Budi dio naše mreže
Izbornik

Proglas biskupa Riječke metropolije

Sabor biskupa Riječke metropolije u Gospiću, na Blagovijest, 26. ožujka 2007.

Svake nedjelje sudjelujete u svojim crkvama na župnim misnim slavljima i tako izražavate zajedničku povezanost, kako s Bogom tako i sa svojom vjerničkom braćom. U svojim biskupijama okupljate se povremeno na posebnim slavljima. Ovaj put pozivamo vas na naše metropolijsko slavlje koje će se održati u Senju 22. travnja ove godine. Ondje ćemo se okupiti iz sve četiri biskupije Riječke metropolije: iz Riječke nadbiskupije te iz biskupija Porečko-pulske, Krčke i Gospićko-senjske. Te biskupije tvore jednu metropoliju sa sjedištem u Rijeci. U Rijeci imamo i dvije naše metropolijske ustanove. To su Bogoslovsko sjemenište i Teologija – Područni studij Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Zagrebu. U Sjemeništu ima sada 42 bogoslova. Bogoslovi studiraju na Teologiji. Pored njih na Teologiji studiraju 3 redovnika, 3 redovnice i 78 studenata laika.
Valja spomenuti da cijelu Metropoliju povezuje i Svetištu Gospe Trsatske. Ove godine imamo priliku za susret u Senju gdje ćemo zajednički proslaviti 200. obljetnicu Senjskog sjemeništa i Godinu duhovnih zvanja.
Zajedništvo našega metropolijskog prostora službeno je uspostavljeno tek 1969. godine osnutkom Riječko-senjske metropolije. No, stvarno zajedništvo ima mnogo dublje korijene. Područje naših biskupija bilo je tijesno povezano još u srednjem vijeku djelovanjem naših popova glagoljaša. S ponosom možemo reći da je glagoljaštvo najdulje živjelo i najveće plodove dalo hrvatskoj i svjetskoj kulturi upravo na području koje obuhvaća Riječka metropolija. U vrijeme turske opasnosti mnogi su popovi glagoljaši odlazili iz Like, Krbave i Senja na područje današnje Riječke nadbiskupije te Krčke i Porečko-pulske biskupije. U Lici je napisan poznati Misal kneza Novaka koji je poslije dospio u Istru i poslužio kao predložak za našu prvu tiskanu knjigu – Misal 1483. godine. Slično se dogodilo i s nekim kodeksima Bartola Krbavca. Senj je iz Istre dobio biskupe Franju Glavinića iz Kanfanara, Aldraga Piccardija zadnjeg pićanskog biskupa i, zacijelo, svima nama poznatoga blagopokojnoga mons. Josipa Pavlišića.
Veoma živa je bila veza između Krka i susjednog kopna, odnosno biskupija Krbavske i Senjske. Krk je u Senj slao svoje najizvrsnije stručnjake glagoljaše. Spomenimo samo kanonika Blaža Baromića, osnivača Senjske glagoljske tiskare. U Istri ima i danas dosta prezimena i naziva mjesta koja upućuju na podrijetlo iz istočnijih krajeva, kao npr. prezimena i naselja Otočani, Krbavci, Modrušani, Brinjani.
U novom vijeku sve krajeve naše Metropolije najbolje su povezivala naša sjemeništa.
Isusovačko sjemenište u Rijeci djelovalo je u 18. stoljeću i dalo je mnogo učenih i svetih svećenika za cijelo naše područje.
Biskupsko sjemenište i bogoslovija u Senju zaživjeli su pred 200 godina. Pripremilo je za svećeničku službu daleko najviše svećeničkih zvanja za naše područje (oko 1000). Zatvoreno je prije drugog svjetskog rata.
Biskupsko sjemenište i bogoslovija u Pazinu. Sav naš stariji kler prošao je kroz to Sjemenište.
Bogoslovsko sjemenište i bogoslovija u Rijeci. I to sjemenište otvoreno je nakon drugog svjetskog rata kao i pazinsko. Kada je ono 1955. zatvoreno, Bogoslovija je nastavila svojim desetogodišnjim radom u Pazinu.
Iz tih sjemeništa izlazili su svećenici koji su pokrivali cijelo naše metropolijsko područje. Zato se svi naši svećenici međusobno dobro poznaju i rado se susreću. Ove godine susrest će se zajedno u Senju, ali taj će susret obogatiti i susret vjernika.
U Senju će 22. travnja biti i Metropolijski susret ministranata. Zato preporučujemo da se ministranti, kao svećenikovi suradnici kod oltara, pridruže organizirano ovoj proslavi i da tako iz Senja raširimo po njima preko cijele metropolije mrežu povezanosti naše mladeži. Dakako, preporučujemo dolazak i drugih, posebno roditelja tih naših ministranata. Budući da je ovo Godina duhovnih zvanja u cijeloj Metropoliji, svi ćemo se zajedno moliti da se iz kruga te naše mladosti regrutiraju duhovna zvanja koja će biti pastiri idućih generacija vjernika na našim prostorima.
U Godini duhovnih zvanja želimo svima preporučiti čitanje životopisa poznatijih svećenika. U Senju ćemo čuti o nekima koji su svoje svećeničko služenje zapečatili mučeničkom krvlju:
Vjekoslav Gržanić, Senjanin, ubijen 1943. u 41. godini života nedaleko Mrkoplja. Slično su mu prošli i roditelji.
Dragutin Kukalj, Crikveničanin, poznati liturgijski pisac, služio kao župnik u Ogulinu, Slunju i Gospiću, ubijen je 4. travnja 1945. u Gospiću.
Placido Cortese, franjevac konventualac iz Cresa, prozvan Creski Kolbe. Posvetio se brizi za internirane Hrvate i Slovence u sjevernoj Italiji te za Židove. Gestapo ga je uhitio i umorio u Trstu 1944. godine. Pokrenuti je postupak za kanonizaciju.
Miroslav Bulešić iz Istre, odgojitelj i nastavnik Biskupskog sjemeništa u Pazinu, ubijen je u Lanišću 24. kolovoza 1947. za vrijeme krizme u 27. godini života. Pokrenut je postupak za kanonizaciju. Ove godine, u povodu 60. obljetnice njegove mučeničke smrti, oko njegova imena okupit će se u Lanišću i Savičenti svećenici iz cijele Hrvatske.
Posebno ćemo se sjetiti Miroslava Bulešića i ostalih svećenika mučenika 9. rujna na Udbini kada ćemo kao i svake godine na taj dan slaviti svečanu misu na čast svih hrvatskih mučenika i stradalnika.
Senj je biskupijski grad već u 5. stoljeću. Tragovi duge povijesti u njegovim građevinama i njegovoj kulturi mogu se pratiti do danas. Posebno je poznat po svojim uskocima i po svojim književnicima. Povodom 200. obljetnice osnutka Senjskog sjemeništa naša Metropolija imat će ondje svoje zborovanje. Sve vas na to zborovanje pozivaju i ujedno svima želimo radosne vazmene blagdane.

Vaši biskupi:
Ivan Devčić, nadbiskup i metropolit riječki
Ivan Milovan, biskup porečko-pulski
Valter Župan, biskup krčki
Mile Bogović, biskup gospićko-senjski