Budi dio naše mreže
Izbornik

Papa uoči Olimpijskih igara: Sport je univerzalni jezik koji nadilazi granice

Vatikan (IKA)

Papa Franjo uputio je poruku pariškome nadbiskupu Laurentu Ulrichu povodom mise za mir u glavnome francuskome gradu uoči Ljetnih olimpijskih igara. Izrazio je želju da taj veliki sportski događaj djeluje u smjeru mira i prijateljstva.

„Molim Gospodina da podari svoje darove svima onima koji će na bilo koji način sudjelovati – bilo sportašima ili gledateljima – te da podrži i blagoslovi one koji će ih ugostiti, osobito vjernike Pariza i šire”, poručio je Sveti Otac.

Misa je slavljena 19. srpnja u prijepodnevnim satima na inicijativu Francuske biskupske konferencije povodom početka olimpijskoga primirja. Olimpijsko primirje, koje su izglasali Ujedinjeni narodi, počinje tjedan dana prije svečanosti otvaranja Igara 26. srpnja te završava tjedan dana nakon kraja Paraolimpijskih igara 8. rujna.

Misno slavlje predvodio je apostolski nuncij u Francuskoj nadbiskup Celestino Migliore. U koncelebraciji su bili pariški nadbiskup Ulrich i biskup Dignea Emmanuel Gobilliard, delegat Francuske biskupske konferencije za Olimpijske i Paraolimpijske igre. Nazočili su predsjednik Međunarodnog olimpijskog odbora Thomas Bach, diplomati i sportske ličnosti.

Papa Franjo u svojoj se poruci među ostalim prisjetio svih onih koji će „širom otvoriti“ vrata crkava, škola i domova za Olimpijske igre. Neka posebno otvore vrata svojih srdaca, svjedočeći besplatnošću i velikodušnošću dobrodošlice prema svima, Krista koji prebiva u njima i prenosi im svoju radost“. Također je izrazio zahvalnost što nisu zaboravili na one najranjivije osobe. „U širem smislu“, poručio je Papa, „nadam se da će organizacija ovih igara biti prekrasna prilika za cijeli francuski narod za postizanje bratskoga sklada, omogućujući, dalje od razlika i suprotnosti, jačanje jedinstva nacije“.

Nadalje je istaknuo kako je sport „univerzalni jezik koji nadilazi granice, jezike, rase, nacionalnosti i vjere“. Ona ima sposobnost „ujediniti ljude, promicati dijalog i međusobno prihvaćanje; potiče samonadilaženje, duh požrtvovnosti i vjernost u međuljudskim odnosima; poziva na prepoznavanje vlastitih granica i vrijednost drugih“. Ako Olimpijske igre zaista budu „igre“, mogu biti „iznimno mjesto susreta naroda, čak i onih najneprijateljskijih“, poručio je.

U poruci je Papa pozvao da Olimpijske igre u Parizu budu prilika za sve koji dolaze iz svih zemalja svijeta da „otkriju i cijene jedni druge, razbijaju predrasude, njeguju poštovanje ondje gdje postoji prezir i nepovjerenje i prijateljstvo ondje gdje postoji mržnja“.

Igre promiču mir, a ne rat te su u antici „mudro uspostavili“ primirje tijekom Igara, običaj koji se nastavlja i u moderno doba, napominje Papa. „U ovom nemirnom razdoblju u kojem je svjetski mir ozbiljno ugrožen, iskreno želim da svatko u srcu poštuje ovo primirje u nadi da ćemo riješiti sukobe i vratiti se slozi“, piše. Nadalje moli neka Bog prosvijetli savjest vladara te da podari uspjeh mirotvorcima u njihovim nastojanjima, piše Vatican News.