Budi dio naše mreže
Izbornik

Papa doputovao u Poljsku

Krakov

Upozorivši u svom govoru na sustav koji nastoji usmjeriti suvremeni svijet prema materijalističkom pogledu na čovjeka, Papa je rekao kako je Crkva uvijek podsjećala da se ne može graditi sretna budućnost društva na siromaštvu, nepravdi i trpljenju brata

Krakov, (IKA) – Papa Ivan Pavao II. doputovao je 16. kolovoza kasno popodne, nakon dvosatnog leta iz Rima, u četverodnevni posjet Poljskoj. Tema 98. apostolskog putovanja, devetog u rodnu Poljsku “Bog, bogat milosrđem (Ef 2,4)”.
Papu su u međunarodnoj zračnoj luci u Krakovu dočekali najviši državni dužnosnici i crkveni velikodostojnici, a Sveti je Otac ponovno sam sišao iz zrakoplova AlItalie. Pozdravili su ga predsjednik Aleksander Kwasniewski, poljski primas kardinal Jozef Glemp, a krakovski nadbiskup kardinal Franciszek Macharski Papu je nazvao prijateljem i domaćinom kojem na povratku u roditeljski dom izražava najsrdačniju dobrodošlicu.

U svom govoru, na početku kojeg je pozdravio sve okupljene, kao i sve svoje sunarodnjake, Papa je podsjetio na geslo svoga hodočašća, rekavši kako je ono preuzeto iz enciklike “Dives in misericordia” (“Bogat milosrđem”). Iz Krakova, rekao je Papa, “zahvaljujući poniznom služenju izvanrednog svjedoka – svete s. Faustine – odjekuje evanđeoska poruka Božanske milosrdne ljubavi”. “Eto zašto je prva dionica mog hodočašća i njegov prvi cilj posjet svetištu Božjeg milosrđa. Radostan sam što imam mogućnost posvetiti tu novu crkvu, koja će postati svjetsko središte štovanja milosrdnog Isusa”, rekao je Papa. To su milosrđe, nastavio je Papa, posvjedočili konkretnim djelima ljubavi brojni duhovni velikani Krakova kojima pripadaju i Sigismondo Felice Felinski, Jan Beyzym, Sancja Szymkowiak i Jan Balicki, sluge Božje koje proglašujem blaženima, što predstavlja drugu dionicu hodočašća.
Papa je u svome prvom govoru podsjetio također kako je treći cilj njegova hodočašća “zahvalna molitva za 400 godina svetišta u Kalwariji Zebrzydowskoj, uz koje sam vezan još od djetinjstva”. “Ondje, prolazeći putovima u molitvi”, prisjećao se s nostalgijom Papa, “tražio sam nadahnuće za svoje služenje Crkvi u Krakovu i u Poljskoj, i donio različite teške pastoralne odluke. Upravo ondje, među vjernim pukom u molitvi, spoznao sam vjeru koja mi je vodilja i na Petrovoj Stolici. Po zagovoru Gospe Kalwarijske želim zahvaliti Bogu za taj dar”.

Papa se u svom govoru prisjetio i poteškoća s kojima se danas susreće Poljska, zaželjevši domovini mnogo uspjeha te da se uz Božju pomoć nađu rješenja za poteškoće i probleme. “Znam koliko se promijenila naša domovina od doba moga prvog posjeta 1979. Ovo je novo hodočašće, tijekom kojeg mogu promatrati kako Poljaci postupaju s ponovno zadobivenom slobodom. Uvjeren sam da će se naša zemlja hrabro zaputiti k novim obzorima razvoja u miru i napretku”, rekao je Papa. On je također izrazio radost što se “mnogi moji sunarodnjaci, u duhu društvenog nauka Crkve, zalažu u izgradnji zajedničke kuće domovine na temelju pravde, ljubavi i mira”. Upozorivši na sustav koji nastoji usmjeriti suvremeni svijet prema materijalističkom pogledu na čovjeka, Papa je rekao kako je Crkva uvijek podsjećala da se ne može graditi sretna budućnost društva na siromaštvu, nepravdi i trpljenju brata. “Ljudi koji se vladaju u duhu katoličke društvene etike ne mogu ostati ravnodušni pred sudbinom onih koji ostaju bez posla, koji žive u prilikama rastućeg siromaštva bez ikakve perspektive poboljšanja vlastitog stanja i budućnosti svoje djece”, rekao je Papa.

Sveti se Otac prisjetio brojnih svojih sunarodnjaka koji podnose teret društvenih i gospodarskih promjena, koje posebno teško pogađaju brojnije obitelji, nezaposlene i starije osobe, poručivši im da dijeli njihov teret i njihovu sudbinu, njihove radosti i trpljenja, planove i zauzetosti upravljene boljoj budućnosti. Papa je na kraju svoga govora zaželio da njegov trodnevni boravak u domovini “iznova u nama urodi dubokom vjerom u snagu Božjeg milosrđa”. “Neka nas još više ujedine u ljubavi; neka nas potaknu na odgovornost za život svakog muškarca i svake žene i za njihove svakodnevne potrebe; neka nas učine sposobnima za dobrotu i uzajamno razumijevanje, kako bi postali još bliži u duhu milosrđa. Neka milost nade ispuni vaša srca!”, poručio je Papa Poljacima.

Nakon što je, poletjevši iz rimske zračne luke “Leonardo da Vinci”, napustio talijansko tlo na putu prema Poljskoj, Sveti je Otac, nadlijećući Hrvatsku, uputio predsjedniku RH Stjepanu Mesiću brzojav sa srdačnim pozdravima, u kojem također obećaje svoje molitve za mir i dobrobit hrvatskoga naroda u izgradnji sretne budućnosti u pravdi i blagostanju.