Budi dio naše mreže
Izbornik

Proslava blagdana sv. Marka evanđelista na Plehanu

Plehan (IKA)

Na blagdana sv. Marka evanđelista, u nedjelju 25. travnja u istoimenoj župi na Plehanu u Bosanskoj Posavini, misno slavlje predvodio je ravnatelj Katoličko-školskog centra u Tuzli vlč. Marko Zubak te je otvorena prodajna izložba likovnih radova nastalih na Likovnoj koloniji Plehan 2019., a održano je i predstavljanje knjige „Enciklopedijski rječnik Bosanske Posavine“, autora Ante Kneževića i Tomislava Lukića

Uz domaćeg župnika i gvardijana fra Antu Tomasa suslavili su derventski dekan fra Ivan Marić, samostanski i župni vikar fra Jozo Gogić, fra Ivan Ćurić, fra Ivan Nujić, fra Velimir Zirdum, vlč. Josip Batinić i vlč. Mato Matasović. Slavlje su pjevanjem uveličali glazbenici iz Tuzle, prof. Zlatko Špoljarić i Dragana Račić.

Ocrtavajući život i djelo sv. Marka u homiliji, vlč. Zubak vjernicima je posvijestio kako nam sv. Marko, u čijoj se svakoj riječi zrcalio uskrsli Krist, kao i ostali sveci trebaju biti primjer kako nasljedovati Krista i širiti njegovu radosnu vijest. Svjestan kroz što su sve prolazili tijekom i nakon zadnjega rata, ustvrdio je kako bi svaki Plehančanin mogao napisati  knjiga svjedočenja o svome životu, koji nije bilo nimalo lagan. Potaknuo ih je da promišljaju o životu i vjeri svojih predaka.

„Najdirljivija mi je vjera naših očeva i majki,  djedova i baka koju su prenosili s koljena na koljeno, a bili su često i gladni i žedni, trpjeli nepravde, ali nikada pokoreni. Uvijek glave uzdignute i pogleda usmjerena prema križu gdje su nalazili snagu. Bio bi sretan kada bi otišli s ovoga mjesta i naučili moliti Oče naš kako ga oni molili“, rekao je vlč. Zubak.

Nadalje je pojasnio kako trebamo moliti Očenaš: „Nemoj reći Oče, ako se svaki dan ne ponašaš kao sin ili kćer. Nemoj reći naš, ako živiš izoliran u svojoj zemaljskoj stvari. Nemoj reći sveti se ime tvoje, ako to ime njegovo grdiš, psuješ ili uzalud izgovaraš. Nemoj reći budi volja tvoja, ako je ne prihvaćaš kada je bolna. Nemoj reći kruh naš svagdanji daj nam danas, ako se ne brineš za braću u bijedi i potrebi. Nemoj reći ne uvedi nas u napast, ako imaš  namjeru ostati u grijehu. Nemoj reći izbavi nas od zla, ako se ne boriš protiv zla. I nemoj reći – Amen, ako još nisi shvatio Očenaš.“

Dodao je da svi oni koji u ranjenoj Bosanskoj Posavini svjedoče Kristovu raspetu i uskrslu ljubav imaju pravo zvati se ljubljeni Isusovi učenici. Na kraju je pozvao vjernike da obnove svoj zavjet vjernosti Bogu, Crkvi i svome narodu te uvijek mole zagovor sv. Marka, nebeskog zaštitnika svoje župe.

Gvardijan fra Anto zahvalio je na kraju mise Plenačanima i njihovim prijateljima što su zajedno s njima slavili patron župe i samostana. Zahvalio im je na svakoj materijalnoj i duhovnoj pomoći te ih u ime Uprave samostana pozvao da i dalje svojim konkretnim idejama pomažu izgradnju Vjersko-kulturnog središta Plehan.

Prostrana nova plehanska crkva i crkveno dvorište omogućili su vjernicima, kojih je bilo oko 160, pratiti misu uz poštivanje epidemioloških mjera. Među njima nazočili  su i predstavnici društveno-političkih vlasti iz BiH i Hrvatske.Tradicionalni blagoslov polja predvodio je prije mise vikar fra Jozo.

