Održana vanjska proslava sv. Tripuna u Kotoru
Foto: Kotorska biskupija // Vanjska proslava sv. Tripuna
Kotor (IKA / TU)
Vanjska proslava, kao središnji događaj svečanosti sv. Tripuna mučenika, zaštitnika grada Kotora i kotorske biskupije održana je 9. veljače u Kotoru.
Za razliku od dana liturgijske svetkovine koji se kalendarski slavi 3. veljače, vanjska se proslava održava prve sljedeće nedjelje uz svečanosti koje prethode samom euharistijskom slavlju i koje odražavaju višestoljetnu tradicionalnu proslavu svetog patrona, među kojima se posebno ističe ples tradicionalnog Kola Sv. Tripuna. Ovogodišnja je Vanjska proslava bila je posebnija iz razloga što su po prvi put sudjelovali odredi hrvatskih bratovština Bokeljske mornarice iz Zagreba, Rijeke, Pule, Splita te Dubrovnika, a uz brojne hodočasnike, prisustvovala je delegacija Odbora za proslavu sv. Tripuna (Comitato feste patronali) iz talijanske Adelfije – Montrone.
Liturgijsko slavlje predslavio je kotorski biskup Mladen Vukšić.
Proslava je započela svečanošću ispred glavnih gradskih vrata. Nakon postrojavanja, predaje zastave i dočeka podružnih odreda iz Tivta i Herceg Novog, formiran je odred Bokeljske mornarice koji se u pratnji gradskih glazbi Kotora, Tivta i Marije Bistrice uputio pred katedralu Svetog Tripuna. Admiral Bokeljske mornarice, Mirko Vičević izvršio je smotru mornara te je ispaljen počasni plotun. Nakon što je kotorski biskup udijelio blagoslov, Bokeljska je mornarica odigrala tradicionalno kolo u čast sv. Tripunu uz pratnju orkestra gradske glazbe. Prvi put nakon više od pola stoljeća tijekom plesanja kola izvedena je zahtjevna figura „sidro“.
Liturgijsko slavlje predslavio je kotorski biskup Mladen Vukšić, a suslavitelji su bili splitsko-makarski nadbiskup Zdenko Križić, zadarski nadbiskup Milan Zgrablić, barski nadbiskup Rrok Gjonlleshaj, šibenski biskup Tomislav Rogić, hvarski biskup Ranko Vidović, dubrovački biskup Roko Glasnović, umirovljeni zadarski nadbiskup Marin Barišić, umirovljeni kotorski biskup Ilija Janjić. provincijal hercegovačke franjevačke provincije fra Jozo Grbeš te brojni svećenici.
Kotorski biskup Mladen Vukšić započeo je homiliju pozivom na ponovno iščitavanje i upoznavanje vjere i duhovnosti, kao i značaja sv. Tripuna, podsjetivši na važnost Jubilejske godine u svjetlu kršćanske nade. „Vrijeme jubileja“, kazao je biskup, darovano je „vrijeme obraćenja, pomirenja i pokore; vrijeme osobnog preuzimanja odgovornosti te ljudskoga i kršćanskoga poslanja da se ovaj svijet, trajno u suradnji s Gospodinom, učini što skladnijim sa Stvoriteljevim naumom mira, pravednosti istinskoga zajedništva u ljubavi“.
Govoreći o svetom Tripunu, biskup je približio karakteristke kršćanskog mučeništva, koje je u prvim stoljećima Crkve shvaćano kao svjedočanstvo vjere.
