Istina je prava novost.

Papa Franjo: Imam u ruci zahtjev za ostavkom kardinala Woelkija

U razgovoru za europske kulturne časopise Isusovačkog reda papa Franjo komentirao je moguću novu vizitaciju u nadbiskupiji Köln ponovivši kako u ruci ima ostavku kardinala Rainera Marije Woelkija, objavila je u utorak 14. lipnja Njemačka katolička novinska agencija (KNA).

Prema riječima pape Franje, još nije odlučio o ostavci kardinala Rainera Marije Woelkija. Isprva je ostavio nadbiskupa Kölna na njegovom mjestu nakon nekoliko mjeseci pauze “da vidi što će se dogoditi, ali imam njegovu ostavku u rukama”, rekao je papa Franjo u intervjuu za europske kulturne časopise Isusovačkog reda objavljenom u utorak 14. lipnja, a prenosi KNA. Na kraju stanke on je sam zamolio Woelkija da podnese zahtjev za ostavku, objasnio je Sveti Otac.

Istodobno, poglavar Crkve je kritizirao činjenicu da postoji mnogo skupina koje vrše pritisak na kölnski slučaj – “ali pod pritiskom nije moguće razlučivati”. Činjenica da postoje različita gledišta je u redu. “Problem je kada postoji pritisak. Ali to ne pomaže. A ne mislim da je Köln jedina biskupija na svijetu u kojoj postoje sukobi. I tretiram je kao bilo koju drugu biskupiju na svijetu koja proživljava sukobe” rekao je Papa.

Papa razmatra novu vizitaciju u nadbiskupiji Köln

Osim toga, naznačio je da bi mogao provesti još jednu istragu u nadbiskupiji Köln. Tu postoji “gospodarski problem zbog kojeg razmišljam o financijskoj vizitaciji”, rekao je papa Franjo. Sveti Otac nije dao nikakve konkretnije informacije. Međutim, posljednjih mjeseci opetovane su rasprave o plaćanjima u nadbiskupiji u kontekstu objavljenog Izvješća o zlostavljanju, zatim za Katoličku teološku višu školu u Kölnu (Kölner Hochschule für Katholische Theologie; KHKT) te za jednog prezaduženog svećenika. Kritičari su se, među ostalim, žalili da nadbiskupijska tijela nisu bila uključena u odluke o rashodu u skladu s pravilima kanonskog prava. Što se tiče troškova stručnjaka i komunikacijskih konzultanata, Vatikan je već krajem svibnja izjavio da nadbiskupija nije prekršila kanonsko pravo.

Vizitacija koju je naručio papa Franjo već se dogodila u Kölnskoj nadbiskupiji u lipnju prošle godine. U to vrijeme kardinal iz Stockholma Anders Arborelius i biskup Rotterdama Johannes van den Hende tjedan su dana pregledavali pastoralnu situaciju u najvećoj njemačkoj biskupiji te moguće pogreške kardinala Woelkija i drugih sadašnjih i bivših dužnosnika u rješavanju slučajeva seksualnog zlostavljanja u nadbiskupiji. Dva mjeseca kasnije Vatikanu su podnijeli izvješće o svojoj istrazi, ali do danas o sadržaju ništa nije javno objavljeno.

Jasna kritika neprihvaćanja Drugog vatikanskog koncila

Osvrćući se na Sinodalni put Katoličke crkve u Njemačkoj, Sveti Otac je objasnio da je u svom pismu iz lipnja 2019. napisao što misli o reformskom procesu. Papa je naglasio da je sam napisao pismo: “Nisam htio uplitati Kuriju”. Međutim, u intervjuu je problematičnim opisao “kada sinodski hod polazi od intelektualne, teološke elite i kada je vrlo snažno pod utjecajem vanjskih ograničenja”. Također je predsjedavajućem Njemačke biskupske konferencije, biskupu Georgu Bätzingu iz Limburga, rekao da u Njemačkoj već postoji “vrlo dobra Evangelička Crkva”. “Ne trebaju nam dvije”, rekao je papa Franjo kroz smijeh.

Franjo je izrazio jasnu kritiku onoga što je vidio kao djelomično neprihvaćanje Drugog vatikanskog koncila (1962.-1965.) u Crkvi. U SAD-u, između ostalog, postoji ogroman broj skupina “restauratora” koji ne prihvaćaju koncil. Koncil “kojeg se neki pastiri najbolje sjećaju je Tridentski sabor. I ovo što kažem nije besmisleno”, naglasio je papa Franjo. Argentinski biskup mu je rekao da je zamoljen da upravlja biskupijom koja je pala u ruke “restauratora”. “Nikada nisu prihvatili koncil”, doslovno je rekao papa. Problem je što koncil u nekim područjima još nije prihvaćen. “Također je istina da je potrebno stoljeće da koncil zaživi, ​​tako da imamo četrdeset godina da ga provedemo”, rekao je Sveti Otac.