Istina je prava novost.

Obnova crkve sv. Ivana Nepomuka u Putincima

Radovi na rekonstrukciji krova župne crkve sv. Ivana Nepomuka u Putincima, na kojoj više od 100 godina nije poduzeta nikakva ozbiljna građevinska obnova, a dodatno je oštećena u nevremenu u srpnju 2023., počeli su u prosincu, izvijestila je Hrvatska riječ, a prenijela u utorak 16. siječnja 2024. KTA.

Župna crkva u Putincima izgrađena je krajem 19. stoljeća u neogotičkom stilu s romaničkim elementima. Zaštićeni je spomenik kulture Republike Srbije što svjedoči o njezinom značaju i važnosti. Međutim, više od 100 godina na njoj nije poduzeta nijedna ozbiljna građevinska obnova. Zahvaljujući Pokrajinskoj vladi i zalaganju srijemskog biskupa koadjutora Fabijana Svaline radovi na rekonstrukciji krova jednog od najstarijih kulturnih bisera Srijemske biskupije počeli su krajem 2023. godine.

Prvi radovi napravljeni su u srpnju prošle godine, poslije nevremena. Financirani su od donacije Pokrajinskog tajništva za kulturu, javno informiranje i odnose s vjerskim zajednicama Autonomne Pokrajine Vojvodine koja je priskočila u pomoć za obnovu 21 sakralnog objekta u Srijemskoj biskupiji, koji su bili oštećeni u srpanjskom nevremenu. Za više od toga za sada nema sredstava.

Podsjetnik na bogatu povijest

„Crkva je važan je spomenik i podsjetnik na njezine graditelje, koji očito nisu štedjeli sredstava. To su bili pripadnici njemačke nacionalne manjine koji su činili većinu u ovom selu. Nažalost, nakon što su protjerani sa svojih ognjišta, a mnogi i stradali, u selo je doseljeno stanovništvo s Korduna kojima su davane njemačke kuće, tada jako bogate, uređene i opremljene najmodernijim poljoprivrednim strojevima. Ostaci tog sjaja još se daju prepoznati iza oronulih pročelja seoskih kuća, otkrivajući nekadašnju bogatu kulturu ovog kraja. Njihovim odlaskom u selu gotovo nije ostalo katolika, te se i crkva rijetko upotrebljavala za bogoslužja. Negdje sam pročitao da je posljednja sveta misa služena u njoj sedamdesetih godina 20. stoljeća. Tada su još bile na životu i velebne orgulje za koje se tvrdi da su bile najveće u Austro-Ugarskoj. Malo mi je taj podatak pretjeran, no svjedoči o zasigurno nekad značajnom instrumentu koji je krasio ovu crkvu i upotrebljavao se u bogoslužju, a kasnije je devastiran“, rekao je župni upravitelj Aleksandar Kovačević.

Do sada je bilo nekoliko inicijativa za obnovu crkve. Početkom pedesetih godina obnovljena je fasada crkve. Donedavni župni upravitelj preč. Božidar Lusavec bio se zauzeo da se na crkvi nešto učini, no nije bilo sredstava.

„Crkva je već nekoliko godina bila bez prozora, s otvorenim vratima, te je nažalost devastirana što zubom vremena, što vandalizmom čiji su tragovi vidljivi posvuda po crkvi: od smeća, boca, ostataka vatre, do grafita i rezbarija po zidovima i drvenariji, na kojima su još uvijek očuvane nekad predivne freske. Preč. Lusavec uspio je nabaviti crijep za pokrivanje crkve, te pleksiglasom zatvorio prozore da ptice ne bi više ulazile i zagađivale crkvu. Popravio je vrata i stavio metalnu rešetku. U više navrata je sa župljanima imao akcije čišćenja unutrašnjosti i okoliša, te je crkva dovedena u red koliko je to moguće. Nažalost, krov nad sakristijom je potpuno propao, a susjedi su svoja dvorišta i štale naslonili na crkvu, te i to utječe na njezino propadanje“, navodi vlč. Kovačević.

Osim povijesnog, crkva ima i poseban vjerski značaj koji je više osobne prirode i ima posebno mjesto u srcu svih prognanih i iseljenih Putinčana koji su u toj crkvi primili svete sakramente.

„Svaka crkva kao sveto mjesto i hram Božji ima uvijek veliki značaj za svakog vjernika, kršćanina, bez obzira kojoj kršćanskoj denominaciji pripadao. Barem bi tako trebalo biti. Nitko tko je vjernik ne može nikada ne poštovati bilo čiji hram. Ova crkva je i dalje župna crkva i sjedište Župe sv. Ivana Nepomuka u Putincima, s filijalom Žarkovac, iako se više aktivno ne koristi za bogoslužja jer zbog propadanja zgrade to više nije sigurno ni moguće. Obnova crkve važna je i vjernicima, osobito u Srijemskoj biskupiji. Biskup Fabijan Svalina također ohrabruje i pokušava pronaći načine da bismo očuvali ovu dragocjenu ostavštinu. Koliko mi je poznato, crkva je ponuđena i Srpskoj pravoslavnoj Crkvi, no nisu je htjeli. Biskupija je otvorena i za prenamjenu crkve, no naravno, u nešto što neće narušavati dostojanstvo sakralnog prostora, poput kakvog muzeja, galerije, koncertne dvorane. Ponuđena je čak i za atelje Pokrajinskom zavodu za zaštitu kulturnih spomenika. No za sada nema nekog interesa, što je donekle i razumljivo zbog geografskog položaja“, kaže vlč. Kovačević.

Katoličke obitelji u Putincima su malobrojne. Prema dostupnim podatcima, prošli župni upravitelj u Putincima je obilazio 12 kućanstava, a u filijali Žarkovac 17. Vjeruje se da ih ima više koji su u nacionalno mješovitim brakovima u pravoslavnim kućanstvima. Prema riječima vlč. Kovačevića, njihov točan broj će znati u predstojećim danima kada će ih obići. Da bi se spasio taj biser od daljnjeg propadanja, župni upravitelj poziva sve ljude dobre volje koji su u mogućnosti da podrže projekt svojom donacijom.

„Nadamo se da će vlasti prepoznati važnost ovog projekta te poduprijeti radove, jer u protivnom nemamo se odakle nadati nekim sredstvima, osim eventualnim privatnim donacijama. Crkva u Putincima je zaštićeni spomenik kulture ove države i time je Srbija priznala njezinu iznimnu povijesnu važnost i preuzela brigu o njoj. Vjerujem da će u budućnosti biti više sluha od nadležnih institucija da se ovaj arhitektonski biser sačuva i preda generacijama koje dolaze. Volio bih kada bi općinske vlasti u Rumi, zajedno s Ministarstvom kulture i pokrajinom te biskupijom, pokušali pronaći neko rješenje te omogućili obnovu ove crkve. Potrebno je barem urediti fasadu s koje otpadaju dijelovi te predstavlja i sigurnosni rizik za prolaznike. Nužno je sanirati i zvonik crkve, tj. lim na tornju, te urediti crkvište da više ne bi bila ruglo cijeloga sela u samom centru. Čujem od stanovnika sela koliko su sretni što se nešto počelo raditi kad su vidjeli majstore i kako se srame zapuštenosti ovog sakralnog objekta. Biskupija je uvijek bila otvorena, župnici su nastojali činiti nužno, no bez novca ne može se učiniti mnogo“, rekao je na kraju razgovora za Hrvatsku riječ vlč. Kovačević, prenosi KTA.