Poslije mise održano je interaktivno predstavljanje knjige „Enciklopedijski rječnik Bosanske Posavine“, koju je kroz deset godina pripremao autor mr. Anto Knežević. Za enciklopedijski i grafički dio zaslužan je autor prof. Tomislav Lukić, direktor galerije Goll u Slavonskom Brodu.

Odgovarajući na sadržajna i znakovita pitanja voditelja promocije dr. Tomislava Dubravca autori Knežević i Lukić predstavili su ovo velebno djelo, koje na 680 stranica donosi 750 natuknica, deset tisuća objašnjenih pojmova na hrvatskom i engleskom jeziku, i sve to uz tisuću fotografija u boji.

Dr. Dubravac je naglasio da se knjiga bavi prošlošću, ukazuje na sadašnjost, na prijeku potrebitost njegovanja tradicionalne kulture, na očuvanje identiteta i opstanka u vremenima nastajanja modernih oblika kulture, prijeteće globalizacije, te ukazuje na budućnost.

Ustvrdio je kako je ovaj rječnik prava poslastica za one koji štuju tradiciju i običaje naslijeđene od svojih djedova i baka, vrijedan doprinos očuvanju nematerijalne kulturne baštine Bosanske Posavine, koja je izložena nemilosrdnim procesima zaborava, potom vrijedan doprinos očuvanju jezičnog izričaja stanovništva sjevernog dijela Bosne i Hercegovine koji kroz moderne socijalne prilike jednostavno nestaje iz naše svakodnevne komunikacije.

Autor Knežević istaknuo je kako je započeo rad na ovom vrijednom projektu u želji da otme zaboravu bogatstvo onih starijih riječi i približi ih novim naraštajima te sačuva našu prošlost od brisanja i zaborava.

Naime, Enciklopedijski rječnik na neki način nadilazi naše vrijeme, jer pokušava odgovoriti na pitanje smisla našega postojanja. Stoga zasigurno ostaje kao spomenik divnog prostora i prohujalog vremena u kojemu su se ljudi rađali, odrastali, voljeli se, djelovali, stradali i umirali. Knjiga je to koja opisuje, a ne propisuje, rukovodi se načelom uključivosti, služi se brojnim izvorima iz mnogih razdoblja(od osmanskoga do suvremenoga), poručio je.

Rječnik ne nudi pravopisno „ispravne“ riječi, ne opredjeljuje se za ideološki „ispravna“ tumačenja spornih događaja, već nudi daleko više od vjerski „prihvatljivih“ izraza. Opisuje i kršćanske i nekršćanske običaje u Posavini, opisuje uglavnom jezik i običaje posavskih Hrvata, koji su bogati i raznoliki, istaknuo je.

Pri njegovu sastavljanju autor se služio mnogim izvorima. To su usmeni, rukopisni, arhivski, tiskani, zvučni i digitalni izvori. Autor Lukić, koji je u ovu knjigu unio enciklopedijski duh, najavio je projekt – online nadopunu ovoga rječnika, budući da, kako je rekao, ima još puno starijih riječi koje nisu zabilježene u ovoj knjizi.

Inače, blagdanu sv. Marka prethodila je trodnevnica od četvrtka 22. do subote 24. travnja. Uz poštivanje epidemiološkim mjera misna slavlja u trodnevnici predvodili su plehanski župni i samostanski vikar fra Jozo Gogić, plehanski gvardijan fra Anto Tomas i župnik u Foči fra Franjo Dalibor Stjepanović.

U predvečerje blagdana u subotu, 24. travnja održano je otvorenje prodajne izložbe likovnih radova nastalih na likovnoj koloniji Plehan 2019., na kojoj je sudjelovalo 19 slikara članova Književno likovnog društva Berislavić iz Slavonskog Broda, pod sponzorstvom brodsko-posavskog župana Danijela Marušića. Oni su samostanu darovali 43 umjetnička djela. Otvarajući izložbu, katolička novinarka Brankica Lukačević naglasila je kako je cilj te prodajne izložbe promovirati i pomoći izgradnji Vjersko-kulturnog središta Plehan. Izloženih 20-ak djela pripremili su Mijo Jerković i Ivica Blažević u koordinaciji Milana Bešlića, hrvatskog likovnog i književnog kritičara i esejiste.