Napomena: Ova web stranica uključuje sustav pristupačnosti. Pritisnite Control-F11 da biste web mjesto prilagodili osobama s oštećenjima vida koji koriste čitač zaslona; Pritisnite Control-F10 da biste otvorili izbornik pristupačnosti.
Istina je prava novost.

Proslavljena misa posvete ulja u splitskoj prvostolnici

Misu posvete ulja na Veliki četvrtak, 17. travnja, u splitskoj prvostolnici sv. Dujma predvodio je splitsko-makarski nadbiskup Zdenko Križić, izvijestio je Tiskovni ured Splitsko-makarske nadbiskupije.

Koncelebriralo je oko 120 svećenika predvođenih umirovljenim nadbiskupom Marinom Barišićem, provincijalom Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja Markom Mršom.

Svečanost je započela ispred crkve sv. Filipa Nerija odakle su se svećenici Splitsko-makarske nadbiskupije u procesiji za križem uputili prema katedrali gdje su slavili misu kojom su svečano proslavili svoj svećenički dan.

Nadbiskup Križić na početku je istaknuo da svećenički poziv nije zasluga, nego dar: „Isus je pozvao one koje je htio (…) u ljubavi i nadi da ćemo izvršiti poslanje koje je on za nas predvidio.“ Dodao je da je na svećenicima da se trude „ne razočarati Boga u njegovoj nadi“. Tijekom slavlja svećenici su obnovili svoja svećenička obećanja, a nadbiskup Križić blagoslovio je bolesničko i katekumensko ulje te posvetio Krizmu.

Nadbiskup Križić je u homiliji podsjetio da Isus na Veliki četvrtak slavi Pashu s učenicima dan ranije nego što je uobičajeno i tijekom večere Isus ustanovljuje euharistiju i svećeništvo, dajući izričitu zapovijed: „Ovo činite na moju uspomenu“. Istaknuo je da euharistija nije samo sjećanje, nego obnova iskustva oslobođenja, čin koji treba stalno obnavljati, postavljajući si pitanje: iz čega danas trebam izići da bih bio bliže Isusu? Dodao je da se bez vlastitog doprinosa euharistiji – „onoga što tijekom dana sabirem“ – ostaje bez njezine snage. „Prvi kršćani, koji su trpjeli progonstva, govorili su da ne mogu živjeti bez euharistije“, naglasio je nadbiskup i postavio pitanje može li i njihov naraštaj isto reći. „I nama svećenicima to je poziv: da ne budemo samo svećenici, nego i oltar po mučeništvu ljubavi i služenja“, rekao je, dodavši da euharistija nije zapovijed, nego potreba.

Govoreći o pranju nogu, mons. Križić je kazao da taj čin simbolizira služenje i ljubav, nerazdvojivo povezanu s euharistijom. Podsjetio je da Isus za to skida svoj ogrtač i uzima odjeću sluge, a Petrovo protivljenje Isusovoj gesti nije prava poniznosti. „Petar sa svojim opiranjem da mu Isus pere noge želi Isusa poučiti što mu je prikladno činiti, a što nije“, rekao je nadbiskup te upozorio da se u Isusovom činu skriva i poziv Petru na isto ponašanje koje ga, moguće, ne privlači. Učenici, iako su ostavili sve da pođu za Isusom, u trenutku krize ga ostavljaju i bježe“, istaknuo je.

Nadbiskup je naglasio da „to ostaviti sve nije pitanje jednog trenutka, nego je to trajna obaveza“. Rekao je da problem nije samo u materijalnom, nego u neostavljanju sebe, vlastite oholosti i interesa, zbog čega se i ne razumije čin pranja nogu. Dotaknuo se i tame i kušnji u svećeničkom životu, navodeći riječi pape Benedikta XVI: „Svi mi, iako vjernici, poznajemo Božju šutnju“. Istaknuo je da su takve krize često potrebne jer u njima bolje vidimo sebe i svoj poziv. Upozorio je na opasnost gubljenja identiteta svećenika kada se povezanost s Bogom pokušava nadomjestiti aktivizmom: „Takva zauzetost neće ispuniti naš život“. Na kraju je pozvao na vjernost i budnost unatoč patnjama, podsjećajući na Isusove riječi: „Ne bojte se! Ja sam s vama u sve dane“.

Na misnom slavlju, u kojem su liturgijsko pjevanje predvodili bogoslovi pod ravnanjem kapelnika splitske prvostolnice maestra don Šime Marovića, kod oltara su posluživali i đakoni Ivan Silić te Branimir Ivančić, izvijestio je Tiskovni ured Splitsko-makarske nadbiskupije.

Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?

SLAŽEM SE
Ne slažem se