječni, doći u raj. Zanimljivo je da Isus govori kako nije važno samo poznavati zapovijedi. Ovdje se navodi 7 zapovijedi koje se odnose na naš život i na odnose prema ljudima i materijalnim dobrima. Prve tri zapovijedi koje obuhvaćaju naš odnos prema Bogu se ne spominju. I kad je mladić spomenuo da je sve zapovijedi izvršio, Isus govori da mu jedno nedostaje: ‘Idi i što imaš, prodaj i podaj siromasima pa ćeš imati blago na nebu. A onda dođi i idi za mnom.’ Mladić je otišao tužan i žalostan jer je imao velik imetak. Možemo reći kako je mladić imao i mudrost, imao je um da je spoznao Boga, imao je srce za Boga, ali još nije bio slobodan u srcu. Bio je zarobljen i zato je otišao žalostan“, ustvrdio je biskup te kazao kako je važno biti slobodan za Boga.
„Mladić je imao slobodu i ljubio je Boga, ali nešto ga je priječilo da bude potpuno predan Bogu. To primjećujemo često i u svojim životima. (…) Isusove riječi su pogodile Petra: ‘ Evo, mi sve ostavismo i pođosmo za tobom.’ Petar će tek poslije shvatiti da Isus traži apsolutno predanje“, zaključio je biskup te se osvrnuo na primjer bl. Miroslava Bulešića koji se predao Isusu u potpunoj slobodi. Napomenuvši kako se njegove relikvije polažu u novi oltar, biskup je podsjetio sudionike slavlja na Blaženikov život. „Rođen je 13. svibnja 1920., a 11. travnja 1943. je bio zaređen za svećenika. Zanimljivo je zapaziti što je na dan ređenja zapisao u svom dnevniku: ‘Moja majka, otac i braća su plakali, a i mogli su – sin im je umro. Sám je prestajao biti njihova svojina i počinjao biti stvar Božja.’ Bio je svjestan da je potpuno sebe predao Bogu. Umro je za oca, za majku i za svoju obitelj zato što je potpuno želio služiti Bogu. Nije umro, nego se odrekao. Nije robovao ni ocu, ni majci, ni svojoj obitelji, ni bilo čemu da bi potpuno služio Bogu. Imao je unutarnju slobodu srca i potpunu ljubav prema njemu. I na dan svoje mlade mise rekao je ono što mi molimo u molitvi Oče naš: ‘Dođi kraljevstvo tvoje, budi volja tvoja.’ Želio je da se po njegovom životu ostvaruje ono što Bog želi“, ustvrdio je biskup.
Kazao je kako se u životu Miroslava Bulešića ostvarilo ono za što mladić iz evanđelja nije bio spreman. Podsjetio je potom vjernike da je bl. Miroslav 12. studenog 1947. podnio mučeništvo jer nije dopustio da komunistički režim i oni koji ne vjeruju u Boga oskvrnu svetost oltara. „On je umro za ono što mi danas posvećujemo, za oltar Gospodnji, za svetohranište, za Isusa Krista koji nam se daje u tajni Presvetoga Tijela svoga. Oltar je središte našeg duhovnog života, a u svakoj crkvi simbol je Isusa Krista. Po relikvijama bl. Miroslava Bulešića ovaj oltar ostaje trajni znak njegove ljubavi prema Gospodinu koji nam se daje na oltaru u svakoj misi. U svakoj misi na ovom oltaru bit će prisutan Isus Krist koji nas gleda svojim pogledom ljubavi, kao što je gledao mladića iz evanđelja. U i na ovom oltaru bit će ona ljubav koju je blaženi Miroslav potpuno uzljubio svojim životom. Relikvija blaženog mučenika ostat će trajni znak ljubavi prema Gospodinu koji nas ne prestaje ljubiti. Taj znak našega blaženika dragocjen je za naše vrijeme, za naš narod i Crkvu jer govori o životu koji se potpuno predao Gospodinu“, kazao je propovjednik.
