Istina je prava novost.

Proštenje Karmelske Gospe i 80. obljetnica Stepinčevog Karmela

Zagrebački pomoćni biskup Mijo Gorski predvodio je u nedjelju 21. srpnja u svetištu Majke Božje Karmelske, svečanu, zahvalnu misu u prigodi 80. obljetnice dolaska prvih bosonogih karmelićanki u Hrvatsku, u Brezovicu, a na poziv ondašnjeg zagrebačkog nadbiskupa Alojzija Stepinca. Bile su to Hrvatice s. Regina Terezija od Isusa, Trbljanić, OCD, i s. Marija Josipa od Milosrdne Ljubavi, Laufer, OCD, koje su došle iz austrijskih Karmela, iz onoga u Innsbrucku i onoga u Mayerlingu.

Uz biskupa Gorskog koncelebrirali su vlč. Vjekoslav Meštrić, župnik u zagrebačkom Stenjevcu, mr. vlč. Andrija Miličević, duhovnik bogoslova, o. Marko Dokoza, OP, dominikanac, dok su ostali svećenici ispovijedali hodočasnike. Euharistijsko slavlje pratio je pjevanjem Mješoviti župni zbor Svete Cecilije iz Vukovine, pod ravnanjem orguljaša i dirigenta dr. Branka Pucekovića.

Nadahnjujući se na misnim čitanjima svetkovine Gospe Karmelske, osobito na evanđelju, biskup je rekao da je za svaku majku najteža smrt njezinog djeteta. To je na poseban način proživljavala i Isusova Majka Marija i, usprkos svemu, stajala je uspravno pod križem svoga Sina. „Isus ju nikada nije zvao ‘Majko’, već ‘Ženo’. To nam govori da je Isus Božji Sin i da se ne da ni od koga uvjetovati. Na odlasku Isus želi svoju majku zbrinuti, jer su udovice u Izraelu bile u to vrijeme u teškom položaju. Cijeli život Isus je imao brigu za druge… Tu pod križem Crkva od tada rađa novi narod. I naš narod obraća se Blaženoj Djevici Mariji za zagovor i pomoć… Papa Franjo spominje da je Marija stajala pod križem u svojoj nepokolebljivoj vjeri, jer se Bogu posve predala“, rekao je između ostalog mons. Gorski.

U nastavku homilije biskup je naveo da Marija stoji i danas pod križem Crkve i čeka strpljivo s vjerom u Boga na Božja obećanja. Spomenuo je da se i u ovom Karmelu već 80 godina moli za Crkvu, stoji se s Marijom pod križem za Zagrebačku nadbiskupiju, za svećenike i hrvatski narod. Jer „Duhovna građevina treba duhovni temelj, a nema boljega od molitve. Bl. Alojzije Stepinac, na početku drugog svjetskog rata, učinio je ono što je bilo moguće: izgradio je karmel i rekao je sestrama: ‘Učinite što možete milošću Božjom, da se hrvatski narod posve preporodi u Kristu i da sve bude prožeto Duhom Božjim; i pastiri i stado’. Kao što je prorok Ilija izmolio od Gospodina kišu, nakon velike suše, tako i karmelićanke mole kišu blagoslova za Zagrebačku nadbiskupiju, biskupe, narod, Crkvu,“ potvrdio je biskup Gorski i zahvalio karmelićankama na molitvama i žrtvama.

Primijetio je da je novo vrijeme i teže od Stepinčevog vremena. Naime, uočio je da je danas na djelu perfidna ateizacija vjere i da ona prodire u sve strukture života. Također da ta ateizacija prijeti vjeri, tim više, što nije otvorena, već zamotana u paket. „Zato je potrebna molitva i žrtva da Bog otvori nove Karmele. Kad je ono 1939. godine bl. Alojzije Stepinac osnovao ovaj Karmel, bilo je to Božje djelo. I danas imamo Karmel“, rekao je biskup.

Izručio je čestitke zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića i svoje osobne sestrama, te poručio hodočasnicima i vjernicima da s Marijom, Majkom Nade, gledaju naprijed, puni nove Nade.

Vlč. Miličević zahvalio je biskupu, služiteljima oltara, zboru i vjernicima na euharistijskom i molitvenom zajedništvu, sestrama je također čestitao jubilej, a najmlađe članice zbora, devetgodišnje djevojčice, obradovale su sestre karmelićanke za njihov 80. rođendan prigodnim koncertom.

Jutarnju misu predvodio je don Stjepan Bolkovac, SDB, uz koncelebranta vlč. Miličevića, a koju su pjesmom animirale karmelićanke pod ravnanjem s. M. Bonite Kovačić, OCD.

U homiliji don Bolkovac se osvrnuo na misna čitanja Gospe Karmelske, te je između ostalog zaželio vjernicima da Mariju ponesu u svoj život, da s njom putuju ovim svijetom i izgrađuju svoj duhovni život, te da gledaju prema gore kako bi shvatili zašto su na zemlji.

Tu je bilo i zavjetno hodočašće župe Vukovine Gospi Karmelskoj, pod vodstvom župnika i dekana Đure Saboleka, koji je predvodio euharistiju i održao hodočasničku homiliju. Ženski zbor iz Mraclina, pod ravnanjem prof. Snježane Špehar, animirao je misno slavlje, a narod im se pridružio.

 

„Blaženi oni koji slušaju Riječ Božju i čuvaju je“ (Lk 11, 28), bila je misao vodilja prigodne homilije. Tako je uz ostalo vlč. Sabolek rekao da ih je okupila Gospa Karmelska na brdu Karmelu, kako bi slušali Riječ Božju i živjeli po njoj poput Marije, proroka Ilije i karmelićanki koje je 1939. godine doveo u Hrvatsku bl. Alojzije Stepinac da budu posve Božje i da mole za Crkvu i hrvatski narod.

Rektor Nacionalnog svetišta svetog Josipa u Karlovcu mons. mr. Antun Sente ml. predvodio je večernju euharistiju, uz koncelebrante: vlč. Damira Cekovića, o. Tihu Radana, OCD i o. Marka Dokozu, OP. Mješoviti župni zbor Sveti Josip iz Karlovca, pod dirigentskom palicom s. Blandine Rakarić, KBLJ, i orguljskom pratnjom mag. muz. Krešimira Klarića animirao je misno slavlje.

 

Oslanjajući se na nedjeljna misna čitanja mons. Sente je između ostalog objedinio i Martu i Mariju, te je rekao i to, da je „važno da sjednemo do Isusovih nogu, ali da to što od njega čujemo provedemo u djelo“. Rekao je da je Isus „učinio čudo na temelju Martine vjere, On čini čudesa i na temelju naše vjere, i da se može Boga spoznati i slaviti ga i u akciji i u kontemplaciji“.

Svečanim blagoslovom i pjesmom Gospi Karmelskoj, kao i sv. Josipu završilo je središnje jubilarno slavlje 80. obljetnice dolaska bosonogih karmelićanki u Hrvatsku, koje su zakoračile u deveti decenij života molitve i žrtve za svećenike, Crkvu i hrvatski narod. Na početku su došle samo dvije sestre, a danas hrvatski Karmeli, s pripravnicama, imaju nešto manje od stotinu članica.