Budi dio naše mreže
Izbornik

O. Marko Rupnik i suradnici na izletu u dolini Neretve

Metković (IKA )

Metković, (IKA) – Jedan od najboljih suvremenih sakralnih umjetnika, slikar i kipar o. Marko Rupnik i njegovi suradnici, predvođeni splitsko-makarskim nadbiskupom Marinom Barišićem bili su u četvrtak 21. srpnja na izletu u dolini Neretve. Ekipu umjetnika i teologa na izletu su uz mons. Barišića, pratili i generalni vikar mons. Miroslav Vidović i upravitelj svetišta Vepric don Mijo Šurlin.
O. Rupnik, isusovac, teolog i umjetnik čija se umjetnička djela nalaze u Fatimi, Lurdu, Vatikanu i brojnim drugim mjestima diljem svijeta gdje su privukla veliku pozornost, već nekoliko godina za vrijeme ljetnog odmora boravi u Svetištu i Duhovnom centru Majke Božje Lurdske u Vepricu. Tamo je također ostvario neka od svojih umjetničkih djela: u dvorani je postavio mozaik anđela mudrosti s lirom, na vanjskoj strani zgrade izradio je u mozaiku uskrslog Krista, a mozaikom Navještenja Marijina ukrasio kapelu.
Mons. Barišić je goste najprije poveo u obilazak kanala delte Neretve u Neretvanskoj lađi. Na lađi se moglo uživati u domaćoj rakiji, uštipcima i svježem voću te pogledu na jedno od posljednjih močvarnih područja Mediterana koje predstavlja pravo nacionalno blago Hrvatske. Zahvaljujući domaćem vodiču, ali i iskustvu nadbiskupa Barišića koji je rodom iz župe Vidonje i koji je odrastao na Neretvi, gosti su se upoznali s bogatstvom biljnog i životinjskog svijeta Neretve te specifičnom poljoprivredom, uzgojem voća i povrća na zemlji otetoj od močvare, rijeke i mora. Do velikog dijela poljoprivrednih površina može se doći samo lađom, pa je posebno mjesto u životu Neretvana, a time i u priči o starim običajima i današnjem stilu života, imala upravo lađa.
Uživajući u vožnji Neretvom, kroz trstiku i lopoče, gosti su stigli do seoskog obiteljskog gospodarstva obitelji Crnčević na izletištu Kuti gdje ih je dočekao ručak s domaćim tradicionalnim jelima ovog kraja. Posebno zanimljivo bilo je vidjeti staru neretvansku lađu koja je pripadala nadbiskupovom djedu, a koja je u procesu obnove te domaće životinje koje se također po rijeci voze lađama.
Izlet je nastavljen panoramskom vožnjom neretvanskim mjestima preko Metkovića do Vida i Muzeja Narone. Arheološki muzej Narona osnovan je 2005. godine i prvi je muzej u Hrvatskoj izgrađen ‘in situ’, jedinstvenom načinu prezentacije arheološkog lokaliteta. Naime, na mjestu starorimskog naselja Narona u Vidu kod Metkovića, tijekom iskapanja 1995.-1996. naišlo se na senzacionalna otkrića koja su odjeknula svijetom. Pronađeno je najmanje 19 kipova i to 16 kipova rimskih careva i drugih pripadnika carske obitelji, te ostaci rimskog hrama Augusteuma koji čine osnovu muzejskog postava. Postav muzeja je podijeljen na vanjski i unutarnji dio, a ukupno je izloženo oko 900 nalaza (kipovi, keramika, nakit, staklo, novac…) s različitih lokacija u Naroni, koji datiraju od kraja 3. stoljeća prije Krista do 15. stoljeća poslije Krista.
Izletnici su potom posjetili i vodopad Kravica u mjestu Studenci kod Ljubuškog. Ovaj slap, širine od 120 metara i visine od oko 28 metara, nalazi se na rijeci Trebižat. Nekoć su uz slap bili aktivni mnogi mlinovi i stupe za valjanje sukna, a danas se u podnožju smjestilo jedno od najpopularnijih izletišta u Bosni i Hercegovini.
Nakon kratke okrjepe i zajedničke molitve, izletnici su se puni dojmova uputili natrag u Vepric.