Istina je prava novost.

Nadbiskup Kutleša primio studente Pravnog fakulteta u Zagrebu

Zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša primio je 1. veljače na zagrebačkom Kaptolu studente pete godine zagrebačkoga Pravnog fakulteta koji pohađaju kolegij Kanonsko pravo i hrvatski pravni sustav.

U okvirima nastave na kolegiju Kanonsko pravo i hrvatski pravni sustav, koji se na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu izvodi od 2019., posljednja tematska cjelina u tekućoj akademskoj godini zaključena je susretom studenata s nadbiskup Kutlešom. Taj je događaj bio završni čin upoznavanja studenata s radom različitih crkvenih ustanova (Pučke kuhinje na Svetom Duhu, Hrvatskog Caritasa, Hrvatske biskupske konferencije, Hrvatske katoličke mreže i Vojnog ordinarijata) te prožimanja kanonskog i civilnog prava u Republici Hrvatskoj.

Studentima je bilo značajno razgovarati sa zagrebačkim nadbiskupom s obzirom da je među ostalim i doktor kanonskoga prava te osim što je predsjednik Hrvatske biskupske konferencije je ujedno i predsjednik Pravne komisije HBK i predsjednik Biskupske komisije HBK za odnose s državom.

Nadbiskup Kutleša je upoznavši studente iskazao zanimanje za njihov akademski put, interese i studentsko viđenje pravničkoga obrazovanja. Nadbiskupa su osobito zanimali motivi zbog kojih su studenti pokazali zanimanje upravo za taj kolegij te je izrazio zadovoljstvo što među budućim pravnicima postoji interes za pravnim sustavom koji je kroz stoljeća izgradio i izgrađuje zapadni pravni, ali i civilizacijski sustav kakva danas poznajemo. Kako je nadbiskup i sâm pravnik, razgovaralo se o ulozi prava i pravne struke u suvremenome društvu, pri čemu je stavljen naglasak na to da pravo bez istinske pravednosti gubi svaki smisao i funkciju. U uzajamnom razgovoru sa studentima nadbiskup je posebno istaknuo važnost poštenja i osobnog integriteta svakoga pojedinca, pa tako i pravnika, kao jedinoga načina i jamca za postizanje cjelovite funkcionalnosti društva.

Nadbiskup Kutleša naglasio je i neizostavnu ulogu Crkve i njezin doprinos u području znanosti i obrazovanja, napose civilizacijsko značenje kanonskog prava te da je upravo ono uvelike utjecalo na oblikovanje i razvoj pravne kulture Zapada.

U drugome dijelu susreta nadbiskup je odgovarao na pitanja studenata koja su se doticala kako pravne struke, tako i nekih općih, ali aktualnih događanja u Crkvi i društvu. Studenti su pitanjima otvorili brojne teme, među ostalim i  o tome kako pomiriti postulate kršćanstva i dosljedno življenje vjere s djelovanjem u modernome poslovnom svijetu. Nadbiskup je ohrabrio studente poručujući da čovjek sebe nikada ne smije kompromitirati, a to će najlakše učiniti ako živi vrijednosti na kojima je utemeljena Katolička Crkva i čitava judeokršćanska civilizacija.