Podjela kanonskih mandata vjeroučiteljima Splitsko-makarske nadbiskupije
FOTO: Katehetski ured SMN // Podjela kanonskih mandata
Solin (IKA)
Na blagdan zaštitnika vjeroučitelja Splitsko-makarske nadbiskupije sv. Anastazija (Staša), u ponedjeljak 26. kolovoza, održano je u bazilici Svete Obitelji u Solinu svečano euharistijsko slavlje s podjelom kanonskih mandata.
Svečanu misu predslavio je splitsko-makarski nadbiskup i metropolit Zdenko Križić, a u koncelebraciji bili su don Ivan Zovko, don Robert Pudar, don Renato Pudar, o. Ante Jakus i don Petar Paradžik. U misi je sudjelovalo oko osamdeset vjeroučitelja zajedno s predstojnicom Katehetskog ureda prof. dr. sc. Jadrankom Garmaz i prof. Sabinom Marunčić, višom savjetnicom za vjeronauk u splitskoj podružnici Agencije za odgoj i obrazovanje. Pjevao je zbor vjeroučitelja Splitsko-makarske nadbiskupije „sv. Anastazije“ pod ravnanjem Marka Vrkića.
Razlamajući evanđeoski tekst (Mt 23, 13-22) nadbiskup je približio vjeroučiteljima činjenicu da u njemu Isus donosi žestoku kritiku na najveće vjerske autoritete toga vremena kada im se obraća riječima: „Jao vama!“. Tim riječima nam Isus ne prijeti, premda se radi o tvrdom govoru, već nas On voli i te riječi izraz su njegove brige. Slike s kojima Isus uspoređuje vjerske autoritete svoga vremena ostavljaju mučan dojam i budući da je Riječ Božja transpovijesna mi se imamo pravo pitati bi li Isus iste riječi uputio i vjerskim autoritetima našega vremena. Ipak, ukoliko takav Isusov govor prihvatimo iskreno u središte uma i srca, on ima ljekovito djelovanje i njime nas Isus želi probuditi da postanemo svjesni svoje istine i da se tako izliječimo jer Isus tvrdi da će nas samo istina osloboditi, protumačio je nadbiskup.
U Matejevu evanđelju iza svakog Isusovog jao slijedi riječ licemjeri, a to su oni koji glume duhovnu veličinu, čak i svetost, ali se ne trude da zaista i budu sveti, već samo da takav dojam ostave pred drugima te na taj način zapravo ismijavaju svetost. Svi dobro znamo da je puno lakše pretvarati se nego se mijenjati, a pretvaranje s vremenom postaje mentalitet kojem osoba povjeruje, a upravo to je bit Isusova jao. U Starom zavjetu Bog narodu kaže da je on tvrde šije i traži od njih da sa sebe skinu nakit i on će znati što će s njima učiniti. „Narod od svog nakita ne vidi sebe i svoje osobine i to je najveća opasnost – Bog tada ne može pomoći. Naš nakit upravo je naše licemjerstvo i potrebno je skinuti te nakite jer je samo tako moguće doći do oslobođenja“, dodao je nadbiskup. Kada se riješimo svojih maski, Bog tada zna što će s nama bez obzira koliko teško bilo naše stanje. „Nužno je da se mi koji nosimo posebnije uloge u Crkvi zapitamo koliko te pozicije koristimo za vlastitu promociju i na taj način se poigravamo sa svetošću“, opomenuo je mons. Križić te istaknuo da smo svi mi ono što smo pred Bogom, a ne ono što smo u vlastitim očima ili očima drugih. Nadbiskup je također podsjetio kako vjeroučitelji danas imaju nezamjenjivu ulogu u Crkvi i iznio vlastito uvjerenje da puno poduzimaju kako bi njihovo djelovanje pridonijelo rastu Crkve u svetosti.
„Najveća prijetnja Crkvi danas nisu svjetovne ideologije nego kršćansko nedovoljno prianjanje uz osobu Isusa Krista i njegov nauk jer kada toga nedostaje onda nije nikakav problem potopiti kršćane osrednjosti. Ovdje je, dragi vjeroučitelji, i vaša velika odgovornost, i mi ćemo najviše pomoći Crkvi ako, kao Barnaba, budemo živjeli uzorno naš kršćanski život jer naše vrijeme je potrebno uzora dobrote, ljubavi, istine i pravednosti“, zaključio je nadbiskup Križić.
Prije podjele kanonskih mandata vjeroučiteljima se obratila predstojnica Katehetskog ureda prof. dr. sc. Jadranka Garmaz te izrazila radost zbog nove školske godine i mogućnosti da se vjeroučitelji susretnu kao braća i sestre u Kristu te zatraže zagovor Gospe od Otoka i sv. Staša u poslanju širenja Kraljevstva Božjeg. Predstojnica je istaknula kako je vrijeme u kojem vjeroučitelji navještaju izrazito teško jer su neki „ni krivi ni dužni obješeni na vješalicu srama“. Potom je podsjetila na nedavne riječi svetoga Oca da đavao ulazi kroz džepove, ali da nas to ne smije odvratiti od širenja Kristova miomirisa. Naslanjajući se na Papine riječi predstojnica dr. Garmaz istaknula je kako su vjeroučitelji u škole prije svega poslani kao svjedoci vjere, a ne obični zaposlenici škole te dodala da to uvijek moraju imati na pameti kako bi uistinu širili miomiris Kristov, a ne dah pakla. Kerigma je u središtu vjeronauka i to zahtjeva da se u njemu naglasak stavi na Božju spasenjsku ljubav što onda rađa istinskim kvalitetama vjeroučitelja: velikodušnošću, radošću, dobroćudnošću, poniznošću, a takvog je vjeroučitelja lijepo susresti. U zaključku je predstojnica podsjetila da su u pripremi za jubilej 2025. godine: „Ova godina poziv je na osobnu i zajedničku molitvu iz koje će onda izlaziti poticaj za što kvalitetniji vjeronaučni sat, dobru metodičku pripremu, strukturirano i nadahnuto poučavanje i naviještanje Evanđelja kao žive riječi i najvažnije životne istine“.
Predstojnica dr. Garmaz na kraju je vjeroučiteljima zaželjela da im ova školska godina bude prilika da susretnu Krista kako bi po njima učenici mogli prepoznati Njegovo lice, a također je zahvalila Esmi Bojanić, s. Angelini Tokić i Marini Jelić koje su ove godine otišle u zasluženu mirovinu te je pozvala vjeroučiteljicu Marinu Jelić da joj nadbiskup uruči cvijeće i prigodni poklon kao znak zahvale za godine predanog rada. Naposljetku je uslijedio čin podjele kanonskih mandata, a mons. Križić podijelio je 25 kanonskih mandata – 5 na neodređeno, 3 na određeno, 9 za školsku godinu 2024./2025., a 8 vjeroučitelja dobilo je premještaj ili nadopunu satnice.