Budi dio naše mreže
Izbornik

Priopćenje s XV. redovitog zasjedanja Biskupske konferencije BiH

Priopćenje s XV. redovitog zasjedanja Biskupske konferencije BiH

Biskupska konferencija Bosne i Hercegovine održala je 23. i 24. veljače u Mostaru svoje 15. redovito zasjedanje. Po završetku zasjedanja, Tajništvo BK BiH uputilo je priopćenje za javnost, koje prenosimo u cijelosti.

Članovi Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine održali su svoje 15. redovito zasjedanje u biskupskom dvoru u Mostaru, 23. i 24. veljače 1999. Sudjelovali su predsjednik BK kardinal Vinko Puljić, nadbiskup i metropolita vrhbosanski iz Sarajeva, biskup Franjo Komarica iz Banja Luke, biskup iz Mostara Ratko Perić i pomoćni biskup vrhbosanski Pero Sudar. Kao gosti bili su pomoćni biskup splitsko-makarski Marin Barišić, delegat HBK, i biskup kotorski Ilija Janjić, delegat BKJ. Zasjedanju je također prisustvovao mons. Mario Roberto Cassari, otpravnik poslova ad interim Apostolske nuncijature u Sarajevu.
Biskupi su se – između ostaloga – osvrnuli na prošlomjesečni službeni pohod ad limina papi Ivanu Pavlu II. i Svetoj Stolici. Na susretima u Rimu čule su se riječi poticaja da katolički vjernici sa svojim Pastirima i dalje ustraju na putu svjedočenja za istinu i pravdu u ovim biskupijama.
Posebne je poruke krajevnoj Crkvi u Bosni i Hercegovini uputio Sveti Otac. On je podsjetio na svoj boravak u mučeničkom Sarajevu, izrazio radost i zbog malih pomaka u stvaranju mira, ali nije propustio upozoriti na sjene, poteškoće i pristranosti s obzirom na ostvarenje prava i sloboda vjernika i pripadnika pojedinih naroda, napose na prava prognanika da se vrate na svoje. Iako ga kao duhovnog oca duboko boli što se broj vjernika Katoličke Crkve prepolovio, Papa se jednako zalaže za prava svakoga čovjeka i naroda u ovoj zemlji. Sveti je Otac biskupe hrabrio da nastave odgovorno pozivati na suradnju svećenike, redovnike, redovnice i svjetovnjake, te se brinuti oko novih duhovnih zvanja. Istaknuo je da ne čine dobro djelo, nego štete jedinstvu Crkve oni koji se u dušobrižništvu ponašaju kao da rade u ime Božje a nastupaju mimo mjesnih biskupa. Radujući se što su biskupi ovu godinu Oca nebeskoga i u svojoj krajevnoj Crkvi proglasili “godinom pomirenja”, Papa od njih, njihovih suradnika i vjernika očekuje da nastave s njegovanjem ekumenskog i dijaloškog duha prema drugima, a osobito s pomirenjem sa svima. Evanđeosko praštanje uključuje zaboravljanje uvreda, tj. čišćenje pamćenja od svake uvrijeđenosti, da bi se Gospodin smilovao svima.
Poslušni Svetom Ocu, biskupi potiču članove svojih biskupija da se skupa sa svojim pastirima obnavljaju u snazi Duha Svetoga, oblačeći “novog čovjeka, po Bogu stvorena u pravednosti i svetosti” (Ef 4,24).
Članovi BK saslušali su izlaganje pozvanoga profesora dr. Ljubomira Zovke, dekana Pravnog fakulteta u Mostaru, o nacrtima zakona u vezi s vjerskim zajednicama. Na temelju izloženoga očito je da su različiti pristupi toj problematici u Bosni i Hercegovini, koja se s pravne strane nalazi u kaotičnu stanju. Ustav i pravedni zakoni koji štite ljudska prava i jamče građanske slobode, među kojima je i vjerska sloboda, uvjet su poželjna ugovora sa Svetom Stolicom koja je spremna urediti pravnu osobnost Crkve u ovoj zemlji.
Sudionici zasjedanja promotrili su također prijedlog zakona o povratku imovine. Ostali su začuđeni vijestima koliko ima pokušaja pojedinih političkih predstavnika u tumačenju ili donošenju tog nacrta/zakona, i odlučili obratiti se mjerodavnim ustanovama da se poštuje osnovna pravda u pogledu vlasništva bez obzira u kojem se periodu događala otimačina i nacionalizirajuća i bez obzira u kojem se periodu događala otimačina i nacionalizacija i bez obzira o kojoj se vjerskoj ili nacionalnoj zajednici ili pojedincima radilo.
Priopćenje, koje su u Mostaru, 20. veljače 1999. potpisali generalni vikar Reda male braće fra Stephan Ottenbreit iz Rima i mjesni biskup Perić, a sutradan javno predočili pred zajednicom vjernika u katedrali, pokazuje svu odlučnost i Svete Stolice i Franjevačkog reda da se definitivno riješi bolni slučaj primopredaje župa navedenih u Papinskom dekretu Romanis Pontificibus iz 1975. godine. S tim u vezi biskupi potiču i mole svećenike, redovnike, redovnice i ostale vjernike u mostarsko-duvanjskoj biskupiji zadrže katoličko dostojanstvo, potpunu odanost i poslušnost Svetom Ocu očitujući time crkveno jedinstvo kao veliki Božji dar, koje također uvelike koristi dobru, slozi i miru hrvatskoga naroda u Bosni i Hercegovini, i služi kao primjer svima drugima.
Osvrćući se na zajednički susret HBK i BK BiH u Zagrebu 25. prošlog mjeseca, gdje se posvetila posebna pozornost opstanku Katoličke Crkve u BiH i izražen jasan zahtjev da se omogući povratak prognanika u njihov zavičaj, biskupi su ocijenili da su ovakvi sastanci o zajedničkim pitanjima korisni i nužni.
Članovi BK upoznati su sa sve učestalijom pojavom dijeljenja letaka, posebno u nekim mjestima Srednje Bosne, kojima se izruguju i vrijeđanje istine i svetinje katoličke vjere. Ujedno se time širi strah među katolicima i netrpeljivost među vjerskim zajednicama. Biskupi izražavaju čuđenje da državni i politički predstavnici, domaći i međunarodni, do sada nisu, kako se čini, pokazali volje da to onemoguće. Još više izražavaju svoje žaljenje da se vjerska zajednica, u ime koje se, navodno, dijele takvi letci, od njihova sadržaja jasno ne distancira.
Prvoga dana biskupi su zajedno sa svećenicima, u dvorani pokraj katedrale u obnovi, slavili sv. Misu koju je predvodio i okupljenim vjernicima prigodnu riječ uputio predsjednik BK kardinal Vinko Puljić.

U Mostaru, 24. veljače 1999.