Budi dio naše mreže
Izbornik

Okrugli stol o društvenoj ulozi medija

Zagreb

I edukativna uloga medija s obzirom na izbore je zakazala, hrvatsko društvo je na niskom stupnju političke kulture, a mediji bi mogli utjecati da se ta kultura razvije, smatra Ivan Miklenić

Zagreb, (IKA) – Pokušaji izbornih manipulacija imaju kratkoročni učinak, jer dugoročno ponavljanje pokušaja manipulacije rezultira povlačenjem građana iz sudjelovanja u političkom sustavu, ocijenio je dr. Ivan Rimac iz Instituta Ivo Pilar na okruglom stolu o društvenoj ulozi medija i profesionalnoj odgovornosti novinara u (pred)izbornom godini, koji je 16. svibnja održan u Europskom domu u Zagrebu. Na okruglom stolu, koji je priredila Hrvatska udruga katoličkih gospodarstvenika, dr. Rimac istaknuo je kako je važno da građani imaju politički stav, jer će jedino u tom slučaju izaći na izbore, upozorivši pri tome da kod nas opada broj građana s izgrađenim političkim stavom kao i onih koji izlaze na izbore. Također je ukazao na činjenicu kako su mediji suočeni s odgovornošću da su jedini oblik informiranja o političkim zbivanjima i jedini oblik političkog obrazovanja.
Govoreći o društvenoj ulozi medija i profesionalnoj odgovornosti novinara u predizbornoj godini, odvjetnica Vesna Alaburić rekla je da ta uloga treba biti istovjetna kao i u drugim razdobljima te je ocijenila da će mediji u vrijeme izbora uglavnom dobro obaviti društvenu zadaću te ćemo, gledano medije u cjelini, imati uravnotežene informacije. No, odvjetnica Alaburić izrazila je zabrinutost ponašanjem Vlade, jer je teško razlučiti što predstavlja izvješćivanje o radu pojedinog ministra ili ministarstva, a što o radu njegove stranke.
O važnosti profesionalne osposobljenosti novinara za praćenje izbora govorio je profesor na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu dr. Stjepan Malović, napomenuvši da će dobro obrazovani novinar znati prepoznati manipulaciju, jer političari jako dobro znaju manipulirati medijima te je najavio novi ciklus radionica o predizbornom izvještavanju. Dr. Malović upozorio je pri tome da je izvještavanje o izborima osjetljivo, jer su ogromni pritisci vlasnika i političkih centara, a neki od modela manipulacije koji se koriste su pristrani izvještaji, montiranje činjenica te netočno prikazivanje stranaka i kandidata. U raspravu o edukaciji novinara uključio se i ravnatelj Informativne katoličke agencije prof. Anton Šuljić, ocijenivši da sama novinarska obučenost nije garancija korektnosti, jer će oni koji određuju politiku medija odrediti što će novinar pisati.
Glavni urednik Glasa Koncila Ivan Miklenić iznio je mišljenje da što se tiče izvršavanja društvene uloge, mediji tu ulogu ne ostvaruju dovoljno dobro ni na jednom području. Argumentirao je to činjenicom da mediji nisu širu javnost dovoljno informirali o javnom radu političara niti o programima stranaka. Ti su programi često jako idealizirani, a iza njih ne slijedi njihovo ostvarivanje i mediji bi trebali otvoreno i nepristrano izvijestiti o tim odstupanjima, kazao je Miklenić. Prema njegovu mišljenju, i edukativna uloga medija s obzirom na izbore je zakazala, upozorivši da je hrvatsko društvo na niskom stupnju političke kulture, a mediji bi mogli utjecati da se ta kultura razvije. Osvrnuvši se na specifičnost hrvatskoga društva s obzirom na izbore, upozorio je da političke stranke još nisu pokušale definirati hrvatski nacionalni interes, što je velik propust, a mediji na to dovoljno ne upozoravaju. U raspravu se također uključio dr. Slaven Letica, ocijenivši da se stav kako bi mediji trebali imati prosvjetiteljsku misiju ne može ispuniti, jer se hrvatski mediji nalaze u dubokoj nakladničkoj depresiji tako da se novinari više usmjeravaju na zanimljivosti, a manje na prosvjetiteljstvo.