Istina je prava novost.

Obilježavanje Dana progona Nijemaca

Povodom obilježavanja Dana progona Nijemaca s područja Podunavlja i drugih prostora bivše Jugoslavije krajem i po završetku Drugoga svjetskog rata, članovi Njemačke zajednice đakovačkog Ogranka posjetili su u subotu 11. svibnja groblje u Krndiji gdje su položili vijenac i odali počast stradalim sunarodnjacima koji počivaju na tom groblju te i onima čije mjesto pogibije nije poznato.

Prigodne molitve, preuzete iz obreda pokopa, predvodio je punitovački župnik Ivica Zrno. Tom prilikom pozdravio je nazočne rekavši: „Kao vjernici okupili smo se ovdje kako bismo odali počast pokojnoj braći i sestrama, Podunavskim Švabama, koji su nekada ovdje živjeli, ali slijedom vremena te silom zakona morali su napustiti ova područja, a mnogi od njih su prethodno, prije toga, pobijeni. Mi se stoga s pouzdanjem molimo Bogu u kojemu sve živi, za sve koji su prognani s ovoga područja, za sva tijela onih koji su ovdje pobijeni ili umrli te pokopani kao ljudi, da ih On uskrisi na neraspadljivost blaženih, a duše im pridruži broju svetih i vjernih. Milosrdan neka im bude na Sudu, od smrti neka ih otkupi, dugova neka ih oslobodi, s Ocem neka ih izmiri i na ramenima Dobroga Pastira neka zasluže ući u pratnju Vječnoga Kralja te uživati nepresušnu radost i društvo svetih.“

Uz Đakovčane, bili su i predstavnici Općine Punitovci te gosti s njemačkoga govornog područja, a župnik Zrno naglasio je da se ono što se ovdje dogodilo ne smije zaboraviti. Moramo biti zahvalni za sve dobro što su ti ljudi učinili za ovu zemlju i sačuvati povijest jednoga naroda kojega, nažalost, ovdje više nema. Župnik je izrazio zahvalnost Općini Punitovci koja se, kao nositelj civilne vlasti, brine za sve članove svoje zajednice, te je još dodao: „Pozdravljam i vas koji možda i ne razumijete sve ovo što se govori, ali srcem, dušom i molitvom želite s nama čuvati spomen. Neka nam je svima na napredak, na blagoslov, svaki trenutak, pa makar i one ružne povijesti, zapravo jedna vrsta pouke, što treba činiti a što ni za živu glavu ne smijemo dopustiti da se više dogodi. Neka nas sve dragi Bog blagoslovi, neka nas čuva, neka nas prati, i neka nam bude snažna ruka pomoćnica u čuvanju ovih tako svetih trenutaka i tako svetih mjesta.“

Istoga dana predstavnici Njemačke zajednice đakovačkog ogranka bili su i na groblju u Valpovu gdje je Centrala Njemačke zajednice iz Osijeka organizirala obilježavanje Dana progona Nijemaca, a nazočili su i predstavnici njemačkih zajednica iz Valpova i Vukovara. Obilježavanje Dana progona nastavljeno je u ponedjeljak – 13. svibnja u Gimnaziji Antuna Gustava Matoša u Đakovu znanstvenom tribinom i predavanjima „Folksdojčeri u Đakovu u posljednjim godinama Austro-Ugarske“ (Dubravko Aladić, mag.educ.hist.et mag.paed), „Epitafi – poveznica između onih koji ostaju i onih kojih više nema“ (Tanja Schleis, mag.edu.philol.ger.) te „Rudolf Steiner – Život između smrti i ponovnog rođenja“ (Matea Vadlja, mag.fil.). Uz to je postavljena i prezentacija terenskog istraživanja, i izložba literarnih i likovnih radova učenika profesorica đakovačke Gimnazije Viktorije Krbavac i Silvije Profusek.