Održano Županijsko stručno vijeće vjeroučitelja Zadarske nadbiskupije
Foto: R. Maržić/I. Kapović/M. Dellavia // Županijsko stručno vijeće vjeroučitelja Zadarske nadbiskupije
Zadar (IKA)
Treće i posljednje Županijsko stručno vijeće vjeroučitelja Zadarske nadbiskupije u školskoj godini 2023./2024. održano je u ponedjeljak 1. srpnja u Samostanu školskih sestara franjevki u Arbanasima u Zadru.
Stručno vijeće o temi „Izbor i primjena kreativnih metoda i tehnika u osnovnoj i srednjoj školi – Bibliolog“ organiziralo je Županijsko stručno vijeće osnovnih i srednjih škola te Katehetski ured Zadarske nadbiskupije u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje – podružnica Split.
Susret je počeo molitvom koju je pripremila i predvodila vjeroučiteljica u Osnovnoj školi Stjepana Radića u Bibinjama Ana Rücker. Susret se nastavio analizom rada Županijskog vijeća i izlaganjem o temi „Produbljivanje izabranih tema iz kurikuluma katoličkog vjeronauka prema domeni B“ koju su pripremile voditeljice Županijskih stručnih vijeća za osnovne i srednje škole u Zadarskoj nadbiskupiji Marica s. Rita Maržić i Marijana Dellavia.
Budući da u suvremenoj religiozno-pedagoškoj teoriji i praksi ne nedostaje zanimanja za Bibliju kao knjigu Božje riječi, u školskom Vjeronauku očekuje se kreativnost i inovativnost u pristupu neiscrpnoj biblijskoj poruci.
Jedan od načina kako zadovoljiti takva očekivanja prikazan je u biblijsko-didaktičkoj radionici o temi „Izbor i primjena kreativnih metoda i tehnika u osnovnoj i srednjoj školi“. Profesorice Sanja s. Natanaela Radinović i Anita Vuletin vjeroučiteljima su predstavile metodu bibliologa. Bibliolog je metoda interaktivnog tumačenja biblijskih tekstova u skupini, koja stvara prostor za povezivanje osobnog životnog iskustva s biblijskim tekstom.
Začetnik te metode je sjevernoamerički Židov Peter Pitzele, koji bibliolog shvaća kao „moderni midraš“. Midraš je židovska metoda proučavanja i tumačenja biblijskih tekstova kojom se nastoji otkriti dublji smisao i duh teksta. Uživljavanjem u pojedine biblijske uloge i situacije, u učenicima se probuđuje znatiželja koja ih potiče da zainteresirano traže i otkrivaju poruku biblijskih tekstova kao odgovor na brojna pitanja u konkretnim životnim situacijama.
Za primjer primjene metode uzeta je je prispodoba o milosrdnom Samaritancu, a u zaključku se može navesti da je ta metoda način uspješnog spajanja kreativnog i životnog pristupa biblijskom tekstu, u kojoj svatko svojim osobnim doživljajem i životnim iskustvom iščitava i doživljava biblijski tekst.
Nakon radionice, primjer dobre prakse o vrednovanju prema ishodima predstavila je vjeroučiteljica u OŠ Smiljevac u Zadru Anica Galešić. Istaknula je važnost vrednovanja prema ishodima te odgovarajuće i pravovremeno vođenje bilješki u e-Dnevniku. Prezentirala je ogledni primjer za 5. i 7. razred osnovne škole.
Skup je zaključen zahvalnim euharistijskim slavljem u samostanskoj kapeli koje je predvodio generalni vikar Zadarske nadbiskupije don Ante Sorić, u zajedništvu s predstojnikom Katehetskog ureda Zadarske nadbiskupije don Gašparom Dodićem.
„Hvala dobrom Bogu za udijeljene darove i za neizmjernu pažnju koju iskazuje prema nama. Hvala nadbiskupiji koja nas je prihvatila i poslala naviještati i svjedočiti ljubav prema Učitelju duše, srca, čovjekove nutrine, kojeg smo pozvani svojim primjerom i životom pokazivati i svjedočiti djeci i mladima. Velika zahvala i vjeroučiteljima za radosno, samozatajno i postojano pastoralno djelovanje u školama i župama“, poručio je don Gašpar.
U ime Zadarske nadbiskupije, vikar Sorić zahvalio je vjeroučiteljima za sav trud i doprinos koji su tijekom nastavne godine uložili i dali u radu s učenicima u školi, kao i u svojim angažmanima u župnim zajednicama. Nakon uspješnog rada važno je da čovjek i odmori, rekao je don Ante, poželjevši vjeroučiteljima ugodni i blagoslovljeni godišnji odmor, da osnaženi snagom Duha Svetoga budu spremni za naviještanje Riječi Božje u novoj školskoj i vjeronaučnoj godini.