Budi dio naše mreže
Izbornik

Nadbiskup Bozanić pohodio marijansko svetište u Lujanu u Argentini

Buenos Aires (IKA )

Nadbiskup slavio misu u kapelici Majke Božje Bistričke i pohodio starački dom, koji vode Kćeri Milosrđa

Buenos Aires, (IKA) – Predsjednik Hrvatske biskupske konferencije zagrebački nadbiskup Josip Bozanić, nakon što se u srijedu 6. studenoga vratio s pastoralnog pohoda hrvatskim katolicima u Urugvaju, nastavio je boravak u Argentini. Sa skupinom hrvatskih katolika iz Buenos Airesa u četvrtak 7. studenoga hodočastio je u argentinsko nacionalno marijansko svetište u Lujan, jedno od najpoznatijih hodočasničkih mjesta Južne Amerike. U kapelici Majke Božje Bistričke, koja se nalazi u kripti ispod svetišta, predvodio je misno slavlje u koncelebraciji s hrvatskim franjevcima, koji djeluju u Buenos Airesu, fra Ivanom Gavranom te braćom Ostojić, fra Berislavom i fra Jordanom, rođenima u Buenos Airesu, ali članovima Franjevačke provincije sv. Jeronima iz Zadra. Boravak u Lujanu organizirao je, pak, treći brat – Ante Ostojić, koji pripada redovničkoj zajednici marista.
Kao što je Gospino svetište u Lujanu srce argentinske nacije, tako je i Marija Bistrica srce hrvatske nacije, i u davna vremena, za nedavnoga rata tako i danas, rekao je na početku misnog slavlja nadbiskup Bozanić. Nakon mise razgledali su kriptu u kojoj se nalaze desetine nacionalnih marijanskih svetišta iz cijeloga svijeta. Hrvatska je kapelica s Majkom Božjom Bistričkom veoma ukusno uređena s opširnom poviješću nastanka i razvoja svetišta te molitvom na hrvatskome i španjolskom jeziku.
U poslijepodnevnim satima nadbiskup Bozanić pohodio je starački dom hrvatskih sestara Kćeri milosrđa u Cortinesu, nedaleko svetišta u Lujanu, u kojem redovnice skrbe za pedesetak staraca, među kojima ima petnaestak Hrvata. Sestre Kćeri milosrđa došle su na poticaj njihove utemeljiteljice s. Marije od Propetoga Petković u Argentinu 1937. godine, a ona sama došla je tri godine kasnije. Kćeri milosrđa tu su svoju kuću u Cortinesu izgradile 1967. godine i u njoj brinu za starije osobe. Osamdesetih godina su zajedno s Hrvatskim vjerskim središtem sv. Nikole Tavelića iz Buenos Airesa dogradile još jednu kuću za siromašne hrvatske doseljenike. Trenutno su u Cortinesu, od desetak redovnica, još dvije sestre Hrvatice u poodmakloj dobi. Danas Kćeri milosrđa u Argentini imaju desetak redovničkih zajednica i sve redovnice, među kojima je sve manje Hrvatica, a sve više Paragvajki i Argentinki, radosno očekuju proglašenje blaženom svoje utemeljiteljice. Podsjetivši da su prijelaz s. Marije od Propetoga Petković preko oceana, kao i dolazak redovnica u Argentinu bili providonosni, nadbiskup Bozanić je rekao da Bog preko ljudi piše povijest te da je i preko majke utemeljiteljice s. Marije ispisao povijest dijela Crkve u tome dijelu svijeta.