Budi dio naše mreže
Izbornik

NADBISKUP MARTINO POZVAO NA CJELOVITO PRIZNAVANJE LJUDSKIH PRAVA UKLJUČUJUĆI I SLOBODU VJEROISPOVIJESTI

New York (IKA )

New York, 11. 11. 1999. (IKA) - Ljudska prava su opća, jer je njihov izvor u jednakom dostojanstvu svake osobe, i nerazdvojiva. Države ih stoga moraju prepoznati, promicati i braniti, ali ih ne smiju razdvajati, dajući povlasticu jednima i zanemarujući

New York, 11. 11. 1999. (IKA) – Ljudska prava su opća, jer je njihov izvor u jednakom dostojanstvu svake osobe, i nerazdvojiva. Države ih stoga moraju prepoznati, promicati i braniti, ali ih ne smiju razdvajati, dajući povlasticu jednima i zanemarujući druga, rekao je stalni promatrač Svete Stolice pri UN nadbiskup Renato Martino u svom prvom govoru na općem zasjedanju u New Yorku u utorak 9. studenoga. Nadbiskup Martino podsjetio je da su Ujedinjeni narodi osnovani upravo kako bi potvrdili vjeru u dostojanstvo i vrijednost ljudske osobe, dodajući da svako ograničavanje te zadaće, također na jezičnom području, umanjuje sam smisao postojanja OUN-a.
Nadbiskup nije otvoreno spomenuo trenutnu raspravu u UN-u o uvođenju moratorija na smrtnu kaznu, no jasno je da se njegov poziv odnosio i na to pitanje. Stalni promatrač UN-a istodobno je rekao da su ljudska prava nerazdvojiva te zbog toga nitko ne smije birati koja da prihvati, a koja da odbaci, misleći na zemlje koje se protive smrtnoj kazni, dok istodobno promiču pobačaj. Nadbiskup Martino zauzeo se za promicanje kulture ljudskih prava pozivajući se u zaključku na Svetog Oca, odnosno njegovo pismo u povodu 50. obljetnice Opće deklaracije o ljudskim pravima, da ta dragocjena tradicija donese plodove na sreću svih i dostojanstvo svakoga.
Nadbiskup Martino podsjetio je i na dokumente kojima su Ujedinjeni narodi potvrdili pravo na slobodu vjeroispovijesti, ali je dodao da je u mnogim zemljama to pravo zanemareno te se provode vjerske diskriminacije. U tome smislu nadbiskup je podsjetio na riječi koje je Papa izgovorio u svom nedavnom posjetu Indiji da je jedan od glavnih zahtjeva slobode ispovijedanje vjere u društvu. Niti jedna država ili zajednica nema pravo izravno ili neizravno kontrolirati vjersko uvjerenje neke osobe, niti smije nalagati ili ukidati pravo na javno ispovijedanje i prakticiranje vjere. Nadbiskup je stoga izrazio nadu da će međunarodna zajednica umnožiti napore za jamčenje slobode vjeroispovijesti kao ispit napretka čovječanstva.
U tome smislu, u svome drugom govoru, nadbiskup Martino je pohvalio rezoluciju “Betlehem 2000.”, koja je odobrena 1998. i potvrđena ove godine, kojom je UN priznao taj palestinski grad kao mjesto rođenja Isusa Krista. Nuncij je ipak podsjetio kako se Isusova poruka temelji na ljubavi, praštanju i miru. Stoga je izrazio nadu da će protagonisti bliskoistočnoga mirovnog procesa izvršiti svoje obaveze do kraja kako bi se novo tisućljeće na cijelome području moglo slaviti u ozračju pomirenja.