Napomena: Ova web stranica uključuje sustav pristupačnosti. Pritisnite Control-F11 da biste web mjesto prilagodili osobama s oštećenjima vida koji koriste čitač zaslona; Pritisnite Control-F10 da biste otvorili izbornik pristupačnosti.
Istina je prava novost.

Predstavljen zbornik radova "300 godina franjevačke crkve u Vukovaru"

Franjevački samostan i crkva sv. Filipa i Jakova u Vukovaru, u suradnji s Područnim centrom Instituta Ivo Pilar u Vukovaru, u ponedjeljak 17. veljače organizirali su predstavljanje zbornika radova "300 godina franjevačke crkve u Vukovaru" u prostorijama franjevačke samostanske knjižnice u Vukovaru.

Ovaj skup kruna je zajedničkoga rada i projekta sveukupne obnove kompleksa franjevačkoga samostana i crkve sv. Filipa i Jakova apostola u Vukovaru. Zauzeti rad braće franjevaca kroz povijest na duhovnom i crkvenom području oblikovao je i utvrdio značenje franjevačke prisutnosti kroz povijest u Vukovaru.

Društveno i kulturno djelovanje franjevaca također je značajno kao i djelovanje na području školstva. Rad i zauzimanje franjevaca na očuvanju kulturne baštine, pomogli su također da vjernici hrvatske nacionalnosti sačuvaju svoj identitet prisutnosti u Vukovaru i okolici.

Zbornik radova predstavili su autori i urednici zbornika radova koji su progovorili o temama i člancima u samom zborniku. Nakon uvodnog pozdrava urednika, autora i uzvanika svečanoga skupa fra Tonia Vučemilovića, župnika i gvardijana, obratio se i nazočne pozdravio Željko Holjevac, ravnatelj instituta Ivo Pilar.

Petar Elez, ravnatelj Državnog arhiva u Vukovaru, progovorio je o povijesnom značenju franjevaca u Vukovaru. Istaknuo je povijesni kontekst djelovanja Katoličke Crkve na području Vukovara i okolice te istaknuo ulogu franjevaca u očuvanju nacionalnog i kulturnog identiteta Hrvata u Vukovaru. Također je naglasio nezanemariv trag franjevaca u čuvanju kulture sjećanja što se odnosi na dio povijesnog perioda domovinskoga rata i poraća.

Fra Ivica Jagodić, gvardijan i župnik župe sv. Roka u Virovitici, jedan od urednika progovorio je o važnosti ovoga zbornika. Kao nekadašnji župnik i gvardijan vukovarski prisjetio se događaja koji su potaknuli izdavanje radova i zbornika kao povijesni, kulturni i duhovni doprinos franjevačke prisutnosti u Vukovaru. Kao važne događaje istaknuo je obnovu crkve i samostana, posvetu crkve 2013. godine i obljetnicu polaganja kamena temeljca crkve i samostana 1723. – 2023. godine.  Ovi veliki jubileji za crkvu i samostan okupili su ugledne znanstvenike i kulturne djelatnike grada i države, kako bi zajednički svojim radovima doprinijeli obilježavanju jubileja, te da se upriliči izdavanje ovoga zbornika.

Na kraju se obratio fra Tomislav Smiljanić, župni vikar župe Predragocjene Krvi Isusove u Zagrebu, profesor na Institutu Družbe Isusove u Zagrebu i jedan od autora radova u zborniku. Fra Tomislav je predstavio teme u zborniku i same autore radova. Govorio je o franjevačkoj karizmi u povijesnim okolnostima na području Vukovara i Hrvatske, te istaknuo svjedočanstvo, život, rad i poslanje franjevaca u raznim povijesnim okolnostima. Kroz teme radova predstavio je duhovni i kulturni doprinos franjevaca istaknuvši kako ovaj zbornik sažima činjenica ali i upućuje na daljnju zauzetost i služenje franjevaca u Vukovaru.

Ovaj novi zbornik dostupan je i može ga se nabaviti kao znanstveni i povijesni temelj za daljnje istraživanje i rad na području povijesti, kulture i baštine u kojoj su vukovarski franjevci ostavili neizbrisiv trag.

Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?

SLAŽEM SE
Ne slažem se