Budi dio naše mreže
Izbornik

Slavljena Misa posvete ulja u sarajevskoj katedrali u skladu s ograničenjima u vrijeme pandemije

Sarajevo (IKA/KTA)

Vrhbosanski nadbiskup i metropolit kardinal Vinko Puljić u zajedništvu s nadbiskupom koadjutorom mons. Tomom Vukšićem predvodio je Misu posvete ulja na Veliku srijedu 31. ožujka u katedrali Srca Isusova u Sarajevu.

Zbog brojnih ograničenja o javnom okupljanju i kretanju povezanih s aktualnom pandemijom koronavirusa na euharistijsko slavlje, na kojem u normalnim uvjetima sudjeluju brojni svećenici iz raznih dijelova Vrhbosanske nadbiskupije na čelu s dekanima iz 13 dekanata, koji se ovom prigodom okupe oko pastira mjesne Crkve te obnove svoja svećenička obećanja i nakon mise preuzmu sveta ulja, bili su pozvani samo dekani ili njihovi delegati kao i svećenici grada Sarajeva. Tako su koncelebrirala 22 svećenika na čelu s generalnim vikarom mons. Slađanom Ćosićem. Euharistijsko slavlje moglo se izravno pratiti u prijenosu Radio Marije BiH.

Uvodeći u misno slavlje kardinal Puljić pozdravio je nazočne suslavitelje i sve druge nazočne u katedrali kao i sve koji su misu pratili putem Radio Marije BiH, ističući da se Misa posvete ulja ove godine održava u skromnijim uvjetima zbog još uvijek aktualne pandemije. Pozvao je stoga sve nazočne svećenike, koji predstavljaju cijeli prezbiterij Vrhbosanske nadbiskupije s više od 300 svećenika, da se u njihovom glasu čuje i glas subraće koja nisu mogla biti nazočna. Vjernike je potaknuo da mole za svećenike, bilo redovnike ili dijecezanske, kako bi se obnovili po uzoru na geslo Sinode Vrhbosanske nadbiskupije „Sve obnoviti u Kristu“.

U prigodnoj propovijedi, nakon što je pozdravio okupljene redovnice, bogoslove i sve vjernike, izrazio je radost da ovu misu, tijekom koje se obnavljaju svećenička obećanja, slavi u zajedništvu s bratom u biskupstvu Tomom te „s dragom braćom svećenicima“ – dijecezanskim i redovničkim. „Nema većeg i dubljeg zajedništva od zajedništva uronjenog u Božju riječ i Otajstvo Tijela i Krvi Kristove. U ovim trenucima istinska smo Kristova Crkva koja zahvaljuje za milost Božjeg poziva i svetog reda kojim smo poslani hraniti druge Božjom riječju i snažiti ih Isusom živim pod prilikama kruha i vina“, kazao je kardinal Puljić.

Vrhbosanski nadbiskup je podsjetio da je pomazanje svetim uljem povezano s djelovanjem Duha Svetoga, koji je Isusa pomazao za Mesiju pa ga časte kao pomazanika Gospodnjeg. Dodao je da svaki kršćanin postaje pomazanik Božji sakramentom krštenja, te da to mazanje tumači naziv „kršćanin“, što znači pomazanik, izveden iz imenice samoga Krista. Naglasio je da se tim svetim uljem mažu i svećeničke ruke, „da svećenik bude produžena ruka Krista – pomazanika te dijeli blagoslov  povjerenim  dušama“, kao i biskup po glavi „da postane svjestan uključenja u apostolski zbor današnjih dana pod vodstvom Petra naših dana“. Tim svetim uljem, podsjetio je kardinal Puljić, posvećuju se crkve i oltari „da postanu sveto mjesto – dom Božji  i posvećeni žrtvenik koji označava Krista“ te kazao da svećenik na početku misne žrtve ljubi oltar i tim činom odaje počast samom Kristu.

Upozorivši da svećenici danas žive u „uvelike raskršćanjenom vremenu u kojem se sve više gubi osjećaj sveto: i za sveti prostor, i za sveto vrijeme i za svetost osoba“, kardinal Puljić ih je pozvao da „posvetom ulja posvijeste vlastitu odgovornost prema svetome, prema Pomazaniku Kristu  u čije ime su posvećeni i poslani“. Napomenuvši da će nakon homilije obnoviti svećenička obećanja, rekao je da su svećenici kao ministerijalno svećenstvo, pomazanici Božji. „Dali smo svoju riječ Gospodinu. Danas to obnavljamo i želimo postati svjesni svoga identiteta. Suočavamo se s izazovima današnjice. Svjesni smo svojih nedostataka, kako Papa poručuje neki dan. Živimo u ovom društvu i u ovoj zemlji izmučenoj nasiljem i nejednakopravnošću te obilježenoj pandemijom, sebičnošću, korupcijom i mjerilima koristoljublja“, kazao je kardinal Puljić upozorivši da to krade nadu za život, posebno među mladima te da svećenici, uz svijest o vlastitim nedostacima, trebaju biti otvoreni korekciji i ispravljanju, ne podcjenjujući svjetovnu napast.

Na kraju homilije vrhbosanski nadbiskup podsjetio je svećenike da su njihove ruke pomazane svetim uljem „da bi njima hranili druge božanskom hranom, te da je u njihove ruke na svetom ređenju stavljena knjiga evanđelja kako bi im se u srcima trajno nastanila Božja riječ kojom će krijepiti povjerenu zajednicu vjernika“. „Neka po toj riječi Božje misli sve više postaju vaše misli kako bi Božjom riječju krijepili povjerenu zajednicu vjernika“, rekao je kardinal Puljić koji je propovijed završio riječima liturgijske popijevke prikladne za ove svete dane: Gdje je ljubav, prijateljstvo, ondje je i Bog.

Nakon homilije je uslijedio obred obnove svećeničkih obećanja koja je svaki od svećenika dao na dan svog ređenja. Za vrijeme mise kardinal Puljić blagoslovio je i sveta ulja koja su nakon mise preuzeli dekani te ih ponijeli svojoj braći svećenici koji će stara ulja spaliti, a u posude naliti nova te ih čuvati na prikladnom mjestu.

Na kraju mise kardinal Puljić pozvao je svećenike da dadu prilog za misijsku akciju Djelo svetog Petra apostola dodajući da se tim prilozima pomaže formaciju budućih svećenika u misijskim zemljama.

Liturgijsko pjevanje animirao je Katedralni mješoviti zbor „Josip Stadler“ pod ravnanjem vlč. Marka Stanušića.