Podsjetivši kako je bl. Miroslav Bulešić kao svećenik s 27 godina podnio mučeništvo, kazao je da on ostavlja primjer ljubavi te potiče da se poput njega odgovori na Božji poziv svojim umom, srcem i slobodom. „Njegov primjer nas poziva da svojom ljubavlju ostvarujemo pripadnost Crkvi koju je Krist ustanovio i posvetio svojom krvlju i svojim križem. Krist to čini i u ovom slavlju. Ova crkva je njemu posvećena. Ona i ovaj oltar znak su njegove ljubavi koja se nastavlja izlijevati u naše živote. Ljubavi koja posvećuje po sakramentu krštenja da postajemo djeca Božja. Ljubavi koja nas po sakramentu svete ispovijedi čisti i pere od svih grijeha. Ljubavi koja nas u sakramentu svete potvrde posvećuje da primimo snagu Duha Svetoga i da budemo njegovi svjedoci. Ljubavi koja posvećuje muškarca i ženu da postanu jedno tijelo i žive kao nerazdruživi u ljubavi koju je on utemeljio i darovao. Ljubav je to koja tješi, koja liječi, koja spašava, koja jača u zajedništvu s njim i ljudima. To je Isusova ljubav koja gleda s oltara i koja se daje s oltara. To je ljubav koju trebamo prepoznati i otkriti, kao što ju je otkrio i naš bl. Miroslav Bulešić. Neka nam Gospodin ne uskrati svoj pogled kad dođemo u crkvu, iako smo možda nedostojni. Njegov pogled je uvijek pogled koji ljubi, pa i onda kad mi odlazimo žalosni što nemamo snage dovoljno ga ljubiti. Nastojimo moliti ono što smo stavili kao geslo ovoga slavlja, da nas Gospodin obnovi. Neka nas obnovi u svojoj ljubavi da uistinu živimo kao djeca svjetla i djeca Božja“, poručio je na kraju homilije biskup Martinović.
Župnik je na kraju zahvalio predvoditelju slavlja za prisutnost i pastirsku riječ te svim župljanima, koji su se svojim molitvama, ali i novčanim prilogom, uključili u obnovu crkve. Zahvalivši na poseban način onima koji su financirali izradu i postavljanje novih vitraja, župnik je naveo i sve ostale koji su na različite načine doprinijeli pripremi svečanosti blagoslova i posvete.
Biskup je istaknuo da je župnik Željko tijekom 13 godina radom sebe ugrađivao u tu Župu. „Župnik se ugrađivao ne u crkvu kao zgradu, nego još više po duhovnom djelovanju u živote vas, dragi vjernici. To je činio u ime Božje. Zahvaljujem mu na daru ljubavi koju je svjedočio ovdje pred ljudima“, kazao je biskup.
Potaknuo je vjernike da se u životnim izazovima ugledaju u primjer bl. Miroslava Bulešića koji je u potpunosti slijedio Isusa Krista. „Zahvaljujem porečkom i pulskom biskupu Ivanu koji nam je velikodušno ustupio relikvije bl. Miroslava. One su postavljene u oltar ne kao ukras, nego znak koji treba slijediti. Njegova zagovornička milost i ljubav neka bude ono što će vam pomagati da i vi slijedite Krista te da u trenucima teškoća, križeva i problema dođete pred Gospodina i zamolite zagovor bl. Miroslava Bulešića. Gospodin će sigurno čuti molitvu i vapaj ovoga blaženika koji ga je branio svojim životom sve do smrti. Neka vas ta ljubav uvijek nadahnjuje i prati i bude snaga vaše vjere“, poručio je.
Nakon završnog blagoslova biskup se u pratnji svećenika i drugih sudionika slavlja uputio do novoizgrađene pastoralne dvorane te zaključio slavlje njezinim blagoslovom, izvijestila je Požeška biskupija.