„Mučenik je svjedok Ljubavi. On objašnjava što je ljubav prema Kristu, on naviješta evanđelje dajući svoj život iz ljubavi. Mučenik je najizvrsniji izraz dosljednosti kršćanskoga života. Njegova se snaga sastoji u neslomljivoj sigurnosti da vjeru treba uzeti ozbiljno, da istina radosne vijesti ima zaista konačni smisao i da vrijedi ići ususret podnošenju nasilja radije nego se odreći ljubavi, jedinoga pravoga kriterija koji može promijeniti svijet. Mučenik je znak te najveće ljubavi, koja sadrži sve vrijednosti. Nema veće ljubavi od onoga koji ‘život svoj polaže za svoje prijatelje’ (Iv 15,13). Logika kršćanskog mučeništva jest dati život iz ljubavi; iz ljubavi prema Kristu, prema braći i sestrama, prema evanđelju, prema istini. Mučenik na najdosljedniji način izražava ljubav koja se daruje, ne tražeći ništa zauzvrat. On nije vezan za prošlost u kojoj je živio. Naprotiv, mučenik Crkvu usmjerava prema budućnosti, prema vječnosti. Mučenik je onaj koji govori djelujući. Njegova je riječ život, a smrt najviše svjedočenje. Mučenik je onaj koji se ne predaje i koji zna ljubiti do kraja. U mučeniku se susrećemo sa svjesnim izborom, jasnim i razboritim saznanjem da učenik ne može biti veći od svog Učitelja te ako su progonili njega, mogu progoniti i onoga koji Učitelja slijedi“.
Istaknuvši važnost utemeljenosti u pokladu vjere, biskup Vukšić pozvao je okupljene na nasljedovanje temeljnih vrijednosti koje su obilježile život sv. Tripuna, a koje se najbolje ocrtavaju u čitanju i proučavanju Sv. Pisma po kojem upoznajemo Krista, zdušnom pristupanjem svetim sakramentima u kojima prepoznajemo Božju naklonost čovjeku, i molitvi koja gradi i produbljuje odnos s Bogom – „ti temelji i nas mogu poučiti i potaknuti da postanemo vjerodostojni svjedoci Isusa Krista na ovome svijetu“.
Misno slavlje liturgijskim je pjevanjem predvodio župni zbor Kotorske katedrale pod ravnanjem Anđele Homen uz orguljsku pratnju s. Dragice Kuštre. Nakon mise upriličena je procesija ulicama grada. Članovi Bokeljske mornarice nosili su palket s moćima i baldahin iznad relikvije sv. Križa, svećenici srebrni kovčeg s relikvijama sv. Tripuna, a biskupi su se izmjenjivali u nošenju Slavne glave, dok je relikviju sv. Križa, prema običaju nosio biskup predslavitelj. Svećenstvo i vjernici Pravoslavne crkve na uobičajeni su način iskazali štovanje svetih relikvija ispred svojih hramova.
U procesiji su sudjelovala tri orkestra limene glazbe: Gradska muzika Kotor, Glazbeno-prosvjetno društvo Tivat i Puhački orkestar KUD-a Lovro Ježek iz Marije Bistrice. Brojni hodočasnici, među kojima iz župe Sv. Nikole Tavelića iz Rijeke, bratstvo sv. Matije iz Čalopeka, župljani Konavala, Čilipa, Šibenika, različitih župa iz Hercegovine, te Kotorske biskupije.
Misnom slavlju nazočili su i brojni predstavnici civilnih vlasti Hrvatske i Crne Gore, kao i predstavnici ustanova znanosti i kulture, među kojima Davor Božinović potpredsjednik Vlade RH i ministar unutarnjih poslova RH, Veselko Grubišić, veleposlanik RH, Jasminka Lončarević, generalna konzulica RH, Marina Bjelja, glavna administratorica Općine Kotor, Maja Mršulja, predsjednica SO Kotor, Adrijan Vuksanović, predsjednik HGI-ja, Zvonko Deković, predsjednik HNV-a Crne Gore.
U programu posvećenom kulturnim događajima Tripundanskih svečanosti održan je koncert sakralne glazbe na kojem su nastupili Ljiljana Lišković, sopran, Berislav Jerković, bariton i Zoltan Borbelj na orguljama, a izvedena su djela za glas uz pratnju orgulja i orgulje solo, Bacha, Schuberta, Lukačića, Saint-Saënsa, Rhenbergera, Dupréa i drugih skladatelja. Hrvatsko građansko društvo Crne Gore organziralo je izložbu grafičkih radova crnogorske akademske umjetnice Ane Lompar pod nazivom “Nevrijeme stvara vrijeme” u galeriji Pomorskog Muzeja.
Svečanosti sv. Tripuna završavaju sljedeće nedjelje spuštanjem svečeve zastave nakon misnog slavlja.