Papa predvodio molitvu Prve večernje svetkovine Bogorodice Marije
FOTO: Vatican Media // Papa posljednjeg dana građanske godine predvodio molitvu Prve večernje svetkovine Bogorodice Marije/Foto: Vatican Media
Vatikan (IKA)
Papa Franjo je posljednjega dana građanske godine, u utorak 31. prosinca, u bazilici Sv. Petra popodne predvodio molitvu Prve večernje svetkovine Bogorodice Marije nakon koje je izloženo Presveto te otpjevan svečani Te Deum za završetak građanske godine.
Bog mijenja povijest zahvaljujući malenima, rekao je papa Franjo u propovijedi tijekom Večernje uoči svetkovine Presvete Bogorodice i zahvalnice za sva dobročinstva stečena tijekom protekle godine.
Pozvani smo susretati druge i slušati njihove jade i krikove za pomoć, rekao je Papa i upozorio vjernike kako trebamo i u gradskim sredinama otkriti Boga i ne smijemo strahovati pred tim važnim zadatkom. Bog nas ne izabire zbog naše povijesti i sposobnosti, već zbog toga što se osjećamo malenima. Moramo mu biti zahvalni za tu milost, koju nam je udijelio i ove godine. Osvrćući se na gradove gdje se Isus rodio, živio i umro: Betlehem, Nazaret i Jeruzalem, Papa je primijetio kako ta mjesta očito svjedoče njegovu ljubav za čovječanstvo. Bog je izabrao ono maleno, prezirano i odbačeno, te kao potvrdu, naveo riječi iz Ivanova Evanđelja: Zar može izaći nešto dobroga iz Nazareta. Bog stanuje usred svog naroda, rekao je Papa i navodeći tvrdnje proroka opovrgao mišljenje da se on nalazi samo u crkvama, hramovima. Dapače kada želi po svom Sinu obnoviti stanje ne počinje od hrama, već od utrobe male i siromašne žene izabrane u svom narodu.
Za papu Bergoglia to je izvanredan izbor. Povijest se ne mijenja zaslugom moćnika u civilnim ustanovama i vjerskim zajednicama, već zahvaljujući utrobama žena na periferijama carstva, kao što su bile Marija i Elizabeta. Pozvao je vjernike da razmotre Božje djelo u ljudskim srcima, koja je dotaknula Božja milost i koja potiče svakog pojedinca da radi na uspostavi mira u sredinama gdje živi. Navodeći primjer Rima, primijetio je kako Božjem pogledu ništa ne izbjegne. On vidi sva dobročinstva što ih čine vjernici i oni koji ne vjeruju svakog dana u promicanju bratstva i solidarnosti. „Rim nije samo složeni grad s brojnim problemima, korupcijom i društvenim napetostima. Rim je grad u koji Bog šalje svoju Riječ, koja se ugniježđuje pod Duhu Svetom u srca svojih građana i potiče ih da vjeruju i da se nadaju unatoč svega toga, ljubeći i boreći se za dobro svih“, rekao je Papa, misleći i na druge slične gradske sredine gdje žive brojni odvažni ljudi, vjernici i oni koji ne vjeruju, a predstavljaju srce koje kuca. I u Rimu je Crkva pozvana ući u gužvu i uvjeriti pučanstvo da posluša Božju Riječ, zaključio je Papa i pozvao nazočne da zajedno s njime zahvale Bogu za sve ono dobro što je učinio za nas te da mole Boga za mir u cijelom svijetu.