Budi dio naše mreže
Izbornik

Novi poljski blaženici

Krakov (IKA )

Najveća misa na otvorenom u Poljskoj okupila više od 2 milijuna vjernika

Krakov, (IKA) – Više od dva milijuna Poljaka ispunilo je prostrani park Bloni i okolne ulice u Krakovu na najvećemu misnom slavlju na otvorenom, u kojem papa Ivan Pavao II. upravo proglašava 4 nova blaženika.

Isusovac Jan Beyzym (1850-1912) bio je početkom 20. stoljeća veliki apostol gubavaca na Madagaskaru. U Marani je uz pomoć Galicije izgradio je bolnicu za gubavce koja još uvijek postoji, a u čijoj kapelici se nalazi kopija slike milosrđa iz Čenstohove, koju Malgeši posebno štuju. Beyzym je 1898. stigao na Madagaskar i prvi je svećenik koji je živio među gubavcima, a zvali su ga svojom majkom i ocem. Kad je 2. listopada 1912. umro, cijeli je otok bio u žalosti. Život i djelo o. Beyzyma bilo je dobro poznato i bogoslovu Karolu Wojtyli, kao kardinal napisao je predgovor knjizi objavljenoj 1976.godine “Otac Beyzym SJ – sluga gubavaca”. Kada je kao Ivan Pavao II. 1989. pohodio Madagaskar, želio je posjetiti i bolnicu u Marani i susresti se s gubavcima, no vlasti su zbog nepristupačnosti područja na kojem se bolnica nalazi bile protiv. Papa je tada slavio misu u zračnoj luci obližnjeg Fianarantsoa, a na oltaru koji su podigli sami gubavci stajala je kopija slike iz Čenstohove koju je isusovac donio na Madagaskar.

Životni put nekadašnjega varšavskog nadbiskupa Zygmunta Szczesny Felinskog (1822-1895) isprepleten je poljskom poviješću. Kao i Beyzym potječe iz istočnog dijela starog poljsko-litavskog saveza. Nakon studija matematike u Moskvi i Parizu odlučio se za svećenički poziv i zaređen je 1855. Već nakon dvije godine osnovao je u St. Petersburgu sestarsku zajednicu Obitelji Marijine. Imenovan je nadbiskupom Varšave u ruskoj Poljskoj 19. stoljeća, no službu je vršio samo 16 mjeseci. Nakon siječanjskog ustanka 1863. protiv ruskih vlasti u Poljskoj i Litvi nadbiskup je izgnan, kao i mnogi drugi biskupi. U egzilu u Jaroslawlu na Volgi trebao je provesti 20 godina. Tamo je osnovao katoličku župu i pomagao prognanima. Na intervenciju Svete Stolice omogućen mu je 1883. povratak u Austriju.

S. Sancja Szymkowiak rođena je 1910. u bogatoj obitelji, a nakon studija jezika u Poznanu stupila je u redovničku zajednicu. Njezin izvanjski život ne odlikuje se ničim posebnim, no živjela je u dubokom jedinstvu s Bogom. Nakon njemačke okupacije Poljske 1939. morala je služiti nacistima kao prevoditeljica. Engleski i francuski zatvorenici u logoru gdje je radila zvali su je “Anđelom dobra” i “Sveta Sancja”. Oboljela je od tuberkuloze i umrla 29. kolovoza 1942., nekoliko tjedana nakon polaganja vječnih zavjeta

Profesor teologije Jan Balicki (1869-1948) rođen je u Galiciji, a nakon svećeničkog ređenja studirao je u Rimu. Premda je po povratku u Poljsku predavao dogmatiku, bio je poznat ne samo kao teolog, već i vrsni propovjednik i omiljeni ispovjednik, blizak i onima koji su se udaljili od Crkve te je umio istinski povezati kontemplaciju i apostolat.

Dok je Papa u papamobilu prolazio mnoštvom pjevana je pjesma “Poljska te voli, Krakov te voli”, napisana za misu koju je u Krakovu trebao održati 1999., ali je obolio od gripe.