Budi dio naše mreže
Izbornik

Papa: Godina će biti dobra ako se budemo brinuli za svoje bližnje

Vatikan (IKA)

Državni tajnik kardinal Pietro Parolin predsjedao je svečanim misnim slavljem na svetkovinu Svete Bogorodice Marije u petak, 1. siječnja te je pročitao homiliju koju je Papa priredio za tu prigodu. Ove godine, dok se nadamo preporodu i novim lijekovima, ne zanemarujemo skrb. Jer, osim cjepiva za tijelo potrebno je i cjepivo za srce: to je lijek, poručio je Papa.

Želja da uzmognemo prihvatiti Majku Božju po kojom susrećemo s Bogom, poziv da se brinemo o drugima i nada u preporod čitavog čovječanstva, glavne su Papine poruke vjernicima na početku nove godine sadržane u homiliji za svetkovinu Svete Marije Bogorodice koju je pročitao državni tajnik kardinal Pietro Parolin, koji je umjesto pape Franjo, koji je zbog ishialgije prisiljen mirovati, predvodio svečanim misnim slavljem u vatikanskoj bazilici.

Blagosloviti, roditi i pronaći tri su glagola današnje liturgije kojih je Papa ponudio tumačenje u prvoj ovogodišnjoj homiliji za svetkovinu Marije Bogorodice i u povodu 54. svjetskog dana mira. Blagoslov, objasnio je Papa, nije zamišljen kao pobožni poticaj, nego kao točno određeni zahtjev.

Važno je da i danas svećenici neumorno blagoslivljaju Božji narod te da svi vjernici budu nositelji blagoslova, da blagoslivljaju. Gospodin zna da nam treba da nas se blagoslivlja: prvo što je učinio nakon stvaranja bilo je to da je za sve rekao da je dobro a da za nas da je to vrlo dobro reći.

Božji blagoslov ulazi u svačiji život svaki put kad se srce otvori Isusu. Potrebno nam je prihvatiti Mariju jer je ona ta koja nam „donosi Božji blagoslov“, po njoj smo blagoslovljeni, ali učimo i blagoslivljati, jer Majka Božja nas uči „da se blagoslov prima zato da se daje“.

I mi smo pozvani blagoslivljati, zboriti o dobru u Božje ime. Svijet je ozbiljno zatrovan time što se loše govori i što se loše misli o drugima, društvu, pa i samome sebi. Ali klevetanje šteti, sve izopačuje, dok blagoslov rađa novi život, daje snagu za novi početak.

Roditi se drugi je glagol. Ono što nam Biblija govori jest da je Božji Sin „rođen od žene“ kao i ljudi, „nakon devet mjeseci u krilu svoje Majke“. Od tog trenutka „Marija nas združuje s Bogom, jer je u njoj Bog vezan za naše tijelo i nikada ga nije napustio“, ona je „most između nas i Boga“:

Po Mariji susrećemo Boga kako on želi: u nježnosti, u prisnosti, u tijelu. Dà, jer Isus nije apstraktna ideja, on je konkretan, utjelovljen, rođen je od žene i strpljivo odrastao. Žene znaju ovu strpljivu konkretnost: mi smo muškarci često apstraktni i odmah nešto želimo; žene su konkretne i znaju strpljivo tkati životne niti. Koliko žena, koliko majki na taj način rađa i preporađa život, dajući svijetu budućnost!, primijetio je Sveti Otac u homiliji uz svetkovinu Bogorodice Marije.

Nismo u svijetu zato da umiremo, nego da rađamo život, a „prvi korak ka davanju života onome što nas okružuje jest da ga ljubimo u sebi“. Dobro se rađa iz srca koje se mora održavati čistim, treba se „čuvati unutarnji život, molitvu“. Srce treba učiti da se skrbi za druge, da voli ljude i stvari, potrebno je brinuti se za „druge, svijet, stvoreni svijet“, jer je potpuno nevažno, objašnjava Franjo, poznavati ljude i stvari „ako se ne brinemo za njih“.

Ove godine, dok se nadamo ponovnom rođenju i novim lijekovima, ne zanemarujmo skrb. Jer, osim cjepiva za tijelo potrebno je i cjepivo za srce: to je lijek. Godina će biti dobra ako s budemo brinuli za druge, kao što to Majka Božja čini s nama, istaknuo je Papa u homiliji dodavši kako nas ova godina, zahvaljujući Marijinu učenju, poziva „pronaći vremena za nekoga“.

Vrijeme je bogatstvo koje svi imamo, ali na koje smo ljubomorni, jer ga želimo iskoristiti samo za sebe. Moramo moliti za milost da nađemo vremena za Boga i za bližnjega: za one koji su sami, za one koji pate, za one koji trebaju nekoga da ih posluša i brine se za njih. Ako nađemo vremena za davanje, bit ćemo zadivljeni i sretni, poput pastira. Neka nam Majka Božja, koja je donijela Boga u vrijeme, pomogne darivati svoje vrijeme, zaključio je Papa u homiliji.