Budi dio naše mreže
Izbornik

Papina poruka sudionicima katoličko-pravoslavnog simpozija u Grčkoj

Vatikan

Na simpoziju "Odnosi kršćanske duhovnosti i dogme na Istoku i Zapadu" razgovara se o teološkom dijalogu između katolika i pravoslavnih, molitvi, kontemplaciji, monaškoj duhovnosti i crkvenoj dimenziji duhovnosti

Vatikan, (IKA) – Papa Ivan Pavao II. uputio je predsjedniku Papinskog vijeća za jedinstvo kršćana kardinalu Walteru Kasperu svoju posebnu poruku u prigodi simpozija “Odnosi kršćanske duhovnosti i dogme na Istoku i Zapadu” koji se od 3. do 7. rujna održava u mjestu Ioannina u Grčkoj. Slične susrete, spominje Papa u poruci, još od 1992. priređuju Franjevački institut za duhovnost, koji djeluje pri Papinskoj visokoj teološkoj školi Antonianum u Rimu i Teološki fakultet Grčke pravoslavne crkve Sveučilišta “Aristotile” iz Soluna. Na skupu se razgovara o teološkom dijalogu između katolika i pravoslavnih, napominje u poruci Sveti Otac i moli kardinala neka svim sudionicima prenese njegove srdačne pozdrave. Nakon sučeljavanja s važnim temama, poput molitve, kontemplacije, monaške duhovnosti i crkvene dimenzije duhovnosti, simpozij će se zaustaviti na doprinosu koji duhovnost daje nauku pomažući njegov razvoj i produbljenje. Duhovnost, naime, utječe na spremnost duše i srca, stvara prikladni psihološki kontekst u kojemu se može poduzeti otvoren i pouzdan dijalog, osobito ako katolici i pravoslavni razgovaraju o pitanjima i problemima koji ih dijele. Papa, nadalje, hvali nastojanja organizatora koji žele iznijeti na vidjelo sve ono što je zajedničko pravoslavnim i katoličkim kršćanima u njihovu prianjanju uz objavljenu istinu. Sveti Otac je zadovoljan što taj skup podržava Papinsko vijeće za promicanje jedinstva kršćana, čiji je predsjednik upravo kardinal Kasper. Traženje dubljeg zajedništva između kršćanskog Istoka i Zapada ne smije se ograničiti samo na službene kontakte i pothvate na najvišoj razini. Uzajamno upoznavanje i razumijevanje pomažu i takvi događaji, koji uključuju širi crkveni kontekst i crkveni život, napose odgajatelje i profesore. Tako se promiče konkretno onaj duh otvorenosti i slušanja koji mnogo znači za napredak na putu koji bi trebao voditi prema punom zajedništvu, napominje Papa te na kraju poruke upućuje pozdrave najvišim pravoslavnim crkvenim predstavnicima nazočnim na simpoziju i svima podjeljuje svoj apostolski blagoslov.
Ta je Papina poruka pročitana 3. rujna pred stotinu trideset sudionika simpozija koji su pozdravili i brojni grčki pravoslavni dostojanstvenici, napominjući kako je uzajamno poznavanje katoličkih i pravoslavnih teologa na takvim simpozijima pozitivan događaj i valja ga pojačati osobito sada kada će se četiri stotine milijuna kršćana cijele Europe prvi put objediniti u svom traženju zajedničkih kršćanskih poimanja socijalnih, bioetičkih i civilizacijskih problema.