Istina je prava novost.

Na susretu služavki Malog Isusa obilježena 150. obljetnica početka izlaženja Glasnika sv. Josipa

Misom kod sestara milosrdnica, u crkvi sv. Vinka Paulskog u Zagrebu, i prigodnim predavanjem u nekadašnjoj tiskari, obilježena je 150. obljetnica početka izlaženja Glasnika svetog Josipa.

Za početak izlaženja Glasnika sv. Josipa zaslužan je utemeljitelj Družbe sestara služavki Malog Isusa sluga Božji Josip Stadler. Stoga je misa slavljena u okviru susreta sestara predstojnica u Provinciji Presvetog Srca Isusova i Marijina Družbe sestara služavki Malog Isusa. Predslavitelj je bio rektor Hrvatskog nacionalnog svetišta sv. Josipa u Karlovcu i glavni urednik glasnika mons. Antun Sente.

U propovijedi je govorio o nadbiskupu Stadleru kao prvom utemeljitelju i glavnom uredniku Glasnika sv. Josipa. U svjetlu naviještene Božje riječi tumačio je kako i redovnice trebaju nastojati bdjeti nad svojim narodom koji im je povjeren. Upravo spomenute žene iz Lukina evanđelja koje su uz apostole slijedile Isusa, posluživale ga i pomagale svojim dobrima, jesu dobar primjer ondašnjim i današnjim redovnicama da slije Isusa i poslužuju naviještanje Božje riječi, poručio je.

Sestre milosrdnice koje su u svojoj tiskari izdavale Glasnik svetog Josipa, sestre služavke Malog Isusa koje i danas pomažu u izlaženju Glasnika dobar su primjer kako se ni danas ne smijemo umoriti čuvati istinsku vjeru te se brinuti za duhovni i materijalni napredak bližnjih. Bogu hvala, brigom mons. Marijana Radanovića Glasnik svetog Josipa je obnovljen 1984. godine i izlazi i danas te ima svoje pretplatnike u Europi, Americi i Australiji – kazao je mons. Sente.

Poslije misnog slavlja, u samostanu sestara milosrdnica uslijedilo je kratko predavanje dr. sc. Agneze Szabo o sluzi Božjemu Josipu Stadleru i njegovom zalaganju za izdavaštvo Glasnika svetog Josipa. Predavanje je održano u zgradi u kojoj je nekoć bila tiskara, u kojoj je među ostalim knjigama tiskan i Glasnik sve do 1945. kada ga je ondašnja komunistička vlast zabranila.

Dr. sc. Szabo u izlaganju je istaknula kako se Stadler nije bavio samo redovnim poslovima nego je vazda mislio i radio da bi živa vjera Kristova sve više ogrijavala srca našem siromašnom puku, i da bi se sve više u njivu Gospodnju pribralo vrijednih poslenika. Za te svrhe pokrenuo je Stadler list za katolički puk pod imenom Glasnik svetog Josipa u kojem je tumačio narodu značenje vjere i potrebe kršćanskog morala, ali jednostavno i razgovjetno, da bi ga svatko mogao razumjeti. Prije odlaska u Sarajevo dr. Josip Stadler napisao je oproštajno pismo čitateljima Glasnika svetog Josipa. U tom pismu „Na razstanku“ piše: „Kad se prijatelj s prijateljem dijeli, običavaju im dati nešto za uspomenu, ali se ona ne sastoji toliko u materijalnim darovima, koliko u uputama, odnosno u prijateljskim riječima. Darovi mogu i ne stati, ali prijateljske riječi, ne može vam nitko nikada iz srca uzeti. A da ti sve to olakšam, izabrao sam sv. Josipa za zaštitnika, da on svojim zagovorom kod Boga isposluje, da se sve što je dobro u srcu ukorijeni i zlo ukloni.“

Poslije izlaganja, sudionici susreta imali su mogućnost razgledati prve brojeve Glasnika svetog Josipa što ih sestre milosrdnice čuvaju u svojem arhivu, što je omogućila provincijalka s. Barbara Vučina.

Pod vodstvom domaćina i inicijatora susreta provincijske glavarice s. M. Emanuele Pečnik nastavljen je popodnevni program u samostan služavki Malog Isusa Antunovac okruglim stolom na aktualne teme iz života Provincije. Susretu je nazočilo devet sestara predstojnica s. M. Jelena Burić iz samostana Betlehem – Zagreb, s. M. Petra Marjanović iz Samostana sv. Ivana Krstitelja – Samobor, s. Marija Kiš iz Samostana Marijin Dom – Vinkovci, s. M. Valerija Sakač iz Samostana sv. Nikole Tavelića – Krašić, s. M. Katarina Penić Sirak iz Samostana Kraljice Svete krunice – Pitomača, s. M. Kristina Maslać iz Samostana sv. Josipa – Kloštar Podravski, s. M. Imakulata Lukač iz zajednice Stenjevec – Zagreb, s. M. Marina Perčić iz zajednice u Vojnom ordinarijatu – Zagreb i s. M. Marina Dugalija iz samostana na Antunovcu – Zagreb. Cjelodnevnom susretu nazočila je vrhovna glavarica s. Marija Banić i sestre iz provincijskog vijeća.

Okrugli stol moderirala je provincijalka s. M. Emanuela. Pritom je iznijela godišnje izvješće o životu provincije. Uslijedila su kratka izvješća pročelnica Vijeća koja pomažu Provincijskoj upravi animirati život provincije: Vijeće za početni odgoj, Vijeće za duhovnost i promicanje baštine oca utemeljitelja, Vijeće za apostolat zvanja, Vijeće za DPMI i Ekonomsko vijeće. U drugom dijelu Okruglog stola, s. M. Emanuela je zajedno s pročelnicama Vijeća, svim sestrama predstojnicama dala određene smjernice za bolju duhovnu animaciju života zajednica. S obzirom na pripremu 50 godišnjice posvete Družbe Presvetom Srcu Isusovu, pozvala je sve zajednice na duhovni hod kroz veliku Devetnicu Srcu Isusovu (devet prvih petaka počevši s rujnom 2023., do svibnja 2024.) pod geslom „U Srcu Isusovu učimo poznavati Boga i poznavati sebe“ (sluga Božji Josip Stadler).