Budi dio naše mreže
Izbornik

Obljetnica smrti utemeljiteljice Družbe Kćeri Božje ljubavi

Zagreb (IKA )

Prigodnom akademijom u dvorani "Vijenac" na zagrebačkom Kaptolu, 17. travnja 1994, redovnice iz Družbe Kćeri Božje ljubavi obilježile su stotu obljetnicu smrti svoje utemeljiteljice majke Marije Franciske Lechner.

Zagreb, 18. 4. 1994. (IKA) – Prigodnom akademijom u dvorani “Vijenac” na zagrebačkom Kaptolu, 17. travnja 1994, redovnice iz Družbe Kćeri Božje ljubavi obilježile su stotu obljetnicu smrti svoje utemeljiteljice majke Marije Franciske Lechner. Obilježavanje obljetnice započelo je u subotu 16. travnja misom koju je u samostanskoj kapelici u Novoj Vesi slavio zagrebački nadbiskup kardinal Franjo Kuharić.
Majka Marija Franciska rođena je 1. siječnja 1833. u Edlingu, nedaleko Münchena. U vrijeme industrijske revolucije u Europi željela je dati mogućnost školovanja siromašnim djevojkama, a posebno se brinula za tvorničke radnice i kućne pomoćnice. God. 1868. dolazi u Beč gdje utemeljuje Družbu i otvara Marijine zavode. Svoje je sljedbenice savjetovala: “Činite dobro, razveseljujte, usrećujte i vodite u nebo.” Kad Bosna dolazi pod austrougarsku upravu, na poziv sarajevskog nadbiskupa dr. Josipa Stadlera god. 1882. dolaze u Sarajevo, te otvaraju prve djevojačke škole u Bosni. U travnju god. 1893. stižu i u Legrad, gdje otvaraju pučku školu i dječje vrtiće. U prvih 25 godina Družba je imala 600 sestara u 27 samostana. Papa Lav XIII. podijelio je u povodu 25. obljetnice Družbe Utemeljiteljici poseban blagoslov, a car zlatni križ s krunom kao “Priznanje za zasluge u odgoju mladeži i za dobra iskazana siromasima Monarhije”. Majka Marija Franciska umrla je 14. travnja 1894, a grob joj se nalazi u Breitenfurtu nedaleko Beča.
Danas oko 1500 sestara iz Družbe kćeri Božje ljubavi djeluje na tri kontinenta, a najbrojnija je hrvatska provincija Božje providnosti s 291 sestre i dvadesetak kandidatica. Iz Bosne su se sestre proširile u Hrvatsku, Makedoniju, Kosovo i Albaniju, a godine 1949. u Zagreb im je iz Sarajeva premještena provincijska uprava. Nakon što su im komunističke vlasti zabranile voditi škole u Bosni, sestre se posvećuju župnom vjeronauku i radu s mladima, čemu treba zahvaliti što upravo hrvatska provincija ima najviše mladih zvanja. Povratkom vjeronauka u škole 33 sestre te provincije predaju vjeronauk u školama, dio radi u bolnicama, a od nedavno se brinu i za ratnu siročad u Domu Alojzije Stepinac u Skradu.