Budi dio naše mreže
Izbornik

Predstavljena knjiga “Svetišta hrvatskog naroda”

Dubrovnik (IKA)

Knjiga “Svetišta hrvatskog naroda” autora Tomislava Krušlina predstavljena je u četvrtak, 1. rujna, nakon mise trećeg dan devetnice ususret Maloj Gospi, u Svetištu Gospe od Milosrđa u Dubrovniku.

Upravitelj svetišta fra Miljenko Vrabec je predstavio autora rekavši kako se sve ono što hrvatski narod nosi u vjeri očituje u mnoštvu svetišta koje se u našoj domovini nalaze, a i sam autor knjige podsjeća da su sami sveci i blaženici svoju svetost izgrađivali hodočasteći u svetišta.

Autor Krušlin je ispričao kako je za vrijeme pandemije njegova obitelj, želeći obiteljsko zajedništvo na neki način oplemeniti, odlučila krenuti na hodočašća na koja nisu često išli i krenuti putem hrvatskih svjedoka. Obišli su sva svetišta i ostali zadivljeni njihovom ljepotom, baštinom naroda i duhovnošću hrvatskog vjerničkog puka, istaknuo je.

Naši su preci na hodočašća išli bosi, po kiši ili ljetnoj žezi, posteći, hodajući na koljenima oko oltara, u procesijama su nosili Gospin lik, brodicama ga prenosili iz jednog mjesta u drugo, opisao je autor razne načine hodočašćenja u prošlosti. Naši vojnici su nosili krunice za vrijeme Domovinskog rata oko vrata, a pri tom su se vraćali u svetišta zahvaliti se za život i domovinu.

Svi hodočasnici su bili svjesni svoje prolaznosti na zemlji i za njih je hodočašće bilo jedan djelić puta prema konačnom obitavalištu, nastavio je u svom izlaganju. To nam svjedoče razna svetišta kroz razne zavjetne darove jer su njihovi darivatelji bili svjesni da su na ovom svijetu samo putnici a konačni dom im je na nebesima.
Autor knjige je rekao da na hrvatskom prostoru postoje četiri nacionalna svetišta, ponos svih Hrvata, te da Hrvati također imaju bogatstvo nadbiskupijskih svetišta a među njima središnje mjesto pripada Marijanskim svetištima. U Hrvatskoj su od 52 sveukupna svetišta 42 posvećena Mariji. Svetište je prostor na kojeg pred Boga dolaze vjernici da ga časte, da mu zahvaljuju, slave ga ali i mole, kazao je. To je mjesto gdje vjernik očekuje pomoć neba i onda kada je ponestalo svake ljudske pomoći. U svakom od svetišta autor je dobio po neko nadahnuće.

U svetištu Gospe od Milosrđa u Dubrovniku Marija je ta koja će upaliti svjetlo na svjetioniku koje će pokazati siguran put ka njezinom sinu, zaključio je svoje promišljanje.
Nakon predstavljanja knjige “Svetišta hrvatskog naroda” vjernici su bili u mogućnosti porazgovarati s autorom i kupiti knjigu.

Knjiga “Svetišta hrvatskoga naroda” objavljena je ove godine u izdanju Glasa Koncila. Prikazuje duhovno i umjetničko blago hrvatskih svetišta. Na početku knjige donosi pregled teritorijalnog ustroja Katoličke Crkve u Republici Hrvatskoj, a potom detaljno razrađuje pojam svetišta i hodočašća prikazujući ih u današnjem shvaćanju i kroz povijest religija i Katoličke Crkve. Potom prikazuje pojedina nacionalna te (nad)biskupijska svetišta u podijeli kroz metropolije i dvije samostalne biskupije (Zadarska nadbiskupija i Vojni ordinarijat). Tako prikazana, u slici i riječi, sa zabilježenim početcima i razvojem, s opisom značajnijih događaja koji su se u njima dogodili, bilo na biskupijskoj, metropolijskoj ili nacionalnoj razini, pružaju ne samo obilje informacija nego čitatelju omogućuju novi pogled u snagu vjere hrvatskoga puka i bogatstvo mjesta na kojima Bog djeluje na poseban način. Na kraju knjige nalazi se pojmovnik i bibliografija kojom se autor koristio pri pisanju djela.

Uz velik broj faktografskih podataka knjiga donosi i velik broj fotografija koje su čitatelju svojevrsna memorabilia, ali mu ostavljaju i mogućnost vlastite interpretacije pojedinog svetišta s obzirom na njegovu povijesnu vrijednost, postojeće artefakte i izričaje hodočasničke vjere, a koji su pomno zastupljeni u knjizi.