Istina je prava novost.

Papa: Bratstvo je „uprljati“ ruke na periferijama svijeta poput Isusa

Neposredno prije opće audijencije u srijedu 25. svibnja, Sveti Otac primio je predstavnike Svjetskog fonda solidarnosti, izvijestio je Vatican News.

Papa Franjo obratio im se s nekoliko osobnih riječi te uručio obraćanje koji je za tu prigodu pripremio. Zahvalivši im na susretu, Papa je istaknuo da voli kada su ljudi na periferijama. Jednostavno jer je Isus otišao na periferije kako bi svjedočio evanđelje, napomenuo je, ističući važnost odlaženja k onima kojima je potrebna blizina, koji su na periferijama – bilo fizičkim, bilo duševnim.

U nastavku je objasnio da je blizina Božji stil. Oni koji se odvajaju kako bi zadržali vjeru, „ponovno je izdanje“ najstarijeg farizejstva. Žele imati čistu dušu, ali s takvim će stavom možda imati čistu dušu, a srce prljavo od sebičnosti, rekao je. Umjesto toga, naglasio je Papa, potrebno je otići u predgrađa, pronaći ljude koje se ne uzimaju u obzir, odbačene iz društva. Odlazak na ta mjesta je upravo ono što je Isus činio.

Kada je riječ o migrantima, Sveti Otac je ponovio da moraju biti prihvaćeni, praćeni, promicani i integrirani. Put je to njihove integracije u društvo. Nije dobročinstvo kada ih se samo ostavlja. Potrebno je primiti ih i integrirati, obrazovanjem, zapošljavanjem, rekao je.

Rimski se biskup prisjetio tragedije u belgijskoj zračnoj luci Zaventeem, koju je izvela skupina mladih Belgijanaca, djece imigranata, neintegriranih, zaglavljenih u getima. Neintegrirani migrant je na polovici puta, rekao je Papa. Opasno je za njega, jadan, jer će uvijek biti prosjak. Isto tako, opasno je za sve. Ne treba smatrati migrante poput „kamenčića u cipelama“ koji smeta, naglasio je Papa, ponovno ističući važnost integracije.

Kako bismo razumjeli migrante, Papa je rekao da moramo sebe pogledati. Stoga je potrebno uvijek gledati korijene. Europu su izgradili migranti, istaknuo je. Danas, za jedan ozbiljan razvoj potrebni su migranti. Dotaknuo se „demografske zime“ zbog koje nema djece, a budućnost je sva uža. Stoga je potrebno da „dođu ti dobri ljudi“, no potrebno je integrirati ih. Pritom je zahvalio fondu za njihov rad s migrantima te istaknuo: nije to milostinja, to je bratstvo.

Istaknuo je i važnost potrage za novom vrstom gospodarstva. Ekonomija se mora promijeniti. Moramo prijeći s liberalne ekonomije na ekonomiju koju dijele ljudi, na ekonomiju zajednice. Potrebna je kršćanska ekonomija, kazao je Papa, te pozvao na potragu „novih gospodarstava ovoga vremena“.

Na kraju ih je Papa ohrabrio riječima: „Samo naprijed, uprljajte ruke. Riskirajte. I pogledajte brojne periferije: jugoistočnu Aziju, dio Afrike, dio Latinske Amerike. Toliko periferija, toliko, da boli srce. Hvala na vašem radu“.

U tekstu koji je Papa uručio prisutnima naglašava se riječ „solidarnost“. Jedna je to od središnjih vrijednosti socijalnog nauka Crkve. No da bi se ostvarila, mora biti popraćena bliskošću i suosjećanjem prema drugome, marginaliziranoj osobi, prema siromašnima i migrantima, piše Sveti Otac, a prenosi Vatican News.